SCHVÁLENÉ: Slovákov bez očkovania bude čakať 14-dňová karanténa

  • Cestovateľský semafor prechádza veľkými zmenami
  • Tie budú platiť od piatka 9. júla
  • Semafor už schválila vláda
koronavirus hrancie
Facebook/Polícia SR
  • Cestovateľský semafor prechádza veľkými zmenami
  • Tie budú platiť od piatka 9. júla
  • Semafor už schválila vláda

Pri vstupe na Slovensko sa od 9. júla povinnej päťdňovej karanténe vyhnú iba plne zaočkované osoby. Vyplýva to z návrhu aktualizácie cestovného semaforu, ktorý dnes na návrh Ministerstva zdravotníctva SR (MZ SR) schválila vláda.

Za plne zaočkované osoby sa pritom budú považovať ľudia, ktorí sú aspoň 14 dní po podaní druhej dávky dvojdávkovej vakcíny a ľudia, ktorí sú aspoň 21 dní po absolvovaní očkovania jednodávkovou vakcínou proti ochoreniu COVID-19.

Výnimku z karantény budú mať aj tí, ktorí sú najviac 180 dní po prekonaní ochorenia COVID-19 a zároveň 14 dní po podaní prvej dávky vakcíny. Pri vstupe na Slovensko sa osoby budú musieť preukázať potvrdením o zaočkovaní.

„Keďže vakcíny nemajú stopercentnú účinnosť, stále existuje reziduálne riziko importu prípadov delta variantu. Výsledné riziko je však neporovnateľne nižšie oproti aktuálnemu systému, kde sa uplatňujú výnimky na základe sedem dní starého antigénového testu,“ konštatuje ministerstvo zdravotníctva v návrhu.

zdroj: Aktuálna mapa vysoko rizikových krajín k 26.06.2021

Ostatní

Pre všetky ostatné osoby bude platiť povinná registrácia v systéme eHranica a povinná päťdňová karanténa. Nezaočkované deti do 12 rokov sa budú riadiť rovnakými karanténnymi podmienkami ako ich rodičia.

Pre pendlerov, nezaočkované deti od 12 do 18 rokov a ľudí, ktorým bola podaná prvá dávka vakcíny, bude platiť od 9. júla do 9. augusta prechodné obdobie, počas ktorého budú môcť vstúpiť na územie Slovenska bez povinnosti absolvovať karanténu.

Rezort zdravotníctva tak chce dať ľuďom možnosť absolvovať očkovanie. Od 9. augusta sa však obe skupiny budú riadiť pravidlami, podľa ktorých buď budú patriť do skupiny plne zaočkovaných alebo budú musieť pri každom vstupe na územie Slovenska absolvovať karanténu.

zdroj: TASR/Jaroslav Novák/ Slovensko IT

Hlavným dôvodom na zmenu je podľa MZ SR hrozba vysoko nákazlivého delta variantu koronavírusu, pri ktorom by súčasné opatrenia neboli dostatočne účinné. Rezort zdravotníctva konštatuje, že medzi 20. májom a 20. júnom sa do registračného systému eHranica prihlásilo iba niečo cez 17-tisíc cestovateľov. MZ SR to považuje za jasný dôkaz toho, že systém doterajšieho cestovného semaforu nefungoval, ľudia masívne obchádzali pravidlá a nie je preto vhodný pre ďalšie použitie.

„Bez aktívnych hraničných kontrol Cestovný Semafor 2 nemá význam a bude masovo obchádzaný. Vo svetle hrozby Delta variantu je nutné, aby boli hranice kontrolované „ranžovým II. stupňom, alebo čiernym III. stupňom Hraničného Semaforu. Cestovný Semafor 2 ponúka rýchle a veľmi ľahko vykonateľné riešenie pre kontrolu hraníc. Policajt, prípadne vojak musí skontrolovať iba dva dokumenty: registráciu v eHranici, a doklad o plnej zaočkovanosti,“ vysvetľuje rezort.

Letecká doprava z vysoko rizikových krajín

Ministerstvo tvrdí, že letecká doprava nebola považovaná za rizikovú v prostredí pôvodného „Wuhanského“variantu. Toto sa však nedá povedať o variante Delta s R0 v rozmedzí 6 – 7. „Jedná sa o vysoko infekčný patogén a nedá sa preto vylúčiť, že počas letu dôjde v kabíne lietadla k super- šíriteľskej udalosti.“

Ako opatrenie sa preto navrhuje podmienka negatívneho RT – PCR testu nie staršieho ako 72 hodín, ktorým sa človek preukáže pri vstupe na územie Slovenskej republiky.

Takéto opatrenie si vyžaduje legislatívnu zmeny cez rezort dopravy. Leteckým spoločnostiam by sa prikázalo žiadať si od cestujúcich doklad o negatívnom RT – PCR teste ako súčasť „pre – boarding“ procedúr.

Zoznam rizikových krajín zverejní MZ a MZV každý týždeň po konzultácií s Konzíliom odborníkov. Následne budú odporúčať ľuďom do týchto krajín necestovať. Kontrola importov z týchto krajín je však prakticky nevykonateľná, ak cestujúci priletia na letisko inej členskej krajiny EÚ a tranzitujú cez ňu na Slovensko.

„Je preto kriticky dôležité zabezpečiť na slovenských hraniciach kontrolu očkovacieho statusu cestujúcich, keďže toto je jediná kontrola, ktorá sa dá prakticky zabezpečiť, a ktorá vytvára reálnu ochrannú bariéru pred týmito krajinami.“

Za rizikové sú už považované aj krajiny ako Veľká Británia, Portugalsku či Taliansko. 

Zdroje: MZSR, MZV, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK