Korporátny žralok si užíva slobodu len vďaka filmovému úteku v škatuli. Šéf Nissanu sa zahral na Jamesa Bonda

  • Z uznávaného riaditeľa sa stal väzeň a medzinárodne hľadaný utečenec
  • Taký je príbeh Carlosa Ghosna, riaditeľa japonskej automobilky Nissan, ktorý podľa vyšetrovateľov zneužíval peniaze spoločnosti
  • Za jeho útek z krajiny vychádzajúceho slnka by sa nemuseli hanbiť ani hollywoodski scenáristi
Carlos Ghosn Nissan
TASR/ AP/ Shuji Kajiyama a AP/ Eugene Hoshiko
  • Z uznávaného riaditeľa sa stal väzeň a medzinárodne hľadaný utečenec
  • Taký je príbeh Carlosa Ghosna, riaditeľa japonskej automobilky Nissan, ktorý podľa vyšetrovateľov zneužíval peniaze spoločnosti
  • Za jeho útek z krajiny vychádzajúceho slnka by sa nemuseli hanbiť ani hollywoodski scenáristi

Dnes už bývalý šéf koncernu Renault-Nissan Carlos Ghosn je nepochybne veľmi zaujímavou postavou, ktorá má za sebou príbeh, pripomínajúci akčný trhák z Hollywoodu.

Nechýbajú v ňom škandály a dramatický útek pred rukami zákona. Zo šéfa automobilky v obleku sa behom chvíle stal medzinárodne hľadaný utečenec.

zdroj: TASR/ AP/ Kyodo News/ Meika Fujio

Ghosnu občas médiá prirovnávali k bývalým francúzskym panovníkom, ktorí robili honosné večierky na svojich zámkoch. Jeden taký priamo vo francúzskom Versailles, oficiálne na počesť aliancie Renault-Nissan (neoficiálne čistou náhodou na deň svojich 60. narodenín), zorganizoval aj tento podnikateľ libanonského pôvodu, narodený v Brazílii.

Ako šéf japonsko-francúzskej automobilky sa stal známy nelichotivou taktikou šetrenia a prepúšťania tisícov zamestnancov, čím pochopiteľne nahneval veľa z nich. Obzvlášť, ak si v médiách čítali o Ghosnovom živote. Odborníci však priznávajú, že tým automobilku mohol zachrániť pred krachom. Ako šéf si tak vyslúžil aj veľké uznanie.

zdroj: TASR/ AP/ Lionel Cironnea

Práve jeho život, podobajúci sa hýrenie bohatého monarchu, podľa novinárov prilákal aj zraky polície a vyšetrovateľov, ktorí sa zamerali na Ghosnove príjmy a majetky. Keď je firma v ťažkých časoch prepúšťa tisíce ľudí, no na druhej strane si šéf viditeľne dobre užíva, niečo možno nie je v poriadku – povedali si zrejme vyšetrovatelia v Japonsku, ktorí si začali riaditeľa automobilky pozorne všímať.

Nečakaná trauma z letiska a riaditeľov pocit vo väzení

V roku 2018 čakalo Ghosnu na tokijskom letisku nemilé prekvapenie. Zatkla ho polícia súd poslal do väzenia. Dôvodom boli „finančné machinácie,“ presnejšie zneužitie finančných prostriedkov japonskej spoločnosti na osobné účely.

Je to, akoby vás zrazil autobus, alebo sa vám stalo niečo veľmi traumatizujúce. Jedinou spomienkou, ktorú mám na tento okamih, je šok a ľadová trauma… Zrazu som sa musel naučiť žiť bez hodiniek, bez počítača, bez telefónu, bez správ, bez pera – nič,“ spomína Ghosna na svoje zatknutie a následné zavretie do väzenia pre BBC, ktorá o ňom spravila aj dokument.

zdroj: Unsplash/ Tom Blackout

Krátko po zatknutí stratil Ghosna svoje vysoké pozície – vyhodili ho z postu predsedu predstavenstva Nissanu, aliancie Renault-Nissan-Mitsubishi, a neskôr prišiel aj o post šéfa Renaultu.

Bývalý šéf automobilky strávil vo väzení vyše rok, kým ho na kauciu nepustili do domáceho väzenia, kde mal bez kontaktu so svojou ženou (ten mu zakázali) strážený počkať na súd a konečný verdikt o svojom osude.

Aj keď po celý čas hovorí o svojej nevine, uvedomoval si, že ho japonský súd s najväčšou pravdepodobnosťou pošle späť do väzenia, kde mohol stráviť až 15 rokov.

Rozhodol sa preto utiecť. Ideálne do Libanonu, ktorý nemá s krajinou vychádzajúceho slnka dohodu o vydávaní podozrivých. Ostávalo už len vymyslieť, ako to spraviť.

zdroj: Unsplash/ Alex Martinez

Plán úteku

Dobrým nápadom sa ukázalo byť využitie viacerých hudobných koncertov, ktoré sa vtedy v krajine pripravovali.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: BBC, Forbes, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK