Na Slovensku sa má skrývať šéf šialenej sekty. Vareha pre Startitup vysvetlil, prečo bol v ich videu

  • V ich videách sa objavil Mikuláš Vareha či Štefan Harabin
  • Líder hnutia Igor Danilov sa podľa religionistu nachádza na Slovensku
Mikuláš Vareha, Igor Danilov
Na fotke Mikuláš Vareha a Igor Danilov, TASR, Reprofoto: AllatRa TV
  • V ich videách sa objavil Mikuláš Vareha či Štefan Harabin
  • Líder hnutia Igor Danilov sa podľa religionistu nachádza na Slovensku

S ich videami si sa už možno stretol na Facebooku či Instagrame a na prvý pohľad ti nemuseli byť ničím podozrivé. Ich dosah vôbec nie je malý, na sociálnych sieťach majú státisíce odberateľov a ich obsah dokonca prenikol do štandardných médií.

Vo svojich videách či príspevkoch radi hovoria o sebazdokonaľovaní, duchovnom a kultúrnom rozvoji či upevnení pozitívnych vlastností v sebe a v spoločnosti. Nevyhýbajú sa ani téme klimatickej krízy či radám, „ako prežiť globálnu krízu“.

To, čo sa však na prvý pohľad môže javiť ako akési „nové médium“ v internetovom priestore, je však v skutočnosti obsahom hnutia Tvorivá spoločnosť, ktoré sa malo v roku 2022 transformovať z ukrajinskej ezoterickej sekty AllatRa. 

Apokalyptické hnutie, v ich interview bol aj Vareha

„Oni to nazývajú projektom. Tých projektov má AllatRa viac, ale Tvorivá spoločnosť sa akoby osamostatnila. Ide však o to, aby tento projekt bol prijateľnejší pre verejnosť,“ tvrdí pre Startitup religionista Zdeněk Vojtíšek, ktorý sa zaoberá štúdiom kultov, siekt a nových náboženských hnutí. 

Tvorivá spoločnosť je však personálne aj ideovo prepojená s AllatRa. Jej členovia napríklad veria, že koniec sveta nastane v roku 2036, apokalypsu má podľa ich učenia vyvolať séria sopečných výbuchov, píše web Seznam Zprávy.

Zabrániť sa tomu podľa nich dá jedine tak, že sa ľudstvo spojí do tzv. Tvorivej spoločnosti. Nehovoriac o tom, že hnutie velebí ruského vodcu Vladimira Putina. Hnutiu sa v posledných rokoch darí v Českej republike, avšak ešte lepšie postavenie má vraj na Slovensku.

Pri hlbšom skúmaní fungovania tohto hnutia si človek všimne niekoľko vskutku podivných vecí. V roku 2021 obletelo slovenský internet video rozhovoru kráľa Zemplína Mikuláša Varehu, ktorý urobil práve pre hnutie AllatRa.

Známa postava kriminálnej scény, muž, ktorý si odsedel deväť rokov za takmer 60-miliónový podvod na dani z pridanej hodnoty (DPH), si v interview zafilozofoval na rôzne témy.

„Nie som súčasťou hnutia,“ hovorí pre Startitup Vareha. Podľa vlastných slov ho na rozhovor oslovilo hnutie, on o pozadí AllatRy nič netušil ani si nezisťoval.

„Nezaoberal som sa tým,“ vysvetľuje samozvaný kráľ Zemplína. Niekdajšieho veľkopodnikateľa súd minulý mesiac zbavil sledovacieho zariadenia, ktoré musel nosiť. Naďalej však ostáva v podmienke.

Vo videu hnutia AllatRa sa v roku 2021 objavil aj štátny tajomník ministerstva životného prostredia Juraj Smatana. Ten pre denník SME vysvetlil, že si myslel, že dáva vyjadrenie pre študentský projekt. Podľa jeho slov hnutie výstup zostrihalo tak, aby video pôsobilo dojmom, že Smatana podporuje myšlienky hnutia.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Seznam Zprávy, SME, Manipulátoři.cz , Depo. Kirovograd, Webnoviny, Youtube, AllatRa

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá