Samo z Accenture verí, že úspech v IT nedosiahneš bez dostatku voľného času

  • Jedineční, neobyčajní a mimoriadne rôznorodí, takí sú ľudia v Accenture
  • Ide o významnú poradenskú a IT firmu, ktorá spolupracuje s prevažnou väčšinou firiem zo zoznamu Fortune Global 500
  • To, ako sa v tejto firme pracuje a neustále napreduje, nám priblížil senior analytik Samo, ktorého firma podporuje nie len v práci, ale aj v rámci jeho koníčkov
lepp
Accenture
  • Jedineční, neobyčajní a mimoriadne rôznorodí, takí sú ľudia v Accenture
  • Ide o významnú poradenskú a IT firmu, ktorá spolupracuje s prevažnou väčšinou firiem zo zoznamu Fortune Global 500
  • To, ako sa v tejto firme pracuje a neustále napreduje, nám priblížil senior analytik Samo, ktorého firma podporuje nie len v práci, ale aj v rámci jeho koníčkov

Ahoj Samo, povedz nám najskôr kde si študoval a ako vlastne vyzerala tvoja cesta do Accenture?

Študoval som na Ekonomickej univerzite v Bratislave fakultu podnikového manažmentu. Cesta do Accenture bola veľmi zaujímavá. Ešte ako štvrták na vysokej škole som si chcel vyskúšať pár serióznych pohovorov, preto som rozposlal pár životopisov. Bol som zvedavý ako to na trhu práce chodí a zároveň som chcel nabrať nejaké skúsenosti do budúcna. Keď mi neskôr z Accenture volali, že ma prijali, bol som prekvapený a začal som reálne zvažovať, že to prijmem a piaty ročník si dorobím už externe. Tak sa nakoniec aj stalo.

Prečo si si vybral práve túto firmu?

Pretože ma prijali. Ale nie, zavážili najmä tri veci. V prvom rade to bola oblasť IT consultingu a vyhliadka dobrého odrazového mostíku v mojej kariére. V druhom rade ma zaujal samotný priebeh pohovoru, ktorý bol v skutku náročný, ale zároveň prebiehal veľmi prirodzene. To ma povzbudilo, a predpokladal som, že pôjde o zaujímavú pozíciu. A v treťom rade sa mi páčili priestory officu, ktoré sú na vysokej úrovni.

Ako ťa prijal pracovný tím? Patríš medzi ľudí, ktorí sa do práce tešia?

Prijali ma veľmi dobre, všetci boli na mňa milí a v podstate ma hneď hodili do vody. Už v prvé dni som dostal úlohy, s ktorými som si musel poradiť. Už na začiatku sa tak ukazovalo to, čo si na kultúre Accenture vážim dodnes, a síce ochotu navzájom si pomáhať.

A či sa do práce teším ? Väčšinou áno, ja mám taký pocit, že tu v Accenture pracujú ľudia, ktorí sú na podobnej vlnovej dĺžke, takže si tu vychádzame veľmi dobre (a to nehovorím ako klišé, aj keď to tak môže znieť).

Na akom poste tu pôsobíš, podarilo sa ti na tejto pozícii dosiahnuť niečo, na čo si dnes naozaj hrdý?

Pracujem na pozícií senior analytika a v rámci projektu som súčasťou testovacieho tímu, kde spolu s kolegom riešime komplexnejšie problémy, ktoré z neho vyplynú. Zároveň som prednedávnom začal vypomáhať aj na projekte RPA – robotic process automation pre jedného z našich klientov. Tu sa momentálne snažíme zautomatizovať časť interných procesov v rámci danej firmy, takže o zaujímavú prácu mám postarané.

A na čo som hrdý? Podarilo sa nám úspešne dodať jeden veľký transformačný projekt, ktorý sa bez väčších ťažkostí podarilo aplikovať do bežnej prevádzky. Na úspechu tohto projektu mal náš tím nemalú zásluhu, na čo sme dnes naozaj hrdí.

Kde si získal znalosti potrebné na túto prácu? Bolo to vďaka vysokej škole, samoštúdiu alebo si sa učil priamo v praxi?

V podstate kombinácia všetkých troch. Vysoká škola ma naučila základy a určitej sebadisciplíne neustále sa učiť. Do Accenture som prišiel z fakulty podnikového manažmentu, ktorá sa na IT nezameriava, takže veľkú časť znalostí som sa postupne učil priamo vo firme. V podstate mi to vyhovovalo, radšej sa učím priamo v praxi, ako študujem teórie. Potom to človek ľahšie chápe a je donútený sa viac zamýšľať nad tým, čo robí.  

Ako to je v Accenture s kariérnym rastom? Je možné sa tu vlastnou šikovnosťou prepracovať na významné posty? Ako to bolo v tvojom prípade?

Určite áno, možno som mal šťastie na dobré projekty, ale vnímam to v zásade tak, že pokiaľ človek chce a nebojí sa brať aj väčšie výzvy, tak to neostane nepovšimnuté. V mojom prípade to bolo aj súhrou okolností, dostal som dobrý projekt, dobrého nadriadeného, s ktorým som si rozumel a postupne som dostával väčšiu a väčšiu zodpovednosť.

Následne, keď išla kolegyňa na materskú a kolegu „prevelili“ na iný projekt, ja som dostal príležitosť zobrať na seba ešte väčšiu zodpovednosť. Bola to pre mňa veľká výzva a zároveň veľmi dobrá škola. Práve tieto okolnosti mi pomohli najviac sa posunúť vpred a ťažím z toho ešte dodnes. Avšak nie je to len môj prípad, vidím to aj u ostatných kolegov, tí šikovní jednoducho idú hore.

Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň?

Rád chodím do práce skôr, vtedy je tu relatívny pokoj a pracuje sa mi najlepšie. Prvú hodinu a pol pracujem na najdôležitejších a najkomplexnejších úlohách, ktoré mám na stole. Vtedy sa snažím nerobiť nič iné, čo by ma rozptyľovalo, žiadny internet, len hudba v ušiach a sústredím sa na to, čo mám pred sebou. Potom mám pauzu, zvyčajne si dám kávu s kolegami, porozprávame sa o bežných veciach, skontrolujem ako sa hrala NHL-ka, prečítam si nejaký článok a podobne. Z tohto sa stal už taký malý ranný rituál. V ďalšej časti dňa odpisujem na maily, prípadne mám stretnutia. V princípe sa snažím zamerať na také monotónnejšie úlohy.

Čomu sa venuješ, keď práve nie si v práci? Podporuje ťa v tvojich záľubách aj samotná firma?

Voľné chvíle najradšej trávim aktívnym športovaním. Mojou veľkou vášňou je hokej, takže hokeju venujem aj veľa času mimo práce, či už aktívne alebo pasívne. Taktiež spoločne so ženou veľmi radi chodíme po horách, je to neuveriteľný mentálny oddych, kde človek zresetuje a načerpá nové sily.

Accenture sa zapája do rôznych športových akcií, či už zimných alebo letných, čo vnímam veľmi pozitívne. Každoročne chodíme hrať hokej na Slovenské Firmené Hry, kde máme výbornú partiu chalanov. Dva roky dozadu sme si išli v rámci firmy zabehať pretek Od Tatier k Dunaju, čo bola taktiež výborná akcia. Viem, že sa medzi krajinami vrámci Accenture organizujú aj rôzne futbalové turnaje , alebo lyžiarske akcie. Jednoducho toho športového vyžitia je v rámci firmy viac ako dosť a každý si nájde to svoje. Za toto má u mňa naša firma veľké plus.

Aké sú tvoje kariérne ciele?

Robiť to, čo ma baví a popri tom si privyrobiť. Nemám stanovené, že musím byť do piatich rokov taký alebo taký manažér, alebo čokoľvek iné. Jednoducho to beriem tak, že chcem robiť to, čo ma baví najlepšie ako viem a popri tom si užívať aj súkromný život. Nemám cieľ zarábať veľké peniaze, ak by to malo byť na úkor súkromia. Pre mňa je dôležité mať vyvážený pracovný a osobný život.

Čo by si poradil všetkým, ktorí uvažujú nad prácou v Accenture?

Odporúčam, avšak pokiaľ nemajú radi výzvy, nech to neskúšajú. V tejto práci treba byť flexibilný, neustále sa učiť a nebáť sa ísť do nových vecí. Odmenou za to je práca, ktorá vás nikdy nebude nudiť a ani sa nestane monotónnou. Navyše budete obklopení úžasnými kolegami, ktorí vám budú robiť spoločnosť počas lepších aj horších dní.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech