Schránková firma žaluje Slovensko o vyše 30 miliónov eur. Súd môže odkryť jej skutočných vlastníkov

  • Slovenské súdy preverujú skutočné vlastníctvo schránkovej firmy Lemikon
  • Národná lotériová spoločnosť by schránkovej firme mala vyplatiť vyše 33 miliónov eur
BeFunky-collage-4
TASR
  • Slovenské súdy preverujú skutočné vlastníctvo schránkovej firmy Lemikon
  • Národná lotériová spoločnosť by schránkovej firme mala vyplatiť vyše 33 miliónov eur

Slovenské súdy preverujú skutočné vlastníctvo schránkovej firmy Lemikon Limited, ktorá sa so štátnym Tiposom stále súdi o milióny eur. Ako totiž informovala Transparency International prostredníctvom sociálnych sietí, žilinský súd na základe jej podnetu vyzval Lemikon Limited, aby do 30 dní predložila dôkazy, že firmu naozaj vlastní český právnik Tomáš Rybář.

„Žilinský sudca Jaroslav Macek si tak osvojil náš podnet a začal voči firme konanie,“ dodáva Transparency International a pripomína, že Lemikon je firma, ktorej na základe pokynu exministra financií Jána Počiatka vyplatil štát ešte v roku 2009 celkovo 13,3 milióna eur za kontroverzné licenčné práva štátnej lotériovej spoločnosti Tipos.

VLASTNÍCTVO LEMIKONU PREŠETRIA❗️Žilinský okresný súd na základe podnetu Transparency International vyzval cyperskú…

Gepostet von Transparency International Slovensko am Mittwoch, 5. Februar 2020

Oživenie súdnych sporov

Denník Pravda pritom len minulý týždeň informoval, že Lemikon opäť oživuje súdne spory voči Tiposu a prostredníctvom dovolania sa domáha zmeny rozsudku Najvyššieho súdu tak, aby národná lotériová spoločnosť schránkovej firme vyplatila vyše 33 miliónov eur.

Aktuálne denník Pravda prišiel s informáciou, že právnici Lemikonu sa na súde rozhodli ako dôkaz využiť video zachytávajúce rozhovor medzi Jánom Počiatkom a bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom o „marketingu“ pre postup, ktorý v spomínanom roku 2009 štát v spore s Lemikonom zvolil.

Viac čítaj TU>>Stávkové kancelárie sú zlatou baňou, štát na nich zarába milióny

„Odkaz na nahrávku nedokáže spochybniť existujúce rozhodnutia – pravdou totiž je, že Lemikon Limited nemá nárok voči spoločnosti Tipos,“ cituje hovorcu Tiposu Rastislava Čépeho denník Pravda. Podľa neho sa pritom Lemikon iba snaží účelovo využiť medializované informácie bez toho, aby sa tieto správy týkali vlaňajšieho rozhodnutia Najvyššieho súdu, ktorý žalobu schránkovej firmy voči národnej lotériovej spoločnosti zamietol.

zdroj: TASR

Kto je skutočným vlastníkom? Stopy vedú k J&T

Podľa Transparency International však doteraz nie je jasné, komu išli, a v prípade úspechu tohto dovolania, komu pôjdu peniaze z tohto biznisu. „Rybář je v slovenskom registri zapísaný ako vlastník Lemikonu, no bežne vystupuje ako advokát druhého najbohatšieho Čecha, realitného magnáta Radovana Vítka. Ako sa ten dostal k Lemikonu ostáva nejasné, podľa viacerých novinárov vedú stopy k J&T,“ píše Transparency International.

Finančná skupina v minulosti účasť na založení a správe Lemikonu odmietla. Vítek však podľa Transparency International aktuálne čelí na amerických súdoch žalobe za podvod, ktorý mal na investoroch spáchať s pomocou J&T Banky.

Matka Cyperského Lemikonu je zaregistrovaná v Paname. Túto firmu zase vlastní ďalšia cyperská firma, ktorá je podľa Transparency International napísaná na Rybářa.

Zdroje: SITA, Pravda, TransparencyInternationalSlovensko

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech