Saudská Arábia zneužíva influencerov. Zaplatí im drahé dovolenky, aby zakryla realitu svojho režimu

  • Getway KSA je agentúra, ktorá platí luxusné dovolenky v Saudskej Arábii influencerom
  • Na oplátku dostanú atraktívne fotografie a pozitívnu reklamu
Ilustračné obrázky (unsplash.com)
Ilustračné obrázky (unsplash.com)
  • Getway KSA je agentúra, ktorá platí luxusné dovolenky v Saudskej Arábii influencerom
  • Na oplátku dostanú atraktívne fotografie a pozitívnu reklamu

Saudská Arábia patrí medzi najrepresívnejšie krajiny na svete. Podľa portálu Freedom House je skóre slobody Saudskej Arábie iba 7/100. Neplatia tu takmer žiadne politické ani civilné slobody, režim drží pevne v hrsti absolutistická monarchia a ropní magnáti, ktorí znevýhodňujú ženy, rasové, náboženské aj sexuálne menšiny. Aby túto realitu Saudská Arábia zamaskovala, používa na to podľa The Guardianu vplyv sociálnych sietí a influencerov.

Do júna 2018 nemohli ženy v tejto krajine dokonca ani len šoférovať, to však zmenilo prijatím novej novely zákony. Predtým však mnohé zo žien, ktoré proti opresiám bojovali, skončilo vo väzení. V októbri 2018 zavraždili novinára Džamála Chášukdžího, ktorý pôsobil pre Washington Post a bojoval za zrovnoprávnenie mužov a žien, ako aj za sekulárny štát.

Saudská Arábia sa svoje opresívne správanie snaží zakryť lákavými a vizuálne príjemnými fotografiami influencerov, a tým prilákať do svojej krajiny turistov. Cestovná agentúra Gateway KSA, ktorej členom jej aj princ Turki Al Faisal Al Saud, ponúka pobyty v Saudskej Arábii pre študentov. Tá istá agentúra oslovuje aj influencerov a ponúka im sprevádzané zájazdy a dovolenky do krajiny. Všetko, samozrejme, hradí agentúra a štát.

Saudská Arábia na oplátku dostane pozitívnu reklamu, krásne fotky z nedokončenej hrobky Al Ula v púšti, poetické zábery na prírodu, blogerov zoberú potápať sa, na let v helikoptére a ubytujú ich v luxusných rezortoch. Na Instagrame potom všetko vyzerá takmer idylicky a bezproblémovo. Takýmto spôsobom sa snaží Saudská Arábia manipulovať jej obrazom v médiách a v očiach turistov.

View this post on Instagram

It took me a while to decide if I should accept the invitation of @gatewayksa and visit Saudi Arabia. I asked myself: Do I judge a country by its people or the government? Am I willing and capable of visiting a place that has gotten a lot of negative press in Western media and see it and its people with an open heart and mind? ::::: I’ll share with you my impressions of Saudi in the next few days so stay tuned and in the meantime let me know what you would ask a local Saudi person if you got a chance to chat with them over a cup of Arabic coffee? How much do you know about Saudi in general? I’m curious! ::::: ***’Disclaimer: ‘Please note that the sites of Madain Saleh are currently closed to the public whilst the Royal Commission develops the area to allow for future tourism. I received an official invitation allowing me to film and document these sites to share it with you’. ::::: @gatewayksa is a NGO not assosicted with the KSA, all views are my own. Photo by @moliverallen ::::: #DiscoverAlUla #LivingMuseum #AlUla @gatewayksa #gatewayKSA #saudiArabia #saudi #abaya

A post shared by TRAVEL IN HER SHOES (@aggie) on

„Ak niekto ide do Saudskej Arábie a vidí všetky tie zmeny, ktoré sa v krajine dejú a ako si Saudi, hlavne mladí Saudi, užívajú, jasné, že si povedia: „Toto je skvelé, Saudi sa stávajú liberálnejšími. Avšak na druhej strane ide o veľmi represívny štát,“ vyjadrila sa pre The Guardian Dr Raihan Ismail lektorka Islamských a arabských štúdií na univerzite v Austrálii .

Ismail zdôrazňuje aj fakt, že ľudia si musia vedieť vybrať a zaujať stanovisko. Prijať pozvanie na luxusnú dovolenku zadarmo môže byť síce lákavé, avšak treba si byť vedomý toho, čo všetko sa za ním skrýva a akému režimu robí reklamu.

Gatway KSA na svojich stránkach tvrdí, že do svojho programu, ktorý ľuďom umožní spoznávať Saudskú Arábiu, hľadajú lídrov zajtrajška, influencerov aj študentov prestížnych univerzít. Podľa ich slov ponúkajú svet tradícií aj zmeny. Záujemcom ukazujú časti ako Jeddah, Alula, Riyadh aj Damman a lákajú ich na video plné idylických záberov.

Guardian Australia oslovilo dokopy 50 influencerov, ktorí podľa ich informácii vyrazili na takýto výlet do Saudskej Arábie. Dvaja z nich im zrušili interview päť minút pred jeho začiatkom so slovami, že Saudská Arábia ich upozornila na to, aby s médiami nekomunikovali.

Saudská Arábia nedávno sprístupnila víza pre 49 krajín. Doteraz bolo tabu, aby mohol hotelovú izbu zdieľať nezosobášený pár, avšak tohto obmedzenia sa krajina vzdala. Turisti sa však stále nemôžu obliekať vyzývavo ani vulgárne, nemôžu na verejnosti vyjadrovať svoju lásku ani piť alkohol. Je tu tiež nezákonné vyjadrovať sa pozitívne o Qatari, zakázaná je tiež homosexualita a iné náboženstvo ako Islam.

Zdroj: The Guardian, Getway KSA, Freedom House

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech