Šéf TMR: Zvykol som si, že všetko, čo robíme, je kritizované. Nádrže za 2,5 milióna eur sú prínos pre prírodu

  • Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. nedávno v Jasnej dobudovala tri vodné nádrže, ktoré vyvolali medzi ľuďmi aj masívnu kritiku
  • Top hráč v rámci horských stredísk a turistických služieb v regióne strednej a východnej Európy však svoj projekt za 2,5 milióna eur obhajuje
  • Predseda predstavenstva TMR Igor Rattaj v ňom vidí hneď niekoľko benefitov, upozorňuje, že výstavbu odobril aj náš enviro rezort
TMR COVER
Youtube/iGOr, Pre Dolinu
  • Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. nedávno v Jasnej dobudovala tri vodné nádrže, ktoré vyvolali medzi ľuďmi aj masívnu kritiku
  • Top hráč v rámci horských stredísk a turistických služieb v regióne strednej a východnej Európy však svoj projekt za 2,5 milióna eur obhajuje
  • Predseda predstavenstva TMR Igor Rattaj v ňom vidí hneď niekoľko benefitov, upozorňuje, že výstavbu odobril aj náš enviro rezort

Súčasná výstavba v Jasnej je podľa aktivistov z OZ Pre Dolinu bezprecedentným narušením prirodzeného prostredia Národného parku Nízke Tatry. Aktivisti a zároveň iniciátori petície za ochranu Demänovskej doliny zdôrazňujú, že ide o zásah, aký nemá obdoby v rámci celého Slovenska.

Pripomínajú pritom, že v národnom parku má byť „ochrana prírody nadradená nad ostatné činnosti”, čo však nezodpovedá súčasnému stavu doliny.

„Táto dolina už dlho nie je len dolinou Liptova a svojím významom ďaleko presahuje hranice tejto krajiny. Veríme, že práve tu sa zlomí trend devastácie našich národných parkov, ktorých hodnota je v skutočnosti o to väčšia, o čo menej hotelov, chát, ciest a áut sa v nich nachádza,“ povedal pre Startitup predseda združenia Pavol Herich.

Aktivista Herich: Ľudia nám písali, že z Demänovskej doliny odchádzajú s plačom. Táto petícia stelesňuje trápenie desaťtisíciek ľudí (ROZHOVOR)

Jedným z ústredných aspektov, ktoré prinútili viac ako 72 000 ľudí k podpisu petície za stavebnú uzáveru v Demänovskej doline, boli aj tri veľké betónové nádrže. Obrovské jamy slúžia na uchovávanie vody, ktorá sa využíva na zasnežovanie zjazdoviek. Najnovšie sa k ich problematike a všetkých ich funkciách rozhodol vyjadriť aj predseda predstavenstva TMR Igor Rattaj.

„Nedávno sme v Jasnej dobudovali tri vodné nádrže. Ako inak, vyvolali aj kritiku. Už som si zvykol, že de facto všetko, čo robíme, je kritizované. Tak sa teda poďme na nádrže pozrieť a poďme sa baviť konštruktívne. Keď skončí lockdown, veľmi rád prídem na túto tému aj osobne diskutovať so zainteresovanými stranami, aj s predstaviteľmi Pre Dolinu,“ hovorí Igor Rattaj.

zdroj: OZ pre Dolinu

Predseda predstavenstva TMR priamo z Jasnej, lokality Zadné vody, kde sa nádrže nachádzajú, natočil pre ľudí informačné video. Jeho cieľom je dať na pravú mieru polemiku o tom či tento projekt má alebo nemá prínos pre lokalitu a prírodu. Objasňuje, že medializované nádrže zadržiavajú 80 tisíc kubíkov vody.

„Sú to umelo vytvorené nádrže v kopčeku vedľa potoka. Zbierajú vodu z okolia, ktorú zadržiavajú primárne na zasnežovanie. Ale to nie je ich jediná funkcia,“ približuje.

Hotelový biznis dostáva K.O. Najväčší prevádzkovateľ prepúšťa stovky ľudí

Rattaj pritom poukazuje na tamojšiu stráň, na ktorej býval les, no podľa jeho slov padol za obeť lykožrútovej a následne veternej kalamite. Pripomína tiež, že stromy tu plnili funkciu zadržiavania vody v prírode.

Keďže dnes tam les nie je, vodu nemá čo zadržiavať. Jednou z funkcií nádrží je podľa jeho slov práve zadržiavanie vody namiesto lesa, kým tam vysadené malé stromčeky vyrastú.

Súhlasíš s ochranou Demänovskej doliny?

Nariadením národného parku musela spoločnosť TMR vybudovať aj oplotenie okolo nádrží, aby sa sem nedostala zver, prípadne človek. „Plot ako jediný na nádržiach nevyzerá prírodne, ale plní dôležitú bezpečnostnú funkciu,“ vysvetľuje.

zdroj: OZ pre Dolinu

Rattaj poukazuje aj na skutočnosť, že okolité lesy sú vyrúbané a vyschnuté, a tak tu hrozí väčšie riziko lesných požiarov. Nádrže majú v tomto prípade plniť aj protipožiarnu funkciu.

Diskutovaným problémom však bolo aj ohrozenie zdroja tamojšej pitnej vody. Podľa šéfa predstavenstva je to práve naopak.

Konštatuje, že podmienkou výstavby nádrží bolo, že jedna z nich bude použitá ako rezervný zdroj pitnej vody pre Liptovskú vodárenskú spoločnosť, ktorá tu má sídlo a zásobuje pitnou vodou celý okres. V prípade akejkoľvek poruchy, má táto nádrž fungovať práve ako zdroj pitnej vody.

zdroj: Pre Dolinu

Ďalším benefitom nádrží je podľa TMR aj zabránenie nárazového odtoku vody, ktorý spôsobila strata lesa. V miestnych potokoch je nutné umelo udržiavať plynulý prietok počas celého roka, ktorý majú zabezpečovať spomínané umelé nádrže. Tento prietok je podľa Rattaja zároveň dôležitý aj pre jaskyne, ktoré sa v doline nachádzajú.

Spoločnosť pripomína, že súhlas s vybudovaním nádrží dalo samo ministerstvo životného prostredia a Národný park Nízke Tatry. Dôvodom mala byť aj skutočnosť, že kritizované nádrže neplnia výlučne zasnežovaciu funkciu.

„Keď si dáme na misku váh pozitíva a negatíva tejto investície, tak si myslím, že pozitíva ďaleko prevážia. TMR investovala asi 2,5 milióna eur do vybudovania nádrží. Okrem toho 60 000 eur ročne prispievame Slovenskému vodohospodárskemu podniku za to, že využívame štátnu vodu. Pri vybudovaní týchto nádrží nebol vyrúbaný ani jeden strom,“ dodal Igor Rattaj.

Zdroje: TMR, Youtube/iGOr

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech