Šéf šperkárstva v Košiciach: Najdrahší šperk, ktorý sme predali bola kľúčenka Bentley za takmer 50-tisíc eur

  • Pre Slovensko získava za svoje šperky zo zlata a diamantov ocenenia svetového významu
  • Mladý Iránec žije už niekoľko rokov so svojou manželkou v Košiciach, kde vedie úspešné šperkárstvo
  • Jeho podnikateľský príbeh môže byť inšpiráciou aj pre mnohých ambicióznych Slovákov
alo
Ali Shah
  • Pre Slovensko získava za svoje šperky zo zlata a diamantov ocenenia svetového významu
  • Mladý Iránec žije už niekoľko rokov so svojou manželkou v Košiciach, kde vedie úspešné šperkárstvo
  • Jeho podnikateľský príbeh môže byť inšpiráciou aj pre mnohých ambicióznych Slovákov

Na Slovensku žije len dva roky, no stihol sa tu usadiť a založiť prestížne šperkárstvo Ali Shah. Iránec Alireza žije so svojou manželkou Slovenkou v Košiciach. V jeho rodine má výroba šperkov dlhoročnú tradíciu a dnes, vďaka svojej zručnosti, získava pre Slovensko tie najuznávanejšie ocenenia za dizajn šperkov či už z Bangkoku alebo Hongkongu. Nám Alizera prezradil ako sa mu podniká na Slovensku, koľko stála výroba Bentley kľúčenky na mieru, kde našiel v našej krajine dieru na trhu ale aj to, aké sú jeho podnikateľské plány.

Kedy sa vaše šperkárstvo Ali Shah objavilo v Košiciach? Čomu všetkému sa venujete?

Ali Shah funguje na Slovensku približne dva roky.  V našej tvorivej činnosti sa na šperky zameriavame v dvoch líniách. V prvej sa sa sústreďujeme na inováciu dizajnu a výrobu šperkov a druhá línia sa orientuje na dizajn a výrobu šperkov na zákazku pre našich klientov.

zdroj: Ali Shah

Aký najdrahší šperk ste klientovi predali? Aký bol ten najlacnejší? Koľko šperkov približne vyrobíte za jeden mesiac?

Ak porovnáte našu kvalitu a ceny, naše ceny nie sú vysoké. Pokúšame sa udržať naše ceny na úrovni prijateľnej pre širokú vrstvu klientov. Najdrahší šperk pre muža bola kľúčenka Bentley pre klienta z Ameriky v cene 49 500 eur. Najskôr som mal objednávku od slovenskej spoločnosti na dizajn podobnej kľúčenky bez diamantov. Niekoľko týždňov po dokončení tejto objednávky som dostal objednávku od môjho klienta z Ameriky na plnú diamantovú verziu Bentley prívesku, 9,05ct okrúhle diamanty a 2 ks Cushion diamantov 3,07ct .

zdroj: Ali Shah

Najdrahším kúskom pre ženu bol niekoľko rokov dozadu dámsky set, náhrdelník s náušnicami, v cene okolo 100-tisíc eur. Najlacnejší šperk si konkrétne nepamätám, ale máme aj objednávky s niekoľkými gramami zlata, v cene okolo 300 – 400 eur.

Množstvo šperkov záleží od objednávok, pričom ich počet určite odzrkadľuje ekonomickú situáciu a obdobie, teda aj v ktorej časti roka sa nachádzame. Niekedy je to niekoľko šperkov (4-5 mesačne) a niekedy je to jeden, alebo dva. Pri niektorých objednávkach nás jeden šperk môže zamestnať aj na dva mesiace. Je to aj v závislosti od náročnosti vyrábaného šperku.

Kto tvorí vašu klientelu? Ide zväčša o zahraničných zákazníkov, o ktoré krajiny ide?

Väčšinu klientov máme v zahraničí, hlavne v Iráne, Kanade a Amerike, ale máme aj klientov zo Slovenska. Ja a moja rodina roky pôsobíme v šperkárstve v Iráne, mám tam stálych klientov, ktorí poznajú moju prácu a šperky na zákazku si objednávajú u mňa.

Potrpia si podľa vás Slováci na kvalitné šperky?

Podľa môjho názoru, práca vysokej kvality osloví každého. Oko neoklame nikoho. Možno človek nevie povedať prečo sa mu šperk hneď na prvý pohľad páči, ale som presvedčený, že ak každý detail na šperku je jasný, šperkár ho robí veľmi precízne a pracuje s výbornou kvalitou materiálov, je to viditeľné pre každé oko. A je ochotný ho aj adekvátne oceniť.

Späť k vašej otázke o Slovákoch, samozrejme slovenský klient si tiež potrpí na kvalitu a mám pozitívnu spätnú väzbu od mojich zákazníkov.

zdroj: Ali Shah

Čo som si však všimol na slovenskom trhu, väčšina slovenských zákazníkov nemá dostatok osobných skúseností, aby na prvý pohľad objavili a stanovili hodnotu a aktuálne trendy dizajnu prezentovaného šperku. Niekedy vidím v obchodoch na Slovensku modely šperkov z 80-tych rokov a som prekvapený a udivený, že tieto kúsky sú tu stále predajné.

Koľko času ste najviac strávili pri výrobe šperku? Čo je vašou inšpiráciou?

Čas nemožno jednoznačne stanoviť. Spomínam si napríklad na klienta kvôli ktorému sme trikrát menili dizajn, niekoľkokrát sme tlačili voskový model, kým sme nevyrobili šperk presne podľa jeho predstavy. Samotné návrhy sme tvorili asi dva mesiace a následná výroba nám zabrala skoro štyri mesiace.

zdroj: Ali Shah

Avšak najdlhší čas, ktorý som strávil pri výrobe šperku bol pri kolekcii „Magical Moments“, ktorá získala medzinárodné ocenenia. Musím povedať, že od nápadu po realizáciu – výrobu prešli približne 2 roky.  Najinšpiratívnejšími sú pre mňa svetlo – tma (ich stret), obloha, animované rozprávky.

Aké najcennejšie úspechy šperkárstvo Ali Shah dosiahlo? V čom sú vaše šperky unikátne?

Najcennejšími úspechmi pre nás sú dve medzinárodné ocenenia pre Slovensko. Prvé sme získali v decembri 2016. Išlo o titul „Víťaz roka 2016“ v  súťaži „GIT World’s Jewelry Design Awards 2016“, za našu kolekciu „Magical Moments“. Súťaž organizuje „The Gem and Jewelry Institute of Thailand“, v Bangkoku, Thajsko.

Ak mi niekto, ako Alessio Boschi, ktorý bol porotcom na „GIT World’s Jewelry Design Awards 2016“ a je jedným z najlepších šperkárov na svete, povie množstvo komplimentov na moju prácu, hodnotí ju ako veľmi inovačnú a nabáda ma, aby som si držal svoj smer, znamená to pre mňa veľmi veľa.

zdroj: Ali Shah

Druhým ocenením pre Ali Shah je „Merit Award“ získaný na: „International Jewellery Design Excellence Award 2019“, (IJDE 2019) v Hongkongu, ktorý sme získali s prsteňom z víťaznej kolekcie „Magical Moments“.

IJDE Award je šampionát šampiónov, iba víťazi iných medzinárodných súťaží sa môžu registrovať. Ako zhodnotili porotcovia, konkrétne tento rok bola veľmi vysoká úroveň súťažiacich. Som veľmi rád, že práve pri tomto projekte sme začali spoluprácu so spoločnosťou Swarovski Gemstones.

zdroj: Ali Shah

V čom sú naše šperky unikátne? Mám svoj vlastný spôsob tvorby dizajnu a výroby. Podľa mojich poznatkov o zvyčajnom procese výroby, niektoré techniky  používam iba ja a sú teda jedinečné ako môj podpis. Sú viditeľné na všetkých mojich kúskoch, ktoré sú originálmi. Jednoznačne väčšina z nich je vyrobená iba po jednom kuse.

S akými materiálmi pracujete?

Nemáme špeciálny limit na materiály. Väčšina kúskov je aktuálne zo zlata a diamantov. Tiež používame drahé kamene.

Koľko máte zamestnancov?

V Európe pracujeme iba v externej spolupráci a na Slovensku teraz, bohužiaľ, nemáme zamestnancov. Dôvodom je, že väčšinu našich objednávok vyrábame v Iráne a teda aj pracovníkov máme v Iráne, tí pre mňa pracujú už roky. Kvôli pretrvávajúcim sankciám zo strany USA pre Irán, ktoré sa týkajú hlavne prevodov peňazí a práce so zlatom, je aktuálne riadenie a obchodovanie s Iránom odtiaľto veľmi zložité. Pre túto situáciu máme vážne plány začať s vlastnou výrobou na Slovensku, čo znamená, že plánujeme vytvoriť niekoľko pracovných miest.

Prečo ste sa rozhodli pôsobiť na Slovensku?

Pred presťahovaním na Slovensko som si urobil malý prieskum trhu z čoho som usúdil, že je tu potenciál pre môj biznis. Najmä špeciálne v CAD CAM technológiách vo výrobe šperkov je tu priestor, ktorý je stále nepokrytý. Videl som potenciál aj v pracovnej sile, nakoľko práca so spomínanými CAD CAM technológiami môže osloviť mladých ľudí a vytvoriť pre nich pracovnú príležitosť.

zdroj: Ali Shah

Lokálny trh na Slovensku v šperkárstve nemá veľký obrat, ale ak máte medzinárodné ciele, máte iný pohľad. Slovensko je v EÚ a to vytvára dobré prostredie pre rozvinutie nášho obchodu aj s ostatnými krajinami EÚ.

Čo sa vám ako Iráncovi na Slovensku páči a čo vám tu naopak nevyhovuje?

Čo sa mi páči je, že ľudia na Slovensku oproti Iráncom oveľa viac rešpektujú a starajú sa o prírodu oveľa viac. Z iného uhla pohľadu na denný život môžem povedať napríklad, že jedna a tá istá vec sa mi páči a zároveň mi nevyhovuje.

Bývam v Košiciach a ak sa v rámci mesta chcem niekam presunúť, je to naozaj rýchle a trvá to niekedy iba 5 minút, prípadne podľa stavu dopravy možno pol hodinu. To sa mi oproti Teheránu odkiaľ pochádzam naozaj páči, nakoľko tam strávite presunmi v rámci mesta i niekoľko hodín denne, čo je dosť náročné na bežný život.

zdroj: Ali Shah

To isté, teda veľkosť (malosť) mesta mi zároveň nevyhovuje, nakoľko pociťujem deficit ľudí. Skoro neustále mám pocit, že v uliciach či obchodoch chýbajú ľudia.

Taktiež komunikatívnosť Iráncov mi chýba, sme podstatne komunikatívnejší ako Slováci, čo vidím všade na verejných miestach. Napríklad v Iráne sa ľudia rozprávajú medzi sebou, ale i s cudzími ľuďmi všade, či už v obchodoch, čakárni u lekára, na ulici. Tu to z môjho pohľadu nie je samozrejmé.

Aké sú vaše plány do budúcna?

Chceli by sme preniesť celý výrobný proces (100%) na Slovensko. Vieme, že to nie je jednoduché, ale veríme, že tu je potenciál realizovať to.

Ak by sa nám podarilo získať investorov pre realizáciu projektu výrobného procesu na Slovensku, vytvoríme pracovné príležitosti pre 3D modelovanie, výrobcov šperkov a ďalšie profesia spojené s výrobou šperkov. Nevyrábali by sme iba vlastné šperky, ale poskytovali by sme služby i pre iné spoločnosti. Pre tento projekt potrebujeme tiež vybudovať základy čo sa pracovníkov týka, to znamená napríklad vyškoliť 3D pracovníkov a ďalšie profesie, čo vieme sami realizovať.

Rozmýšľame nad spoluprácou s predajcami šperkov na Strednom východe, v Európe a v Amerike.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá