Šárka využila šancu, po ktorej môžeš siahnuť aj ty. Dva mesiace vďaka nej strávila na Bahamách

  • Šárka sa rozhodla využiť príležitosť a dva mesiace bola na stáži na Bahamách
  • V rozhovore sa s nami porozprávala o priebehu stáže, ale pripravila si aj rady pre ďalších záujemcov
Campleaders
Campleaders
  • Šárka sa rozhodla využiť príležitosť a dva mesiace bola na stáži na Bahamách
  • V rozhovore sa s nami porozprávala o priebehu stáže, ale pripravila si aj rady pre ďalších záujemcov

Akú stáž ste absolvovali? 

Ja som absolvovala dvojmesačnú stáž v Karibiku priamo na Bahamách v hlavnom meste Nassau na ostrove New Providence. Pracovala som vo Food and Beverage departmente. Počas svojej stáže som pôsobila na rôznych pozíciách ako hosteska, pomocný čašník alebo hlavný čašník.

Prečo ste sa rozhodli zostať tu len dva mesiace?

Absolvovala som iba dva mesiace, keďže sa mi nedalo zostať dlhšie kvôli práci na Slovensku pre spoločnosť Smaller Earth, ktorá poskytuje rôzne programy práce a stáží v zahraničí. Na stáž ma vyslali, aby som zistila, ako to funguje a mohla svoje skúsenosti ďalej komunikovať s uchádzačmi.

Campleaders
zdroj: Campleaders

Na akých miestach v Karibiku môžu záujemcovia absolvovať stáž?

V rámci Karibiku momentálne pracuje naša spoločnosť so značkou rezortov Sandals Resorts International, a preto je možnosť zúčastniť sa stáže na rôznych ostrovoch, kde sa tieto rezorty nachádzajú. Momentálne je to Jamajka, Bahamy, Barbados, Antigua, Grenada a Sv. Lucia.

Ako prebiehal tvoj pracovný deň? 

Môj pracovný deň začínal o 8:00 hod. Do rezortu som prišla okolo 7:45 hod. Museli sme ísť zamestnaneckým vstupom, kde bola aj bezpečnostná prehliadka. Tam nás skontrolovali ako na letisku, či so sebou nesieme nejaký kovový alebo nebezpečný predmet. Mali sme aj prísny zákaz nosenia telefónov do rezortu. Do práce som musela prísť už v predpísanej uniforme, s menovkou a ID kartičkou, kde bola moja fotka a meno.

Campleaders
zdroj: Campleaders

Čo všetko si mala na starosti?

Po príchode som išla do reštaurácie, kde som v ten deň mala pracovať. Pracovná zmena začala raňajkami pre hostí, ktoré väčšinou trvali do 11:00 hod. Po raňajkách sme vždy reštauráciu upratali a pripravili sa na ďalšie servírovanie jedla. Okolo poludnia som mala obednú prestávku. Po obede som sa vrátila do reštaurácie a začali sme servírovať obed pre hostí. Pred otvorením reštaurácie sme si s kolegami a manažérmi dali krátky rozhovor, kto, čo a kde bude robiť a čo by sme mali zlepšiť. V práci som skončila o 16:00 hod. Po odchode mi opäť skontrolovali tašku či niečo z rezortu nevynášam.

Čo ti stáž v Karibiku dala a prečo by ste ju odporúčali ďalším mladým ľuďom?

Pre mňa stáž v Karibiku znamenala hlavne spoznanie novej krajiny. Veľmi som sa tešila na dva mesiace strávené pri mori a využila som každú možnú chvíľu stráviť svoj voľný čas na pláži. Kto môže povedať, že žil dva mesiace na Bahamách? Stáž v Karibiku je nielen dobrá pracovná skúsenosť, ale aj možnosť, ako bývať sám v zahraničí a viac sa osamostatniť od rodičov.

Je ničo v čom dokáže regulérne pomôcť?

Táto stáž v Karibiku pomôže študentom alebo absolventom pri hľadaní práce na Slovensku. Nie je to plus iba pre tých, ktorí si budú hľadať prácu v hotelierstve, ale aj pre tých, ktorí si chcú zlepšiť anglický jazyk. Za 6 mesiacov si dokážu zlepšiť svoje zručnosti či už jazykové alebo pracovné. Tiež môžu spoznať novú krajinu, kultúru a utvoriť doživotné priateľstvá s ľuďmi z rôznych kútov sveta.

Campleaders
zdroj: Campleaders

Ako prebiehal celý váš proces výberu stáže od začiatku až po prílet na miesto?

Proces je veľmi jednoduchý – stačí sa len prihlásiť na webovej stránke, zaregistrovať, vyplniť prihlášku a počkať, kedy spoločnosť vybaví skype pohovor so zamestnávateľom z Karibiku. Môj skype pohovor som mala niekedy v priebehu apríla, trval asi 10-15 min, kde sme sa rozprávali o mojich skúsenostiach a HR manažérka mi povedala o ponúkanej práci a ostrove, kde mala voľné miesto. Po Skype pohovore mi do niekoľkých dní poslali potvrdzujúci list, kde som mala presne napísané informácie o pozícii, rezorte a uniforme. Potom som vybavovala dokumenty a ich preklad.

Koľko trvalo vybavovanie všetkých náležitostí?

Do týždňa som mala všetko vybavené a spoločnosť tieto dokumenty poslala cez FedEx zásielku na Bahamy. Odoslanie trvalo asi týždeň, po prijatí manažér z HR odniesol dokumenty na úrady na Bahamách. Následne som čakala na schválenie pracovného povolenia, ktoré trvalo niekoľko týždňov. Po schválení mi spoločnosť kúpila letenku, zabezpečila poistenie a vykomunikovali sme posledné detaily pred odchodom.

Čo musia urobiť uchádzači o stáž? Ste im počas procesu nápomocní?

Pre záujemcov o stáž zabezpečujeme asistenciu s vypĺňaním online profilu, aby si boli 100% istí, že k zamestnávateľovi idú s dokonalým CV-čkom. Samozrejme, pripravíme Skype pohovory, ktorých sa zúčastnia či už doma, alebo keď chcú, môžu aj u nás v kancelárii. Po prijatí na konkrétny ostrov si budúci stážisti zabezpečia dokumenty a ich preklady.

Dokumenty sa v rámci ostrovov trocha odlišujú, ale účastníci dostanú checklist, čo všetko je potrebné. Po tom, ako nám odovzdajú všetky dokumenty, ich na naše náklady pošleme Fedexom na konkrétny ostrov a HR oddelenie zabezpečí podanie dokumentov na schválenie. Uchádzačom zabezpečíme aj letenku podľa ich preferencií, taktiež aj zdravotné poistenie na dobu pobytu aj predodletové stretnutie, kde ich oboznámime so všetkými podstatnými informáciami, ktoré pred vycestovaním potrebujú vedieť.

Ak sa chceš prihlásiť aj ty, môžeš tak urobiť tu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech