Šéfka útulku: V osadách nie sú vhodné podmienky pre život zvierat. Psom uväzujú okolo krku špagáty a dusia ich

 • Vďaka obetavej snahe pracovníčok útulku Zatúlaný chlpáčik z Liptovského Hrádku si našli nový domov stovky zvierat
 • Pracovníčky útulku sa stretávajú s nedostatočnými kompetenciami aj zle nastavenou legislatívou, ktorá celý problém zhoršuje
 • Do útulku sa často dostávajú aj zvieratá, ktoré sú v zúfalom stave a zažili týranie
 • Pre psov hľadajú domov aj kreatívnymi cestami, dobré skúsenosti majú s inzerátmi na inzertných portáloch
Pes
Zatúlaný chlpáčik
 • Vďaka obetavej snahe pracovníčok útulku Zatúlaný chlpáčik z Liptovského Hrádku si našli nový domov stovky zvierat
 • Pracovníčky útulku sa stretávajú s nedostatočnými kompetenciami aj zle nastavenou legislatívou, ktorá celý problém zhoršuje
 • Do útulku sa často dostávajú aj zvieratá, ktoré sú v zúfalom stave a zažili týranie
 • Pre psov hľadajú domov aj kreatívnymi cestami, dobré skúsenosti majú s inzerátmi na inzertných portáloch

Slovensko má dlhodobý problém s túlavými a nechcenými zvieratami, ktoré často končia v preplnených útulkoch. Vďaka obetavej snahe pracovníčok útulku Zatúlaný chlpáčik z Liptovského Hrádku si našli nový domov stovky zvierat.

Útulok založili v roku 2001 kamarátky, ktoré dlhšie vnímali, že obce horného Liptova nemajú vyriešenú problematiku túlavých zvierat, a zvieratá sa po odchytení nemajú kam umiestniť.

S mestom Liptovský Hrádok sa dohodli na vybudovaní útulku pre mesto a okolité obce. Odvtedy sa do ich opatery dostali stovky zvierat, prevažne psov, ktorí boli často v zúfalom stave. O fungovaní útulku nám porozprávala jeho šéfka, Darina Červená.

 • Aké právomoci majú útulky a prečo je legislatíva v mnohých prípadoch nedostatočná
 • V akých podmienkach žijú zvieratá v rómskych osadách a s čím sa pracovníčky útulku stretávajú 
 • Prečo by si mali ľudia radšej adoptovať zvieratko z útulku namiesto kupovania 
 • Ktoré zvieratá majú najväčšiu šancu na adopciu, a ktoré, naopak, najmenšiu 

zdroj: Zatúlaný chlpáčik

Veľa ľudí má o útulkoch predstavy ako z amerických filmov. Predstavujú si ich ako miesto, kde sa utrácajú zvieratá, keď sú tam príliš dlho. Aká je realita a ako postupujete, keď je kapacita naplnená úplne?

V našom útulku máme zvieratá umiestnené aj niekoľko rokov. Momentálne je u nás najdlhšie psík takmer štyri roky. Pokiaľ nastane situácia, že nemáme kde prijať nového, snažíme sa mu nájsť aspoň na nejaký čas dočasnú opateru, kým sa u nás uvoľní miesto.

Akú máte kapacitu útulku a do akej miery býva zvyčajne naplnená?

Kapacita je 35-40 psov a zväčša býva celkom naplnená.

Mnoho ochranárov zvierat sa sťažuje, že máte zviazané ruky a žiadne právomoci. Ako potom postupujete, keď je vám nahlásené týrané zviera? Máte nejakú právomoc, alebo zviera môže odobrať len veterina?

Určite to pociťujeme aj my. Nemáme právomoc len tak odobrať zviera, ktoré je týrané. Vždy sa po nahlásení takéhoto zvieratka snažíme okamžite mu v rámci našich kompetencií pomôcť, ale nie vždy sa to podarí. Následne sa obraciame na inštitúcie, ktoré na to právo majú.

zdroj: Zatúlaný chlpáčik

Veľký počet zvierat k vám prichádza z neďalekých rómskych osád, ktoré predstavujú dlhodobý problém. V akom prostredí tam zvieratá žijú?

V zlom. Bohužiaľ, v osadách nie sú vhodné podmienky pre život zvierat. Mnoho psíkov je tam buď na reťazi, alebo majú okolo krku poviazané špagáty, ktoré ich dusia a zarezávajú sa im do krku.

Často sú vychudnuté na kosť a doslova bojujú o prežitie. Množia sa, niektoré šteniatka tam umierajú na rôzne choroby, iné prežijú a zas sa len množia.

V reportážach Kristíny Kövešovej, ktorá sa zaujímala o výrobu mastí zo psov, môžeme neraz vidieť fyzický útok na ňu alebo na pracovníkov útulkov. Zažili ste aj vy niečo podobné?

Áno, nie raz nás obyvatelia osady napádali slovne, ale aj fyzicky. Vždy sa im snažíme vysvetliť, že chceme v prvom rade pomôcť zvieratám, ale i obyvateľom, aby nemali v osade premnožených psíkov.

Postupom rokov, ako chodíme do daných osád pravidelne, však vidíme zmenu v správaní obyvateľov, a často nás volajú i sami, aby sme prišli pomôcť.

V čom však pokrok nevidíme, je pribúdajúce množstvo zvierat, nakoľko sa tam vždy objavia nové, ktoré sa množia. Nie je v našich silách monitorovať každú rodinu v osade, koľko ma psíkov a podobne, tu by mala pomôcť v prvom rade samospráva obce. 

zdroj: Zatúlaný chlpáčik

Po počiatočnom víťazstve a legislatíve, ktorá zakázala držanie psa na reťazi, prišla nová vyhláška z dielne Ministerstva hospodárstva, ktorá naďalej umožňuje držať psov na reťazi. Nie je to krok späť?  

Áno, sledujeme túto problematiku, a tiež sme proti držaniu zvierat na reťazi. Aj napriek osvete medzi ľuďmi sa ešte stále nájde niekto, kto by si chcel adoptovať psíka a uviazať ho na reťaz. Tu ozaj pomôže len zmena legislatívy.

Veľký krok späť: Štát psom na reťaziach nepomohol, vyhláška je prakticky len „naoko“

Do útulkov prichádzajú aj týrané psy, okrem fyzických rán to zanechá aj psychické rany. Ako potom pracujete s týmito psami? Nie je ťažie nájsť im domov?

Samozrejme, psychicky týraní psíkovia sa zo svojich rán liečia určite dlhšie. Fyzické rany sa vyliečia, ale boľavá dušička tak rýchlo nie. Ku každému psíkovi pristupujeme individuálne.

Počas 9 rokov našej existencie už vieme odhadnúť, čo ktorý psík potrebuje. Ak sme si nie istí alebo potrebujeme poradiť, obraciame sa na našich známych kynológov, ktorí nám vždy pomôžu a ukážu, ako danému psíkovi čo najlepšie pomôcť.

Vždy je to otázka dlhého obdobia. Momentálne máme u nás nemeckého ovčiaka, ktorý žil celý svoj život len zavretý v koterci, nebol socializovaný, na ľudí zo strachu a bez varovania útočil. Dnes je z neho úžasný psík, ktorý zbožňuje vychádzky, loptičky, ale voči cudzím ľuďom je stále opatrný.

zdroj: Zatúlaný chlpáčik

 V poslednej dobe sa mnohé známe osobnosti aj iniciatívy snažia popularizovať myšlienku, aby ľudia psov nekupovali, ale radšej si ich adoptovali z útulku. Prečo je lepšie adoptovať zvieratá?

Zvieratá z útulku sú podľa nás tie najúžasnejšie stvorenia. Sú neskutočne vďačné, užívajú si každé pohladenie, plnú misku a teplo domova. Tým, že ľudia zachránia zvieratko z útulku, uvoľnia miesto pre iné zvieratko z ulice. Zároveň tým získajú skvelého a vďačného priateľa.

V zahraničí nie je také jednoduché dostať sa k „čistokrvným“ zvieratám, za ktoré ľudia platia nemalé peniaze. Nepomáha problému s nechcenými zvieratami aj množiteľstvo a to, že je v tomto smere pomerne slabá legislatíva?

Určite áno. Neustále vidíme na rôznych portáloch ponuku predaja „čistokrvných“ zvierat, kde ľudia v snahe zbaviť sa namnožených zvierat ich ponúkajú na predaj. Často majú rôzne zdravotné problémy, nie sú veterinárne ošetrené, očkované ani čipované. Preto apelujeme aj na ľudí, aby si radšej zvieratko adoptovali, alebo kúpili z overenej chovateľskej stanice.

Navštevujú aj váš útulok takzvaní špekulanti, ktorí chcú iba čistokrvných psíkov, a tým pádom chcú ušetriť?

Áno, niekedy sa niektorí ľudia zaujímajú len o adopciu čistokrvných psíkov, overujú pôvod a rodičov zvieratka alebo ich zaujíma len výška adopčného poplatku.

zdroj: Zatúlaný chlpáčik

Na to, aby ste psom našli nový domov, postupujete veľmi kreatívne. Psov zverejňujete na inzertnom portáli, funguje to?

Psíkov inzerujeme na rôznych stránkach a portáloch a ľudia nám reagujú zväčša cez ne. Niektorí sa však ozvú len s cieľom adoptovať si zvieratko z útulku a vyberajú si psíka až následne.  

Okrem toho psom hľadáte aj domov zahraničí, ako takýto proces prebieha?

Väčšinu psíkov máme adoptovaných na Slovensku a niekoľko v Českej republike. Či už pri adopcii v rámci našej republiky alebo do zahraničia musí zvieratko prejsť veterinárnymi ošetreniami, karanténou, a až následne môže odísť do nového domova.

Stáva sa aj, že psík si nájde domov, a vzápätí ho vrátia naspäť do útulku? 

Samozrejme, niekedy sa to stať môže. Dôvody sú rôzne, ale snažíme sa tejto situácii predísť. S rodinami vždy vopred komunikujeme a prejdeme si všetky potrebné náležitosti, než zvieratko adoptujeme.

zdroj: Zatúlaný chlpáčik

 Ktoré psíky majú najväčšiu šancu na adopciu a ktoré, naopak, najmenšiu?

Vo veľkej väčšine najväčší záujem vzbudzujú malé šteniatka. Ľudia si však často neuvedomia, že to malé rozkošné šteniatko raz vyrastie, a nebude mu stačiť len vylihovanie na gauči.

Ťažšie sa adoptujú staršie a veľké psíky. Aj preto nás vždy najviac poteší adopcia psíka, ktorý je v útulku už niekoľko rokov, bez akéhokoľvek záujmu zo strany ľudí, a odrazu sa nájde rodinka, ktorá mu poskytne nový a krásny život.

Blížia sa Vianoce a stále sa nájdu ľudia, ktorí pod stromček darujú deťom živé zvieratá, ktoré potom končia na ulici alebo v útulku. Pociťuje to aj vy nárastom psov v útulku? Aké sú príčiny, že sa ich ľudia zbavujú?

U nás nárast psíkov v útulku po Vianociach nejak extrémne nepociťujeme. Počas celého roka máme obdobia, kedy máme väčší nárast psíkov, kedy menší. Vyslovene špecifikovať obdobie, kedy je ten najväčší, nevieme.

Čo by ste odkázali ľudom, ktorí sa chystajú kúpiť pod stromček zviera?

Nech si poriadne zvážia, či aj po Vianociach, prázdninách a dňoch voľna, keď opäť nastúpia do práce, budú môcť zvieratku vyčleniť dostatok voľného času, a či aj naďalej bude ich plnohodnotný člen rodiny. Ak áno, nech si adoptujú zvieratko z útulku a nepodporujú množiteľov.

Okrem psov končia na uliciach aj stovky mačiek, ktoré sú často prehliadané. Máte pre ne nejaké kapacity, či ste len psí útulok? 

Mačičky berieme len v núdzovom prípade, pretože miesto pre ne vyhradené aktuálne nemáme. Vždy sa snažíme mačičkám v núdzi hľadať dočasnú opateru, ale nie každý ju vie poskytnúť. Ale snažíme sa pomôcť, ako sa len dá, v rámci našich možností.  

zdroj: Zatúlaný chlpáčik

Myslíte si, že je možné celoplošne znížiť výskyt túlavých psov v slovenských uliciach? Aké sú podľa vás riešenia?

Určite je potrebná zmena v legislatíve. Veľký význam má i kastrácia zvierat, čím sa eliminuje ich nekontrolovateľné množenie. Veľa ľudí má voči kastrácii stále predsudky, preto sa i my snažíme robiť osvetu, aby ľudia pochopili, o čom vlastne kastrácia je.

Pandémia koronavírusu zasiahla aj útulky. Ako sa zmenilo Vaše fungovanie počas pandémie a ako to prežívate? 

Fungujeme v normálnom režime. Obmedzili sme však neplánované návštevy verejnosti. Návštevy z dôvodu adopcie si ako doposiaľ dohadujeme vopred.

Máme okolo seba úžasných ľudí a dobrovoľníkov, ktorí aj počas tohto ťažkého obdobia myslia na zvieratá a pýtajú sa nás, ako im môžu pomôcť. Čo pociťujeme ako negatívum, je zatiaľ znížený príjem financií, na základe čoho sme museli pozastaviť plánovanú výmenu kotercov v útulku, ktoré už dosluhujú. Ale sme optimisti a veríme, že na budúci rok sa nám to podarí. 

zdroj: Zatúlaný chlpáčik

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK