Sama nudili známe spoločenské hry, tak vymyslel vlastnú. Pijatyka posunie každú párty o level vyššie

  • Výber spoločenských hier, ktoré sú určené na párty, je naozaj široký
  • Ich cieľom je spestriť zábavu popri popíjaní
  • Hra Pijatyka je novinkou na trhu, a je určená všetkým Slovákom a Čechom, ktorí sa radi zabávajú
Archív/Samuel
  • Výber spoločenských hier, ktoré sú určené na párty, je naozaj široký
  • Ich cieľom je spestriť zábavu popri popíjaní
  • Hra Pijatyka je novinkou na trhu, a je určená všetkým Slovákom a Čechom, ktorí sa radi zabávajú

Myšlienka vymyslieť vlastnú hru sa zrodila v Samovej hlave úplne spontánne. „Už od strednej sme na intráku hrali rôzne hry, no najčastejšie to bol Slovanský opijáš,“ začína s rozprávaním Samo.

„Hrali sme to však tak často, že nás to omrzelo. Hra mala stále rovnaký priebeh, a to nás prestalo baviť. Veľakrát sa stalo, že sme sa popri hre ani neopili, čo znamená, že hra nesplnila účel.“

Ďalšou vecou, ktorá Sama hnevala, bola kvalita hier. „Keď sa pije, rozlieva sa. Hra tak vydrží veľmi krátko – veci sa postrácajú, doska sa rozmočí a následne potrhá. To isté aj karty. Mojím cieľom teda bolo vytvoriť hru, ktorá útoky opitých ľudí prežije,“ smeje sa Samo.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa PIJATYKA (@pijatyka.sk)

Pomoc od neznámych

Vlastnú hru začal Samo riešiť v januári 2019, a hra mala byť pôvodne určená len pre partiu. Keďže žije v Česku, rozhodol sa, že hra bude určená nielen pre Slovákov, ale aj pre Čechov.

„Skončilo mi skúškové a nemal som čo robiť. Koncept hry som vymyslel v priebehu troch dní – mal som premyslené karty a grafiku. Vedel som, ako to má vyzerať,“ hovorí.

Už v 90. rokoch ako prví na Slovensku založili remeselný pivovar. Dnes ich pivá obdivuje celý svet

Do hry zapojil aj históriu. Na hracích žetónoch sú mená československých prezidentov a na hracej ploche mapa Československa. Do každého balenia hry Samo pridáva ďalšie žetóny, ak by sa nejaké stratili.

Následne sa Samo začal stretávať s ľuďmi, ktorí mu s hrou vedeli pomôcť. Vzhľadom na vysoké ceny sa rozhodol vyrobiť 50 kusov, ktoré by rozpredal medzi kamarátmi. „S grafikou mi pomáhali kamaráti a aj cudzí ľudia, ktorým za to fakt ďakujem. Kartičky mi urobili ľudia, ktorých nepoznám,“ opisuje postup.

Ťažký začiatok

Na problémy Samuel natrafil už na začiatku: „Chalanovi, ktorý mi chcel pomôcť, som dal peniaze, chodil som za ním z Brna a nakoniec sa ukázalo, že ma okradol. Bol som z toho sklamaný, pretože sme sa skamarátili. Začal som mu veriť a padol som na hubu.“ 

Nakoniec však Samovi pomohol známy z Brna. „Tie ceny sú však omnoho vyššie a trvá to dlhšie. Plocha je vyrobená z PVC, ktoré sa nedá zložiť. Každá časť je unikátna a pasuje iba k jednej hre. Výrobca nám to dodal pomiešané, takže sme to mali ako puzzle,“ smeje sa. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa PIJATYKA (@pijatyka.sk)

Kvalita na prvom mieste

Kvalita a zábava je mottom hry. „V iných hrách dostaneš plastové poldecáky, ktoré sú na jedno použitie. Ja som dal do Pijatyky kovové, všetky hracie karty sú ručne zalaminované a plocha je z PVC, takže na ňu môžeš vyliať hocičo, a stále bude v top stave.“ 

Hru si môžeš zakúpiť v dvoch variantoch – klasicky v krabici, alebo vo vaku. Podľa Sama je vak vhodnejší pre študentov, ktorí hru často prenášajú.

Vinárstvo Bažalík predstavilo revolučné fľaše: Keď chceme zmenu, musíme začať tým, čo robíme

Úspech na seba nenechal dlho čakať a prvých 50 kusov hry sa rozpredalo veľmi rýchlo. Samo sa preto rozhodol, že dá vyrobiť ďalších 500 hier. „Chcel som sa na to vykašľať, lebo som z toho reálne nič nemal. Verím však, že tých 500 hier sa rozpredá. Dôležité je, aby sa o hre dozvedeli ľudia,“ konštatuje. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa PIJATYKA (@pijatyka.sk)

Bez zisku

Plány predaja boli naozaj veľké, no nič nešlo tak, ako si predstavoval. „Tešil som sa, že príde leto, a hra sa bude predávať, lebo ľudia chodia na chaty a festivaly. Prišla korona a moje plány boli zmarené.

Samo kvôli tomu začal rozmýšľať, či bol dobrý nápad ísť do toho. „Momentálne z tých hier nemám žiaden zisk, skôr som v strate,“ hovorí s úsmevom. „Išlo mi však o to, aby sa Slováci a Česi dostali ku kvalitnej hre, ktorá sa nezničí po štyroch hrách.“

Pijatyka je určená na spoznávanie sa a zábavu. Podľa Sama je dôležité mať dobrú partiu, ktorá je pre každú srandu. „Uvedomujem si, že hra je trochu proti ženám, ale stále majú na výber. Aj kamarát mi povedal, že muži sú v presile, no vysvetlil som mu to. Ani raz sa mi nestalo, že by sa niekto počas hry urazil,“ uzatvára Samo. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech