Šéfdizajnérom značky Volkswagen sa stáva úspešný slovenský dizajnér Jozef Kabaň

  • Jozefa Kabaňa čaká opäť nový výzva
  • Tentokrát v automobilovom koncerne Volkswagen, v ktorom už kedysi pôsobil
kaj
wikimedia.org
  • Jozefa Kabaňa čaká opäť nový výzva
  • Tentokrát v automobilovom koncerne Volkswagen, v ktorom už kedysi pôsobil

Jeden z najúspešnejších slovenských dizajnérov automobilov Jozef Kabaň prijal prestížnu pracovnú ponuku. Portál Automobilwoche priniesol informáciu, že práve on sa stáva šéfdizajnérom automobilovej značky Volkswagen.

Jozef Kabaň sa pritom len pred pár mesiacmi vzdal dizajnérskej funkcie v automobilke Rolls-Royce a v celom koncerne BMW. Automobilka to oznámila vo svojej tlačovej správe. Kabáň pracoval ako hlavný dizajnér automobilky. Na jar 2019 pôsobil  ako hlavný dizajnér pre Rolls-Royce, kam prestúpil práve z BMW.

„Jozef Kabáň bol v našej spoločnosti krátky čas, ďakujeme mu za jeho prínos, želáme mu všetko dobré do budúcna,“ hovorí generálny riaditeľ Rolls-Royce Torsten Mülle-Ötvös.

Do povedomia verejnosti vstúpil hlavne svojou pôsobnsťou v automobilke Škoda, kde bol hlavným dizajnérom a nadizajnoval takmer všetky súčasné modely.  Aj vďaka nemu prišlo ku kompletnému prepracovaniu a novému smerovaniu značky. Zavŕšenie tohto vývojového cyklu predstavuje aj model Škoda Yeti. Jeho posledné kúsky pre Škodu boli síce veľmi odvážne, ale zožali úspech. Ak sa pozrieme napríklad na Superb alebo Kodiaqu, určite sa nedá povedať, že ide o nevydarené kúsky.

Jozef Kabaň je podpísaný aj pod fenomenálnym kúskom Bugatti Veyron, na ktorom začal pracovať koncom 90-tych rokov. Má na svedomí kompletný exteriér, okrem kolies, na ktoré mu nezostal čas. Po tejto skúsenosti nabrala jeho kariéra raketové tempo a rozhodol sa odísť do Audi. Po troch rokoch tu už zastával pozíciu vedúceho centra pre dizajn exteriéru.

Ako prvému Slovákovi sa mu podarilo študovať na Royal College of Art vo Veľkej Británii. Jozef pochádza z Námestova.  Vyštudoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave.

Zdroj: Automobilwoche

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech