Scéna ako zo sci-fi. V Mariupole šíria ruskú propagandu „obrazovky na kolesách“

  • Obyvatelia Mariupolu dostávajú informácie o vojne z ruských dodávok
  • Poradca starostu varuje pred anexiou okupovaných území
  • Rusi rušia letné prázdniny
Putin symbol Z vojna
TASR/AP a Twitter / The Insider
  • Obyvatelia Mariupolu dostávajú informácie o vojne z ruských dodávok
  • Poradca starostu varuje pred anexiou okupovaných území
  • Rusi rušia letné prázdniny

Ukrajinské oblasti okupované ruskou armádou sa začínajú meniť na skutočnú dystopiu. Po uliciach mesta Mariupol jazdia dodávky šíriace ruskú propagandu pomocou obrovských obrazoviek.

Celá situácia pripomína scénu zo svetoznámeho diela „1984“ od Georgea Orwella, v ktorom bola štátna propaganda občanom podsúvaná na každom rohu, aj napriek zúfalej životnej situácii.

Ako z filmu

Nejde však o žiadne sci-fi. Biele dodávky, s LED obrazovkami po ich stranách, brázdia ulice zničeného Mariupola. Zameriavajú sa najmä na tzv. humanitárne koridory, v ktorých sa stále nachádzajú obrovské množstvá civilistov. Vysielajú pritom zábery z Kremľom kontrolovaných médií v záujme šíriť ruskú „alternatívnu pravdu“.

Rusko sa už stihlo touto vymoženosťou pochváliť aj v domácich kruhoch, informuje The Guardian. V ich názvosloví však ide o „mobilné informačné komplexy“, ktoré Ukrajincom prinášajú osvetu a pravdu o „špeciálnej vojenskej operácii“.

Ide pritom o skutočne dystopický obraz. Dodávky často navštevujú miesta, ktoré sa stali predčasným hrobom mnohých civilistov, ako napríklad neslávne známe divadlo, ktoré ruské vojská zbombardovali ešte v marci.

Ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie však skrýva svoje propagandistické ciele za dobrý úmysel. Obyvateľom vraj len dodáva informácie, o ktoré posledné mesiace prišli v dôsledku „informačného vákua z dôvodu nedostatku elektrickej energie“, píše Guardian.

Konkrétne má ísť o tri „mobilné komplexy“, ktoré civilistom ponúkajú širokú škálu programov. Sú nimi napríklad spravodajstvá z ruských štátnych televíznych staníc, organizačné pokyny, výstrahy pre obyvateľov, ale aj rozprávky pre deti.

Okupačné autority sa aktívne snažia zlepšiť životy obyvateľov Mariupola. Ani nie je tak v realite ako v presvedčení,“ cituje poradcu starostu Petra Andriuščenka agentúra Ukrinform. „Ľudí nemajú čím nakŕmiť, tak ich kŕmia klamstvami. Je to skutočne cynická praktika,“ dodáva Andriuščenko.

Nové Rusko

Dodávky však vraj majú byť len súčasťou oveľa väčšej snahy podmaniť si dobyté oblasti a prekonvertovať ich na ruský režim. Táto snaha o integráciu je viditeľná vo viacerých oblastiach Ukrajiny, aj napriek tomu, že Putin zvyšok sveta pred vojnou uisťoval, že k Rusku neplánuje pripájať žiadne nové časti.

Zásadné zmeny nastávajú ako v legislatíve, tak aj v školstve. Guardian informuje o podpísaní nového zákona, ktorý civilistom z Mariupola, ako aj z oblastí Cherson a Záporožie, umožňuje prednostné vybavenie žiadostí o ruské občianstvo. Táto „pasportizácia“ bola ukrajinskou vládou označená za jasný pokus a anexiu, ktorá má nastať v dôsledku zaplnenia týchto oblastí de-facto ruskými občanmi.

Nelegálne vydávanie pasov je jasným porušením ukrajinskej suverenity a teritoriálnej integrity, ako aj noriem a princípov medzinárodných ľudských práv,“ vyjadrilo sa k situácii ukrajinské Ministerstvo zahraničných vecí.

Čo sa v mladosti naučíš…

Dlhodobé plány na okupáciu týchto regiónov už priamo potvrdili aj oficiálne ruské zdroje. „Toto zjednodušenie systému umožní každému uvedomiť si, že Rusko tu neplánuje byť len na dlhú dobu, ale navždy,“ vyjadril sa Kremľom zvolený vedúci operácií pre región Cherson Kirill Stremousov.

Rusko dokonca ohlásilo plány vyplácať obyvateľov v rubľoch, čo by len podčiarklo ich nadvládu nad týmito regiónmi, informuje The Guardian.

Odesa (Ukrajina)
zdroj: TASR/AP Photo/Max Pshybyshevsky

O zmenách v ukrajinskom školstve sme ťa informovali už v našom predošlom článku. Po novom však Rusko ruší aj letné prázdniny, s cieľom pripraviť študentov na moskovský školský systém, píše The Telegraph.

Cieľom tohto procesu je de-ukrajinizácia,“ tvrdí opäť Andriuščenko. „Deti sa budú učiť ruský jazyk, ruskú literatúru a matematiku celé leto,“ dodáva. Učiteľom sa podľa dostupných informácií vyhrážajú deportáciou do oblasti anektovaného Krymu, ak sa odmietnu podvoliť nariadeniam Kremľa.

Zdroje: The Guardian, Ukrinform, The Telegraph

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá