Saudská Arábia odhalila futuristické „mega mesto“ 33-krát väčšie ako New York

  • Obrovské mesto za 500 miliárd dolárov bude využívať len obnoviteľné zdroje energie.
saudi-arabia-84016_1920
pixabay.com
  • Obrovské mesto za 500 miliárd dolárov bude využívať len obnoviteľné zdroje energie.

Saudská Arábia je najväčším svetovým vývozcom ropy, ale kvôli jej klesajúcim cenám má problémy zaplatiť ropných pracovníkov. V súčasnosti saudskoarabská vláda prišla s projektom, ktorý by mohol dodať ekonomike potrebný boost: mega mesto za 500 miliárd dolárov, ktoré sa pripája k Jordánsku a Egyptu a bude napájané výhradne obnoviteľnou energiou.

foto: discoverneom.com

V utorok saudský korunný princ Mohammed bin Salman na konferencii pre budúcnosť investícií v Rijáde predstavil projekt, nazvaný NEOM. Podľa agentúry Reuters bude financovaný zo strany saudskej vlády a súkromných investorov. Obchodne a priemyselne zamerané mesto bude mať rozlohu 26 495 štvorcových kilometrov. Aby si túto veľkosť nevieš predstaviť, je to viac ako 33-násobok rozlohy New Yorku, alebo viac než polovica rozlohy Slovenska.

Najväčším cieľom NEOMu je znížiť závislosť Saudskej Arábie na vývoze ropy, čo by mohlo rozšíriť ekonomiku krajiny nad rámec ropy, povedal bin Salman na konferencii. Mesto sa zameria na rôzne priemyselné odvetvia vrátane energetiky a vody, biotechnológie, potravín, modernej výroby a zábavy. Saudská Arábia zatiaľ neuverejnila plán, ako bude mesto vyzerať.

Krajina vymenovala Klausa Kleinfelda, bývalého generálneho riaditeľa spoločnosti Siemens AG a Alcoa Inc, ako šéfa projektu NEOM. Úradníci dúfajú, že program financovania, ktorý zahŕňa predaj 5% ropného giganta Saudi Aramco, získa 300 miliárd dolárov na výstavbu NEOMu.

Vďaka projektu by sa NEOM mohol stať jedným z najväčších miest, ktoré fungujú s úplnou nezávislosťou od fosílnych palív. V Spojených štátoch je jedným z najväčších miest na 100% obnoviteľnú energiu Burlington vo Vermonte, ale ten sa ani zďaleka neblíži plánovanej veľkosti NEOMu.

Saudská Arábia očakáva dokončenie prvej časti mesta do roku 2025.

zdroj: futurism.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech