Samuel Vičan: Pri kreatívnom procese sa najskôr pohádame

  • Robil v jednej zo slovenských televízií, neskôr sa pustil do vlastného podnikania. S kamerou sa dostane takmer všade. To len preto, aby natočil jeden krátky záber. Má rád kreativitu a Xbox. Pamätáte si to video o Bratislave, ktoré kolovalo na internete? Dnes vám predstavujeme jeho autora - Samuel Vičan.
image_1393281248.jpeg
  • Robil v jednej zo slovenských televízií, neskôr sa pustil do vlastného podnikania. S kamerou sa dostane takmer všade. To len preto, aby natočil jeden krátky záber. Má rád kreativitu a Xbox. Pamätáte si to video o Bratislave, ktoré kolovalo na internete? Dnes vám predstavujeme jeho autora - Samuel Vičan.

 

Ako si sa dostal k digitálnemu design?

Už koncom základnej školy (98/99) som prvýkrát pričuchol k softvérom ako Photoshop, 3dsmax či program na strihanie Adobe Premiere. Moja cesta k týmto softvérom viedla cez moje hobby – počítače a hry. V tej dobe som im venoval dosť času.

 

Keď si hrával hry, prečo si sa nedal napríklad na grafický design? Fascinuje ťa pohyb?

Graficky design som študoval na Strednej priemyselnej škole grafickej v Rači na Peknej ceste. O tejto škole som sa dozvedel od môjho veľmi blízkeho priateľa. Hlavne vďaka nemu som si už v mladom veku vybral toto krásne odvetvie. Pre pohyb som sa rozhodol v momente, keď som zistil, že statický design sa dá aj rozhýbať v softvéri ako Adobe After Effects :)

 

https://www.startitup.sk/wp-content/uploads/2014/02/6276094_300.jpg

 

Dlhé roky si takto dával do pohybu veci v jednej zo slovenských televízií. Aká to bola práca?

Práca v televízii má svoje čaro, ktoré v inej brandži len tak nenájdete. Môže to byť práca veľmi príjemná, zároveň však aj veľmi náročná. Dennodenne stretávate rôznych ľudí, od ktorých sa môžete naučiť naozaj zaujímavé veci. Nielen v oblasti digitálneho designu, ale aj v oblasti managmentu, marketingu, ľudských zdrojov alebo aj plánovania a stratégie televízie.

Ocitnete na rôznych miestach. Vidíte a počujete (a niekedy aj sami môžete formovať) veci, ktoré môžu ovplyvniť státisíce ľudí. Veľakrát vám v tej chvíli prejde po chrbte mrazivý, ale pritom veľmi vzrušujúci  pocit.

 

Po tejto skúsenosti si sa dal na vlastnú dráhu. S Davidom Vavercakom si založil Be On Mind, ak sa nemýlim. O čom je tento projekt?

Tento projekt je momentálne veľmi čerstvý. Nie je to ani tak projekt ako názov nášho nového štúdia. S Davidom ho práve rozbiehame a venujeme mu všetku svoju energiu. Chceme ponúkať služby ušité klientovi na mieru.  Čo to znamená? Maximalizovať efektivitu ľudí a času strávenom na projekte s cieľom čo najlepšieho výsledku.

V skratke by som vysvetlil našu filozofiu. Nechceme byt veľkí, chceme byť efektívni. Ak klient nemá veľký budget na produkciu, nebudeme ukrajovať z kvality výsledkov. Radšej ukrojím z neefektívne stráveného času, ktorý sa v kreatívnom procese častokrát vyskytuje.

Vieme samozrejme minúť aj veľké budgety :)

 

Venujete sa oblastiam ako aerial, visual effects a production. Tam sa dajú asi minúť aj veľké budgety. Čo konkrétne si pod tým môžeme predstaviť?

Aerial znamená nakrúcanie a fotenie z lietadla, z lietajúcich kamier zavesených na modeloch helikoptéry, octocopteri alebo na čomkoľvek inom, čo nám vie ukázať svet z vtáčej perspektívy.

Vizuálne efekty asi v dnešnej dobe netreba nikomu predstavovať. V počítačovo generovanom svete vytvoríme do záberov to, čo nie je možné natočiť z rôznych dôvodov. Či už preto, že to neexistuje, nie je k dispozícii alebo jednoducho na to neboli peniaze.

Sem-tam sa stane, že vyrobíme aj zvieratá nakoľko počítačovo generované sú podstatne ľahšie ovládateľné :)

Čo som práve vymenoval, je len drobný výber toho, čo (a prečo) sa robí vo vizuálnych efektoch. Pre lepšiu predstavu si môžeš pozrieť napríklad môj showreel vizuálnych efektov.

 

Alebo si môžme pozrieť tvoje video o Bratislave, ktoré pred niekoľkými týždňami rozvírilo vody internetu. Ako ti napadla myšlienka o Bratislava zhora?

Nebola to ani tak myšlienka, čo mi napadla. Išlo skôr o moju vlastnú zvedavosť v podobe otázky: “Ako by Bratislava vyzerala zachytená z týchto uhlov pohľadu?”- Nakoľko nás samotných prekvapilo, ako krásne to pôsobí, rozhodli sme sa o to podeliť s ostatnými.

Tak sme sa pustili do tohto projektu o Bratislave z pohľadov, ktoré dvojnohý človek pripútaný na zemi nemá šancu vidieť. Ak aj áno, určite nie každý deň. Video nie je len o týchto pohľadoch. Je hlavne o pocitoch, ktoré môže tak turista ako aj domáci v Bratislave vnímať.

Všetky zábery sú autentické, nehrané. Pristúpili sme k tomu dokumentárnym spôsobom. Tak, aby odrážali realitu. To sa nám aj podarilo a doteraz sme z toho veľmi nadšení.

 

 

Bratislava Visit official from Samuel Vican on Vimeo.

 

Prečo práve Bratislava? Pochádzaš odtiaľ alebo si chcel ukázať hlavné mesto?

Som rodený bratislavčan, a preto mi bolo veľkou cťou natočiť o Bratislave video. Podal som ho takou formou akou vnimam Bratislavu svojimi vlastnými očami. Mojim hlavným cieľom bolo vyvolať po pozretí videa v ľuďoch rovnaký pocit ako mám ja, keď niekomu o Bratislave rozprávam.

 

Na videu je aj záber z koncertu klasickej hudby s orchestrom. Bolo ťažké dostať sa na také podujatie s kamerou?

Toto bol produkčne jeden z najľahších záberov, ktoré sa nám podarilo natočiť. Boli aj podstatne náročnejšie. Keď som napríklad trčal z lietadla s 5-kilovou kamerou v ruke. Alebo keď som prvýkrát v živote sedel v kanoe a balansoval milimetre, len aby som sa neprekotil do Duanaja aj s celou technikou. To bolo, keď sme nakrúcali splav Dunaja na paddle boardoch. A toto všetko veľakrát len kvôli 2-3 sekundovému záberu.

 

Bol si v lietadle, na kanoe, a asi aj ako obyčajný človek – na zemi. Kde alebo čo najradšej točíš?

Nemám konkrétnu tému ani miesto, kde najradšej točím. Viem však, že čím sú projekty pestrejšie, tým je motivácia a chuť do roboty väčšia.

 

Ako vyzerá tvoj kreatívny proces?

Najprv sa s Davidom pohádame. Tým si vyjasníme, čo vidíme na danom projekte reálne a čo nie. On z produkčného pohľadu a ja z režisérskeho. Potom si spolu klikáme na nete a hľadáme inšpiráciu. Ku každej veci pristupujeme špecificky. Každá výmena názorov je to, čo  krištalizuje naše cesty do úspešného konca :)

Samozrejme k nášmu kreatívnemu procesu patrí pohoda a čistá, ničím nerušená myseľ. A sem tam XBox :)

 

Hráš aj týchto dňoch XBox alebo máš niečo rozorbené? :)

Momentálne dokončujeme pod hlavičkou Be On Mind viacero projektov. Jedným je napríklad videoprezentácia modernej a úspešnej fabriky na karbón v blízkosti Bratislavy. Ďalej pracujeme na reklamných materiáloch pre novootvorené nákupné centrum na Slovensku, na korporátnej prezentácii českého developera alebo na náučnom videu pre športovcov. Zároveň finišujeme našu novú webstránku. Všetky projekty budú na nej k nahliadnutiu. 

 

Tu nájdete kompletné portfólio prác Samuela Vicana

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech