Film Sám doma je absolútny vianočný fenomén. Koľko zarobil za celé obdobie a čo je s Kevinom dnes?

  • Ako sa darilo filmom Sám doma? Čo je s Kevinom dnes?
  • Aj na Slovensku môžeš film Sám doma sledovať každý rok, v čom tkvie jeho tajomstvo?
BeFunky-collage (2)
Wiki/TASR
  • Ako sa darilo filmom Sám doma? Čo je s Kevinom dnes?
  • Aj na Slovensku môžeš film Sám doma sledovať každý rok, v čom tkvie jeho tajomstvo?

Film Sám doma je cez Vianoce pre väčšinu slovenských domácností povinná jazda. Film vznikol v roku 1990 a väčšina hercov už dnes nehrá. Hlavná postava Macaulay Culkin bol často spájaný s alkoholovými a drogovými aférami.

Dokopy bolo natočených až 5 titulov s názvom „Sám doma“, široká verejnosť však pozná len prvé dva najznámejšie tituly, ktoré vznikli pod taktovkou Chrisa Columbusa.

Koľko zarobili filmy zabudnutého Kevina?

Zvyšné tri filmy už taký úspech nemali. Pri každom filme bol iný režisér, čo bolo značne cítiť. Prečo je však Sám doma úspešný dodnes a pozerajú ho státisíce domácností? V roku 1990 to bol najrýchlejšie rastúci film na svete.

Do dnešného dňa zarobila prvá časť filmu podľa údajov Boxofficemojo takmer pol miliardy dolárov, a náklady na tvorbu sa vyšplhali na 18-miliónov dolárov, z toho Slovensko a Česko tvorí len 86 600 dolárov.

Tajomstvo úspechu je podľa portálu vox.com v tom, že film nie je určený len pre deti, ale jasne a vtipne opisuje rodinnú situáciu, v ktorej si nájde svoje takmer každá veková kategória.

Ďalej je podľa vox.com potrebné povedať, že úspech je aj vďaka skúseným režisérom a tvorcov filmu v pozadí.

Zapojiť do hlavnej úlohy detského herca a dostať ho do dospeláckej pozície bol nápad, ktorý do roku 1990 nemal obdobu a rola Kevina bola považovaná za jednu z najúspešnejších detských charakterov od čias Shirley Jane Templovej, ktorá pôsobila aj na Slovensku.

Druhá časť rátala v roku 1992 s vyšším rozpočtom, konkrétne s viac ako 20-miliónmi, ale zisk filmu bol oproti jednotke nižší. Za svoje obdobie zarobil viac ako 350-miliónov dolárov. Slovensko a Česko sa jednotkou nadchlo a film v oboch krajinách zarobil dokopy viac ako pol milióna dolárov.

Ostatné tri filmy už neboli veľmi úspešné, aj keď si zachovali svoj miliónový potenciál. Trojka, v ktorej si už Kevin nezahral, mala rozpočet približne 32-miliónov, a celosvetovo film zarobil takmer 80-miliónov.

Dokopy tak tri filmy zarobili takmer miliardu dolárov, čo v porovnaní s inými nie je až tak veľa.

Pre lepšiu predstavu, Avatar zarobil takmer 3 miliardy dolárov a Joker má už na svojom konte takisto miliardu dolárov. Sám doma sa tak stal prvou rodinnou vianočnou klasikou, ktorú si počas roka nikdy okrem Vianoc nepustíš.

zdroj: Macaulay Culkin a herečka Mila Kunisová

Macaulay Culkin dnes

Hlavnou a nezabudnuteľnou postavou vo filmoch Sám doma je herec Macaulay Culkin, ktorého médiá spájali aj s užívaním drog, ale samotný Macaulay niekoľkokrát médiám vysvetľoval, že realita je iná, a médiá len nafukujú.

Macaulay má dnes cez 40 rokov. Získal niekoľko ocenení práve za snímky Sám doma. V roku 1991 si odniesol hneď dve – ako najzábavnejší detský herec a vychádzajúca hviezda.

V roku 1995 bol nominovaný na zisk titulu najhoršieho herca za tri filmy, ktoré natočil po snímkach Sám doma. MTV ho v roku 1992 ocenila za najlepší bozk vo filme spolu s herečkou Annou Chlumsky.

Macaulay bol známy aj svojím priateľstvom s Michaelom Jacksonom a taktiež sa ho zastal po vypuknutí aféry obťažovania detí. Macaulay prezradil, že spal vedľa Jacksona, ale v živote sa ho ani nedotkol.

Podľa dostupných informácii dnes Macaulay Culkin pracuje ako DJ v nočných kluboch, ale herectvo stále nezavesil na klinec. Doteraz hral v 19 filmoch a v roku 2019 si zahral vo filme Changeland.

Macaulay sa v roli malého Kevina objavil aj minulý rok v decembri, kedy urobila spoločnosť Google svoju reklamu na Smart home cez svoje zariadenie Google. Kevin sa ako 38-ročný objavil opäť vo filme, ale s novodobými technológiami od gigantu Google.

Zdroj: Boxofficemojo, vox.com, theguardian.com

Zdroje: boxofficemojo.com, vox.com, theguardian.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech