Schyľuje sa k problému: Ak nepríde zmena, zo Slovenska húfne odídu tie najdôležitejšie talenty

  • Päťdesiatka inovatívnych firiem dáva štátu konkrétne návrhy
  • Je jasné, čo treba zmeniť, aby sme svet dobehli v inováciách 
tím , ľudia, bratislava, mladí
Pexels/fox, helena jankovicova
  • Päťdesiatka inovatívnych firiem dáva štátu konkrétne návrhy
  • Je jasné, čo treba zmeniť, aby sme svet dobehli v inováciách 

Inovatívne firmy pôsobiace na Slovensku spojili sily a v rámci kampane Za inovatívne Slovensko prichádzajú s konkrétnymi návrhmi na zmeny legislatívy, ktorými chcú posunúť vpred celý inovačný ekosystém.

Patria medzi ne opatrenia na prilákanie a udržanie pracovnej sily, podporu výskumu a vývoja, na urýchlenie byrokratických procesov či rozvoj inovačného ekosystému.

Návrhy spoločne predložia vláde SR a príslušným inštitúciám. Ku kampani sa do dnešného dňa pridalo už viac ako 50 firiem a organizácií, pričom ďalšie sa ku kampani môžu stále prihlásiť.  

Inovačný ekosystém jednohlasne tvrdí: „Digitálna budúcnosť je teraz v našich rukách.”

Podľa ambasádorov kampane Mariána Porvažníka (Vacuum Group), Michala Kardoša (SAPIE), Márie Bielikovej (KInIT), Petra Kolesára (Civitta) a Mateja Ftáčnika (Vacuumlabs), Slovensko nie je dobre pripravené na digitálnu dobu. Dlhodobo sa totiž orientovalo na výrobný priemysel a systematicky zanedbávalo budovanie technologickej infraštruktúry či rozvoj digitálnych zručností obyvateľstva. 

„Plán obnovy nám dáva jedinečnú príležitosť zmeniť kurz slovenskej ekonomiky. Ak sa naša legislatíva bleskovo neadaptuje na nové globálne podmienky, inovatívne firmy budú s tým najkvalitnejším talentom zo Slovenska húfne odchádzať, prípadne už samotné ich zakladanie prebehne v zahraničí. A to len preto, že súperenie so zahraničnými konkurentmi zo Slovenska ich v tomto boji zbytočne znevýhodňuje, a to je obrovská škoda,” hovorí Marián Porvažník, jeden z ambasádorov kampane Za inovatívne Slovensko a CEO technologického hubu Vacuum Group. 

Startupové víza, zamestnanecké akcie či jednoduchá komunikácia občana so štátom – vo svete samozrejmosť, u nás hudba budúcnosti?

Platforma vyše 50 firiem a organizácií, medzi ktoré patrí napríklad EY, Websupport, Wood & Company, O2 Slovakia, Vision Ventures, Slovensko.Digital, AjTyvIT či Slovak-American Foundation, preto vypracovala konkrétne návrhy na nevyhnutné legislatívne zmeny, ku ktorým by malo na Slovensku dôjsť v rámci implementácie Plánu obnovy. 

Medzi ne patrí napríklad umožnenie získania startupových víz pre občanov krajín mimo EÚ, efektívnejšie nastavenie režimu zamestnaneckých akcií, tzv. ESOP a elektronického podpisovania dokumentov.

home office práca z domu robota call covid-19 koronavírus kancelárie WA 1 Paríž - Zamestnankyňa s ochranným rúškom sedí v kancelárii startupovej spoločnosti v Paríži v stredu 19. augusta 2020. Francúzska vláda plánuje od 1. septembra zaviesť povinné nosenie rúšok vo väčšine spoločných pracovných priestoroch. Dôvodom je opätovný nárast prípadov nákazy novým koronavírusom, informovala v utorok 18. augusta agentúra Reuters. Vo Francúzsku v súčasnosti platí povinnosť nosenia rúšok v prostriedkoch verejnej dopravy a v uzavretých spoločných verejných priestorov, ako sú obchody a vládne úrady, ale ich nosenie v kanceláriách bolo až doposiaľ na rozhodnutí zamestnávateľov. V posledných dňoch sa v krajine zvyšuje počet novoinfikovaných a tiež stúpa počet hospitalizovaných i pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti, dodáva
zdroj: TASR/AP Photo/Michel Euler

Tiež sem patrí posilnenie rozvoja podnikateľských zručností na každom stupni vzdelávania a podporu inkubačných a akceleračných programov zo strany štátu.

Zanedbať netreba ani zmeny podporujúce rozvoj výskumu a vývoja. Zoznam návrhov a to, ako prispejú k budovaniu inovatívnejšieho Slovenska nájdete na stránke zainovativneslovensko.sk.

„Chceme poukazovať na konkrétne oblasti a body, ktoré sú súčasťou iniciatívy Za inovatívne Slovensko a ktoré firmy pôsobiace v našom ekosystéme považujú za dôležité. Je dobrou správou, že Vláda SR v oblasti inovácií prijala viacero záväzkov. Sme preto radi, že v týchto snahách a diskusiách môžeme byť pre vládu rovnocenným partnerom a zároveň tak prepájať inovačný ekosystém,” hovorí Michal Kardoš, výkonný riaditeľ SAPIE (Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku) a ambasádor projektu Za inovatívne Slovensko.

Zdroj: Za inovatívne Slovensko

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá