Šéf OSN sa pustil do miliardárov Bezosa a Bransona: Kým vy lietate do vesmíru, milióny ľudí hladujú

  • Generálny tajomník OSN António Guterres sa tvrdo pustil do miliardárov Jeffa Bezosa a Richarda Bransona
  • Guterresovi sa nepáči čoraz viac prehlbujúca sa nerovnosť medzi chudobnými a bohatými
  • Obaja miliardári vyleteli do vesmíru so svojimi raketami tento rok v júli
  • Už vtedy čelili kritike a nápadom na ich väčšie zdanenie. Vznikla aj petícia, ktorá vyzývala Bezosa, aby vo vesmíre ostal
Bezos, Branson
TASR/AP, Tony Gutierrez, Susan Montoya Bryan
  • Generálny tajomník OSN António Guterres sa tvrdo pustil do miliardárov Jeffa Bezosa a Richarda Bransona
  • Guterresovi sa nepáči čoraz viac prehlbujúca sa nerovnosť medzi chudobnými a bohatými
  • Obaja miliardári vyleteli do vesmíru so svojimi raketami tento rok v júli
  • Už vtedy čelili kritike a nápadom na ich väčšie zdanenie. Vznikla aj petícia, ktorá vyzývala Bezosa, aby vo vesmíre ostal

V uplynulých dňoch sa konalo Valné zhromaždenie OSN, na ktorom vystúpilo mnoho významných aktivistov a politikov, ako americký prezident Joe Biden alebo slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, ktorí upozornili na prehlbujúce sa rozdiely medzi chudobnými a bohatými krajinami ako i na nerovnosť vo vakcinácii.

Zaujal ale aj samotný generálny tajomník OSN António Guterres, ktorý sa tvrdo pustil do miliardárov Jeffa Bezosa a Richarda Bransona. Šéfovi OSN sa nepáči, že zatiaľ čo boháči lietajú do vesmíru, priepasť medzi chudobnými a bohatými sa naďalej zväčšuje.

Šéf OSN kritizoval nerovnosť, miliardárov použil ako príklad 

Guterres uviedol, že svet je čoraz viac rozdelený, čo dokazuje aj fakt, že kým v niektorých krajinách sveta sa vakcínami plytvá a vyhadzujú sa nepoužité, v Afrike stále 90 percent populácie čaká na svoju prvú dávku. Z plytvania obvinil politikov, ktorí pre vlastné zisk ťažia z konšpirácií.

A nie sú to len vakcíny, čo šéfa OSN trápi. Kritizoval aj nedostatok solidarity a dôvery.

„V dnešnom svete sa zároveň šíri ďalšia choroba: nedôvera,“ uviedol generálny tajomník. Poukázal pritom na fakt, že ľudia strácajú dôveru v inštitúcie, spoločnosť a politikov kvôli nesplneným slubom, obmedzovaniu ich práv, korupcii, či nerovnosti  „keď vidia miliardárov, ako veselo jazdia do vesmíru, zatiaľ čo milióny ľudí hladujú na Zemi,“ narážal Gutteres na Bezosa a Bransona.

Obaja miliardári leteli úspešne do vesmíru v júli tohto roku. Bezos vo svojej rakete New Shepard, ktorú postavila Bezosova firma Blue Origin. Branson v rakete Unity svoje spoločnosti Virgin Galactic.

Miliardári čelili kritike pred letmi, ľudia ich chceli viac zdaniť

V čase letov do vesmíru sa znova vynorila otázka vyššej dane pre bohatých ľudí. V tom čase bola navyše zverejnená analýza neziskovej organizácie ProPublica, z ktorej vyplynulo, že Bezos v roku 2007 neplatil žiadnu federálnu daň z príjmu a to aj napriek tomu, že jeho majetok vzrástol o 3,8 miliardy dolárov (3,1 miliardy eur).

Mali by milionári a miliardári platiť vyššie dane?

Zverejnenie analýzy vyvolávalo kritiku aj u politikov. Demokratická senátorka Elizabeth Warren z Massachusetts, ktorá je známa svojou iniciatívou zdanenia bohatých ho zotrela v tweete. „Najbohatší človek na Zemi sa dokáže vystreliť do vesmíru, zatiaľ čo viac ako polovica krajiny žije od výplaty k výplate, takmer 43 miliónov je zaťažených študentským dlhom a náklady na starostlivosť o deti nútia milióny ľudí odísť z práce,“ uviedla v tweete senátorka, ktorá zároveň vyzvala miliardára, aby začal platiť dane a tým poskytol „šancu všetkým ostatným.“

Bezos a Branson idú do vesmíru
zdroj: Blue Origin, Virgin Galactic

Objavila sa dokonca aj petícia, ktorú podpísalo takmer 200-tisíc ľudí a vyzývala Bezosa, aby vo vesmíre už ostal. „Miliardári by nemali existovať…na Zemi ani vo vesmíre, ale ak sa nakoniec rozhodnú pre to druhé, mali by tam zostať,“ uvádzala petícia.

Bezos aj Branson tvrdia, že v budúcnosti chcú sprístupniť vesmír aj ostatným a spropagovať vesmírny turizmus. To však ešte viac prehĺbi nerovnosť.

Vzhľadom na túto nerovnosť Guterres dodal: „Rodičia vidia pre svoje deti budúcnosť, ktorá vyzerá ešte pochmúrnejšie ako dnešné každodenné zápasy. A mladí ľudia nevidia vôbec žiadnu budúcnosť.“

Zdroje: TASR, OSN, Pro Publica

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech