Šéf vyhodil cez Zoom takmer tisíc zamestnancov, nadával im do hlúpych delfínov. Takto by si nechcel dostať padáka

  • Predvianočný čas sa v americkom startupe neniesol v znamení pokoja a lásky
  • v USA 900 zamestnancov dostalo okamžitú výpoveď v priebehu trojminútového videohovoru
  • Na platforme Zoom sa dozvedeli, že firma musí napredovať ďalej a s nimi to nejde
vyhorenie únava stres syndróm vyhorenia práca
Ilustračná snímka, Unsplash/Christian Erfurt, Damian Zaleski
  • Predvianočný čas sa v americkom startupe neniesol v znamení pokoja a lásky
  • v USA 900 zamestnancov dostalo okamžitú výpoveď v priebehu trojminútového videohovoru
  • Na platforme Zoom sa dozvedeli, že firma musí napredovať ďalej a s nimi to nejde

O tom, že Zoom a Microsoft Teams sa stali súčasťou nášho života počas pandémie, niet pochýb. Niekedy by však bol vhodnejší osobnejší prístup.

To isté si pravdepodobne pomysleli aj zamestnanci firmy Better.com, pretože ich šéf im oznámil, že dostávajú výpoveď prostredníctvom skupinového hovoru cez Zoom, píše Guardian. Takýmto spôsobom sa zbavil až 900 zamestnancov. 

Nič netušiaci zamestnanci dostali pozvánku na skupinový rozhovor, kde k nim prehovoril Vishal Garg, generálny riaditeľ. „Prišiel som, aby som vám oznámil zlé správy,“ začal videohovor minulú stredu. „Ak ste pripojený k tomuto rozhovoru, ste súčasťou nešťastnej skupiny. Ste prepustení,“ oznámil svojim zamestnancom.

Výpoveď do troch minút

Hypotekárna spoločnosť sa zaoberá schvaľovaním hypoték do niekoľkých minút. Vo videohovore so svojim zamestnancami šéf firmy ukončil pracovný pomer s okamžitou platnosťou. Trpkú príchuť celej situácii dodáva aj skutočnosť, že ľudia prišli o svoje zamestnanie len niekoľko týždňov pred Vianocami a celý hovor trval len 3 minúty.

„Trh sa zmenil, ako viete, a my sa musíme zmeniť s ním, aby sme prežili. Chceme naďalej prosperovať a plniť svoje poslanie,“ vysvetlil Garg teraz už svojim bývalým zamestnancom. 

Pre Garga to však nebolo prvé prepúšťanie. „Keď som to urobil v minulosti, plakal som. Teraz dúfam, že budem silnejší,“ komentoval. 

Výpovediam nie je koniec

Okrem toho upozornil, že vyhadzovaniu nie je ešte koniec. Odhadovaný podiel prepustených zamestnancov má byť 15 percent.

Kevin Ryan, finančný riaditeľ spoločnosti, uviedol, že prepúšťanie je podľa neho skľučujúce najmä v tomto ročnom období, avšak nemali na výber. 

Firma nedávno dostala finančnú injekciu 750 miliónov dolárov, čo je asi 665 miliónov eur a investori jeho hodnotu ocenili na 7 miliárd dolárov. Startup podporuje japonský konglomerát Softbank, píše Forbes. Vyhadzovanie môže byť spojené aj s touto investíciou. 

Podľa The Register stratili vyhodení zamestnanci hneď prístup k svojim počítačom a onedlho im prišiel e-mail, aby si upratali neporiadok a vybavili papiere.

Na Twitteri sa dokonca objavili správy, že samotný Garg sa po videohovore rozhodol stretnúť sa so zamestnancami, ktorí vo firme ostávajú. Pred nimi ponižoval prepustených zamestnancov, údajne spoločnosť ťahali nadol. 

Garg navyše obvinil stovky bývalých zamestnancov cez anonymné príspevky na blogu, že „kradnú“ čas svojim kolegom, pretože sú neproduktívni.

Okrem toho, Forbes minulý rok zverejnil úryvok z e-mailu generálneho riaditeľa, ktorý svojim zamestnancom vynadal, že sú príliš pomalá banda hlúpych delfínov. Podľa neho sa hlúpe delfíny chytia do siete, kde ich zožerú žraloky.

Spoločnosť sa snaží teraz osloviť nových zamestnancov, na svojom webe ponúka 58 voľných pozícií. 

Zdroje: Guardian, Forbes, The Register, Forbes

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie