Saudskoarabský princ si kúpil novú „hračku“ za štvrť miliardy libier. Anglický klub má dominovať svetovému futbalu

  • Newcastle United sa práve nachádza na predposlednom mieste v tabuľke Premier League
  • Aj kvôli tomu sa saudskoarabský princ Muhammad bin Salaman rozhodol kúpiť celý futbalový klub
  • Amnesty International sa bojí, že by v anglickej lige mohlo dochádzať ku porušovaniu ľudských práv
  • Práve preto budú klub riadiť iné organizácie. V jednej z nich je však predsedom samotný nový majiteľ
princ saudská arabia
Newcastle United kúpil saudskoarabský princ, TASR/AP/Bandar Aljaloud/Saudi Royal Palace
  • Newcastle United sa práve nachádza na predposlednom mieste v tabuľke Premier League
  • Aj kvôli tomu sa saudskoarabský princ Muhammad bin Salaman rozhodol kúpiť celý futbalový klub
  • Amnesty International sa bojí, že by v anglickej lige mohlo dochádzať ku porušovaniu ľudských práv
  • Práve preto budú klub riadiť iné organizácie. V jednej z nich je však predsedom samotný nový majiteľ

V anglickej Premier League je v poslednom období celkom rušno. Futbalový klub Newcastle United FC má nového majiteľa. Je ním saudskoarabský princ Mohammad bin Salman, ktorý organizáciu kúpil za 300 miliónov libier. 

Newcastle United je v tabuľke aktuálne predposledný. Fanúšikovia sa tak dočkali zmeny vo vedení, ktoré by mohlo anglickému mužstvu pomôcť dostať sa na popredné miesta ligy.

Princ je len investorom

Bývalý majiteľ Mike Ashley klub vlastnil 14 rokov. Podľa informácií od Skysports Saudskoarabský verejný investičný fond (PIF) prevezme kontrolu nad 80-percentným podielom. Tiež sa očakáva aj výmena manažéra Steva Brucea. Dátum odchodu však ešte nie je známy.

zdroj: TASR/AP Photo/Scott Heppell, Pool

Premier League vo štvrtok potvrdila, že dostala záväznú právnu záruku, že Saudské kráľovstvo nebude ovládať Newcastle United. Pod palcom ju má už spomínaný PIF, PCP Capital Partners a RB Sports & Media. 

Mohammad nechce robiť žiadne unáhlené rozhodnutia, ale jednou z jeho priorít je dostať futbalový tím na vyššie priečky v tabuľke anglickej ligy. 

One step closer! Manchester United chiefs have touched down in Saudi Arabia amid takeover talks with billionaire Mohammed Bin Salman. 👀FULL STORY: https://bit.ly/32PFM1i

Posted by Fox Sports Football on Sunday, October 27, 2019

 

Saudskoarabskému verejnému fondu predsedá práve nový majiteľ Newcastlu United. Organizácia bola založená v roku 1971 s cieľom podporovať obchodné záujmy Saudskej Arábie.

Podľa Daily Star by to mohlo znamenať, že klub sa stane jedným z najbohatších na svete. 

Newcastlu sa polepší

Budúcnosť Newcastlu United je priaznivá. Aj za mnohými ďalšími klubmi totiž stoja bohatí „šejkovia“. Za Manchester City sú zodpovedné Spojené arabské emiráty a Paris Saint-Germain má na starosti Katar. 

Vďaka štedrým investorom sa aj tieto kluby dostali medzi najdominantnejšie v európskom futbale. 

Očakávajú sa veľké veci

Futbalový novinár Luke Edwards v podcaste Footbal Daily pod záštitou BBC povedal, že Steve Bruce v očiach fanúšikov Newcastlu nikdy nebol dosť dobrý. 

„Keby som patril do zvyšku Premier League, mal by som obavy, pretože hovoríme o najbohatšom, najviac rozrastenom a najobsažnejšom štátnom investičnom fonde na svete.“

zdroj: TASR/AP Photo/Scott Heppell

„Klub bude teraz významný. Videli sme, čo urobili PSG a Manchester City. Ako zmenili európsky futbal a Newcastle má v súčasnosti vlastníkov, ktorí sú bohatší ako oba tieto futbalové kluby,“ povedal Edwards.

Premier League bude absolvovať test

Keďže Saudská Arábia je obmedzovaná v oblasti ľudských práv, niektorí s dohodou nesúhlasia. Vravia o vymývaní športov. Myslia si, že vedenie bude prostredníctvom investícií zneužívať šport. 

Majitelia klubu Premier League teda ešte musia absolvovať test, ktorý posúdi, či sú spôsobilí prevziať vedenie Newcastlu. Informuje o tom Daily Star.

Skupina pre ľudské práva Amnesty International vyzvala vedenia klubov, aby sa zúčastnili testu. Majitelia budú musieť odpovedať na závažné otázky v súvislosti s ľudskými právami. 

zdroj: TASRúAP Photo/Scott Heppell

„Nechceme umožňovať osobám, ktoré sú zapojené do závažných porušovaní ľudských práv, vstupovať do anglického futbalu len preto, že majú plné vrecká. Preto sme vyzvali Premier League, aby vykonala test svojich majiteľov a riaditeľov s cieľom riešiť otázky ľudských práv,“ povedal Sacha Deshmukh, výkonný riaditeľ Amnesty International.

Napriek obavám z problémov porušovania ľudských práv, nedávny prieskum medzi fanúšikmi Newacstlu poukázal na to, že 93,8 % ľudí je za výmenu vedenia. 

Zdroje: Skysports, Daily Star, BBC podcast

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK