Samuel študoval na Oxforde: „S učiteľmi sme chodili na obedy. Formálnosť slovenských škôl mi príde ako z iného sveta“
- Slovak Samuel Achberger študoval na Oxfordskej univerzite
- Pri štúdiu sa kládol dôraz na písanie esejí

- Slovak Samuel Achberger študoval na Oxfordskej univerzite
- Pri štúdiu sa kládol dôraz na písanie esejí
Dostať sa na jednu z najlepších univerzít na svete je snom mnohých študentov, no len málokomu sa to podarí. Štúdium na Oxfordskej univerzite patrí medzi najnáročnejšie akademické výzvy, no zároveň ponúka jedinečné vzdelávacie možnosti.
Život na Oxfordskej univerzite
Slovák Samuel Achberger sa rozhodol čeliť tejto náročnej výzve a stal sa súčasťou jednej z najprestížnejších univerzít na svete. V tomto článku sa dozvieš, čo obnáša štúdium na Oxforde, ako sa na túto prestížnu univerzitu dostať a prečo sa Samuel po ukončení štúdia rozhodol vrátiť na Slovensko.
- Čo motivovalo Samuela študovať na Oxfordskej univerzite?
- Ako vyzerá skúškové obdobie na univerzite?
- Koľko platil za náklady na prijímací pohovor?
Čo ťa motivovalo študovať práve na Oxfordskej univerzite a ako prebiehal prijímací proces?
Štúdium na Oxforde mi imponovalo už od detstva, keď som sa o univerzite dozvedel z televízie. Bolo to síce dávno, ale ostalo to v mojej pamäti ako detský sen. Keď som sa v roku 2019 na Oxford prihlásil, bolo to pre odbor, ktorý sa mi páčil a ktorý bol jedinečný.
Na Oxforde som študoval ekvivalent magisterského štúdia. Bakalársky titul mám z University of Kent, ktorá je tiež v Spojenom kráľovstve. Prijímacie procesy sa pritom dosť líšia podľa úrovne vzdelania. Pri bakalárskom štúdiu je proces centralizovaný systémom UCAS. Samotné hlásenie zahŕňa podanie prihlášky cez tento systém, motivačný list, referencie od učiteľov, známky z maturít a výsledky jazykových certifikátov. Niektoré univerzity si vyžadujú aj dodatočné prijímacie pohovory, ktoré preverujú kritické myslenie a analytické schopnosti.
Pri magisterských prihláškach na Oxford to bolo o niečo náročnejšie. Okrem diplomu s vyznamenaním som si musel pripraviť životopis, pretože sa očakáva, že sa človek rozvíjal viacerými smermi. Nielen štúdiom, ale napríklad aj stážami či dobrovoľníctvom. Ďalej som písal esej a motivačný list, čo znie síce jednoducho, ale keď sa nimi máte odlíšiť od stoviek ďalších kandidátov, tak to vie byť celkom stresujúci proces. A napokon som potreboval tri odporúčacie listy od profesorov.
Aký odbor si študoval a prečo si si ho vybral?
Na Oxforde som študoval odbor, ktorého názov by som preložil ako „príroda, spoločnosť a environmentálne politiky“. Zjednodušene by som ho vysvetlil tak, že bol celý zameraný na štúdium klimatickej krízy z každého uhlu pohľadu. Od toho, čo nám hovoria klimatické modely, až po to, prečo je také náročné vyvažovať environmentálne a ekonomické hodnoty.
Tento odbor som si vybral preto, lebo sa mi páčilo, aké ponúkal predmety, akí profesori ho učili a to, aký bol typický profil absolventa. Bakalársku prácu som písal na podobnú tému, akým sa venoval aj tento odbor. Veľmi ma to bavilo, tak som chcel pokračovať v niečom podobnom. Vedel som, že sa s týmto odborom budem následne vedieť uplatniť v oblastiach, ktoré ma zaujímajú.
Čo ťa najviac prekvapilo na Oxforde?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Čo všetko obnáša štúdium na Oxfordskej univerzite?
- Ako sa rieši financovanie štúdia a koľko eur stojí prihláška?
- Aké jazykové certifikáty sú potrebné na prijatie?
- Aké ubytovanie ponúka Oxfordská univerzita študentom?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity