Šéf úspešného startupu: Dajte sa očkovať, inak tu budeme mať v septembri armagedon

  • Jasný odkaz zaznel na prestížnom podujatí oceňovania Krištáľové krídlo
  • Martin Herman z firmy Powerful Medical získal ocenenie v kategórii inovácie a startupy
martin herman krištáľové krídlo
SITA/Alexandra Čunderlíková
  • Jasný odkaz zaznel na prestížnom podujatí oceňovania Krištáľové krídlo
  • Martin Herman z firmy Powerful Medical získal ocenenie v kategórii inovácie a startupy

Martin Herman je jedným zo zakladateľov úspešného slovenského startupu Powerful Medical. Ich riešenie je postavené na umelej inteligencii, ktorá dokáže na základe údajov z EKG zistiť potenciálne choroby človeka. Jednoducho nahráte EKG cez aplikáciu a ona vám povie možné riziká. Celý proces diagnostikovania pacienta je tak ľahko uchopiteľný a zrýchľuje celkový čas liečby.

Aktuálne je aplikácia v štádiu testovania, svoje partnerstvá startup uzavrel už aj s niektorými veľkými poisťovňami na západe. V Belgicku urobili dokonca dohodu s kardiologickým centrom.

Hlavným výsledným produktom Powerful Medical je tak klinický asistent, aplikácia pre všeobecných lekárov, kardiológov a zdravotné sestry. Komplikované pozadie na báze umelej inteligencie však naoko vyzerá jednoducho a užívateľsky príjemne, a keďže dnes už má smartfón väčšina lekárov, môže fungovať v každej nemocnici. 

zdroj: Powerful Medical – Bratia Hermanovci s odborníkmi Jozefom Bartunkom a Robertom Hatalom.

Dajte sa očkovať

Firmu založili bratia Hermanovci s jednoduchým zámerom. Zachrániť čo najviac životov. „Lekári budú mať vždy posledné slovo, chceme im však poskytnúť technológiu, ktorá im umožní vyhodnotiť oveľa väčšie množstvo dát za oveľa kratší čas. Pomocou umelej inteligencie dostanú rozsiahlejší obraz o zdravotnom stave pacienta a možnostiach liečby, jednoducho zabalený v mobilnej aplikácii,“ povedal pre Startitup Martin Herman.

Práve ten si pred pár dňami prevzal ocenenie Krištáľové krídlo za inovácie a startupy, ktoré bolo odovzdané na zámku v Pezinku. Pri svojej ďakovnej reči Martin pred celým Slovenskom nezabudol ozrejmiť dôležitosť očkovania. „Dajte sa, prosím, zaočkovať, inak tu budeme mať v septembri armagedon,“ povedal vo svojej reči, po ktorej sa nádvorie známeho zámku rozjasalo potleskom.

Cena Krištáľové krídlo sa každoročne udeľuje osobnostiam na Slovensku, ktoré dosiahli mimoriadne úspechy v rôznych odvetviach spoločenského, kultúrneho, ekonomického a verejného života. Jeho hlavným cieľom je objavovať a vyzdvihovať jedinečných ľudí a ich profesionálne výkony, ktoré si zaslúžia obdiv a úctu.

„Pred tromi rokmi sme sa spolu s bratom rozhodli zmeniť svet medicíny a som šťastný, že sa tam dostaneme,“ komentoval ocenenie Herman.

zdroj: Powerful Medical

Známe mená

So startupom je prepojený aj známy analytik Martin Smatana, ktorý sa pravidelne vyjadruje aj k témam Covidu či iných ochorení. „Martina a jeho brata Roba som stretol ešte asi pred 4 rokmi na ministerstve zdravotníctva SR ako mladých ľudí pôsobiacich v zahraničí, ktorí chceli zmenu. Hľadali príležitosť, čo môžu a vedia s ich skúsenosťami z IT a medicíny spraviť. Výsledok ich práce včera dostal cenu a už dnes zachraňuje životy,“ vysvetľuje Smatana. 

Ako ďalej pripomína, teší ho, že príbeh bratov Hermanovcov je dôkazom toho, že aj Slovensko na to má. Skupina mladých ľudí vie vytvoriť nástroj, ktorý sa používa v Belgicku či Izraeli. „Netreba na to desiatky miliónov štátnych peňazí, ale nadšenie, talent a priestor. Na Slovensku máme šikovných pracovitých ľudí, ktorí sa dokážu prebiť aj v zahraničí a úlohou štátu by malo byť čo najviac ich podporovať,“ hovorí. 

Člen predstavenstva Powerful Medical je aj Roy Ramon, vizionár a bývalý partner v Intel Capital (jeden z najväčších venture fondov na svete, v ktorom Ramon založil dnes už známy Intel Corporate Startup Program). Ten bratom Hermanovcom otvoril okrem iného aj cestu na medzinárodný trh a investorov. Okrem Powerful Medical je Roy aj súčasťou iných startupov ako napríklad rýchlo rozvíjajúceho sa Simplicity, ktoré sídli taktiež v Bratislave. 

V Európskej únii chýba podľa posledných dát približne 500-tisíc lekárov a je jasné, že v priebehu ďalších desiatich rokov na univerzitách neodchováme ani tretinu z nich. „Jediným spôsobom, akým sa z tohto stavu vyhrabeme, je rýchla implementácia inovatívnych technológii,“ tvrdí Martin Herman.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá