Sankcie voči Rusku zabolia aj slovenských podnikateľov. Ešte horšie môžu byť kontrasankcie, ktorú uvalí Rusko

  • Európski spojenci sa rozhodli „zasadiť veľmi tvrdé údery Moskve“
  • Aký vplyv to bude mať na slovenských podnikateľov?
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, unsplash/rupixen.com,TASR/Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
  • Európski spojenci sa rozhodli „zasadiť veľmi tvrdé údery Moskve“
  • Aký vplyv to bude mať na slovenských podnikateľov?

Súčasné sankcie sú zatiaľ najtvrdšie zo všetkých sankčných návrhov, ktoré boli na Rusko uvalené. Pre agentúru SITA to skonštatoval hlavný analytik Rady slovenských exportérov Jozef Hrabina. Ako však zároveň dodal, z nedávnych príkladov vieme potvrdiť, že donucovacia funkcia sankcií nie je veľmi efektívna pri snahách zmeniť správanie sankcionovaných štátov.

Tvrdé údery Moskve

„Aj keď sú súčasné sankcie navrhnuté tak, aby uškodili priamo ruským podnikateľským záujmom, treba povedať, že sekundárne poškodia aj slovenských podnikateľov. Priamy negatívny vplyv na našich exportérov budú mať aj kontrasankcie zo strany Ruska,“ doplnil.

Je preto podľa neho potrebné prijať také individuálne opatrenia, ktoré našim podnikateľom potenciálne škody čo najviac minimalizujú.

Rada slovenských exportérov je podnikateľské združenie s ambíciou podporovať slovenský zahraničný obchod a presadzovať podnikateľské záujmy slovenských exportérov. V súčasnosti má vyše 100 partnerov a členov zo všetkých segmentov, ktorí exportujú produkty a služby do celého sveta.

zdroj: Unsplash/Scott Graham

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok povedal, že Francúzsko a jeho európski spojenci sa rozhodli „zasadiť veľmi tvrdé údery Moskve“.

Šéf Elyzejského paláca, ktorý niekoľko hodín predtým telefonoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ďalej dodal, že EÚ uvalí sankcie nielen na jednotlivcov, ale zameriava sa aj na financie, energetiku a ďalšie sektory. Znenie sankcií bude dokončené a predložené na schválenie ministrami zahraničných vecí EÚ v priebehu piatka.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá