„Šéfovi nitrianskeho podsvetia“ nedokázali vinu. Súd ho oslobodil

  • Všetci obvinení vinu odmietali
  • Z vraždy bossa Sýkoru bol obžalovaný aj Marek Ľupták, Richard Benčič a Milan Majtán, ktorých súd oslobodil taktiež
ľuboš Ferus
TASR/Martin Baumann
  • Všetci obvinení vinu odmietali
  • Z vraždy bossa Sýkoru bol obžalovaný aj Marek Ľupták, Richard Benčič a Milan Majtán, ktorých súd oslobodil taktiež

Tvnoviny.sk informujú o tom, že Okresný súd Bratislava I oslobodil spod žaloby z vraždy mafiána Miroslava Sýkoru údajného šéfa nitrianskeho podsvetia Ľuboša Ferusa. Z vraždy bossa Sýkoru bol obžalovaný aj Marek Ľupták, Richard Benčič a Milan Majtán, ktorých súd oslobodil taktiež.

Všetci obvinení vinu odmietali. Advokát jedného z nich uviedol, že v prípade bola dôkazná núdza. Hoci na súde vypovedal aj kľúčový svedok Róbert Tóth, väčšina jeho tvrdení sa ukázala ako nepravdivá.

Narušenie síl gangov

V deň vraždy Sýkoru sa pred hotelom, kde sa vražda odohrala, zhromažďovali ľudia z celého Slovenska. Išli sa pozrieť na mŕtvolu, ktorá tam ležala niekoľko hodín. Následne sa títo ľudia presunuli do hotela Danube, kde bolo veľké stretnutie hlavných aktérov jednotlivých gangov. V Danube sa už kondolovalo. Na stretnutí mali byť černákovci, Pápay a samotní sýkorovci.

Podľa korunného svedka Sýkorovej vraždy sa obeť na miesto činu dostavila na pravé poludnie 6. februára 1997. Jeho sprievodom bol šofér a ochrankár v jednom.

Šofér auto zaparkoval neďaleko schodov, aby to mal kráľ mafie blízko ku vchodu. Keď šofér zamykal auto, spoza jeho chrbta sa ozvalo prvé puknutie – guľka zo samopalu mu preletela cez srdce a zasiahla pľúca. 

V tom čase o svoj život bojoval aj Miroslav Sýkora. Prvá guľka mu preletela cez pravé koleno, ďalšie dve boli namierené do bedier. Ležiac na zemi sa snažil doplaziť k autu, za ktoré by sa skryl. Vytiahol revolver značky Smith & Wesson a vypálil jednu ranu. 

Sýkorovu snahu prežiť si všimli aj útočníci. Strelec, ktorý môže aj za smrť šoféra, kráľovi mafie uštedril dávku striel zo samopalu. Z bezprostrednej blízkosti mu zasiahol hlavu, krk a hrudník. Vinníci ihneď nasadli do modrej dodávky a utiekli z Bratislavy. 

Smrť Sýkoru narušila rovnováhu síl v slovenskej mafii. Keďže mal Černák so Sýkorom dobré vzťahy, dalo sa čakať, že novým bossom podsvetia bude práve on.

Po vražde Sýkoru Černáka navštívil Križanovič a údajne mu povedal: „Dúfam, že to chápete aj v Banskej Bystrici. Musel som to urobiť, musel som si to s ním osobne vybaviť. Teraz preberám skupinu sýkorovcov.“

Černák okamžite kontaktoval Lališa a oznámil mu, čo mu Duran povedal. Pár mesiacov po tom Križanoviča zavraždili.

Vyjadril sa aj Černák

V roku 2013 boli z vraždy obvinení Ľuboš Ferus, Marek Ľupták, Peter Križanovič, Milan Majtan či Richard Benčič. K vražde sa v roku 2017 vyjadril aj Mikuláš Černák.

„Prišiel som do Bratislavy a skontaktoval som sa s Pápayom. Hovoril mi, že je to pred hotelom Holiday Inn, kde sa tá vražda mala odohrať. Boli tam policajné pásky. Neviem, koľko sme sa tam zdržali a presunuli sme sa do hotela Danube, tam bolo asi 30 ľudí z rôznych skupín podsvetia z celého Slovenska,“ opísal pre Čas.sk

Černák spomínal aj na rozhovor s Duranom. Opisoval mu vraždu Sýkoru a niektoré skutočnosti. Podľa Černáka čakali ostatní z gangu na Durana v dodávke pred hotelom.

„Bol tam Benčič, Majtán a bol tam aj Duran,“ spomínal. Na obvinenia reagoval Ľuboš Ferus. Tvrdil, že s Mirom Sýkorom mal veľmi dobrý vzťah.

Zdroje: TVNoviny, Čas, Aktuality

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá