Selassie: Už poriadne neviem, aký je deň. Informácie o korone sledujem už len zbežne, unavuje ma to

  • Ako ovplyvnila koronakríza influencerov?
  • Selassie prezradil, ako mu momentálna situácia rozbila deň a čo všetko sa zmenilo v jeho živote
  • Pre koronavírus nemá existenčné problémy, za čo je vďačný. Je rád, že môže naďalej robiť to, čo ho baví
menameselassie
menameselassie
  • Ako ovplyvnila koronakríza influencerov?
  • Selassie prezradil, ako mu momentálna situácia rozbila deň a čo všetko sa zmenilo v jeho živote
  • Pre koronavírus nemá existenčné problémy, za čo je vďačný. Je rád, že môže naďalej robiť to, čo ho baví

Matej Slažanský je na YouTube už dlhé roky. Spočiatku mu to veľké peniaze nevynášalo, to tvorba videí ho bavila. Dnes patrí medzi najznámejších youtuberov na Slovensku a živí sa tým. Mnohí tí, ktorí si na seba zarábajú vlastnou šikovnosťou, však majú momentálne finančné problémy.

„Koronakríza ma existenčne nezasiahla, čo sa o mnohých mojich priateľoch povedať nedá. Stratili prácu a momentálne nemajú na výber,“ vraví Matej, na internete známy ako Selassie.

Aj on patrí medzi tých, ktorí obľubujú spoločnosť a socializovanie sa. Najviac sa teší na priateľov a o korone si číta oveľa menej, ako keď to celé vypuklo. „V minulosti sa mi raz za čas stalo, že som nevedel, aký je deň. To bolo ale preto, že som mal veľa roboty, mal som plnú hlavu. Teraz sa mi to stáva preto, že dni mi strašne rýchlo utekajú, že vstávam tak neskoro. Priznám sa, že nemám pojem o tom, aký je deň, pokiaľ teda nemám niečo postnúť v rámci spolupráce,“ vraví youtuber.

Selassie
zdroj: IG/menameselassie

Ako sa zmenil tvoj život od príchodu koronakrízy?

Som viac doma, v štúdiu, s kamarátmi sa veľmi nestretávam. Chýba mi teda socializácia, pivo, zájsť na opekačku, prechádzky. Povedal by som, že mi to chýba až extrémne. No a čo sa týka tvorby? Kríza ma zaskočila. Od nového roka som plánoval zmeniť tvorbu, točenie v exteriéroch, s ľuďmi. Prišiel vírus a celé mi to pokazil (smiech). Som teda odkázaný na štúdio, mimo neho tvorím minimálne.

Zmenil sa aj tvoj harmonogram? Čo z neho úplne zmizlo?

Určite disciplína (smiech). Za normálnych okolností som vstával o 8:30, šiel som s bratom do posilky a potom sme fungovali v štúdiu, mal som dohodnuté stretnutia, točil som, písal scenáre. Chodil som spávať o polnoci, to bola rutina. Teraz chodím spať o tretej v noci, budím sa na obed.

Včera sme sa dohadovali v rozhovore a navrhol som, že by sme si mohli zavolať o 11:00. Teda, ak už budeš hore.

Je to tak (smiech). Začal som tiež aktívnejšie streamovať hry, fungujem teda v úplne inom režime.

Ľudia sa jednoducho začali na sociálnych sieťach správať naozaj nepríjemne a z toho som cítil vnútornú úzkosť. 

Nestrácaš pojem o čase či dňoch?

Extrémne. V minulosti sa mi raz za čas stalo, že som nevedel, aký je deň. To bolo ale preto, že som mal veľa roboty, mal som plnú hlavu. Teraz sa mi to stáva preto, že dni mi strašne rýchlo utekajú, že vstávam tak neskoro. Priznám sa, že nemám pojem o tom, aký je deň, pokiaľ teda nemám niečo postnúť v rámci spolupráce. Priznám sa ale, je mi úprimne jedno či mám pojem o čase, neriešim to.

Objavil si v čase karantény a obmedzeného pohybu nové koníčky?

Vrátil som sa ku kresleniu, predovšetkým streetartové kresby. Tomu som sa venoval už na strednej škole, vyštudoval som umeleckú. Dlho som však nekreslil, upustil som od toho. Avšak tým, že je moja priateľka umelecky založený človek, prirodzene to opäť prišlo. Mám už na to aj čas. Je to skvelé na „vypustenie negativity“, ktorá je momentálne všade naokolo. Ľudia asi nemajú čo robiť, na sociálnych sieťach sú veľmi negatívni. Keď už mám toho dosť, vypínam sociálne siete, beriem do ruky papier, fixky a realizujem sa.

Mnohí pre koronavírus prišli o prácu, nezvládajú sedieť doma, prichádzajú preto aj psychické problémy. Ako si na tom ty po tejto stránke?

Moja práca, musím si zaklopať, nie je až tak postihnutá tým, čo sa dnes na Slovensku a vo svete deje. Tým, že teraz veľa firiem začalo viac riešiť online priestor, tak je aj viac spoluprác. Pociťoval som psychický nátlak akurát v čase, keď ľudia začali byť na internete veľmi zlí a negatívni. Ľudia sa jednoducho začali na sociálnych sieťach správať naozaj nepríjemne a z toho som cítil vnútornú úzkosť. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Matej Slažanský (@menameselassie),

Väčšinu videí momentálne natáčaš so svojím bratom a priateľkou. Nemáte zo seba ponorku, keď ste tak často spolu?

Ani nie, keďže nie sme permanentne uzavretí v jednej miestnosti. Všetci traja bývame sami, stretávame sa len kvôli práci, s nikým iným sa prakticky nestretávame. Z tohto hľadiska to je teda úplne v poriadku. Sú dni, kedy bývam v štúdiu aj sám, inokedy sa tam stretneme všetci traja. No a ak by som mal ponorku z priateľky, to by asi nebolo ideálne pre náš vzťah (smiech). Iné by to bolo, ak by sme všetci traja bývali spolu, vtedy by hrozila aj hádka a začalo by nám zrejme šibať. Patrím totiž medzi ľudí, s ktorými to je občas ťažké.

Na tvojom kanáli sa objavil aj pre koronavírus nový kontent, prispôsobil si sa situácii. Odporúčaš napríklad filmy. Ocenili diváci nový druh videí?

Čo sa týka pozretí, tieto videá nemajú až taký veľký úspech ako iné videá, ktoré vydávam. Odozva však bola vynikajúca, k mojim odporúčaniam k seriálom bolo okolo 1 000 komentárov. Veľa ľudí úprimne zaujímalo, čo pozerám, čo odporúčam a navrhli mi spätne geniálne seriály. Videnia teda neboli obrovské, no zapojenie fanúšikov bolo vynikajúce.

Zárobky sú nižšie. Čo sa týka čísel, nepovedal by som, že by som vystrelil.

Nedávno si tiež natočil video o šikane, čo je vážna téma. Aké boli reakcie?

Je to ťažká téma, ľudia sa mi zverili a bolo mi miestami aj dosť smutno. Písali svoje negatívne zážitky a skúsenosti, nebolo to ľahké čítanie. Šikana tu je stále a aj keď to niektorí oznámili škole, tá s tým nič nespravila. Toto poznanie je pre mňa veľké sklamanie – keď škola sa tvári, že bojuje proti šikane, no keď ju niekto oznámi, tak to nedokážu vyriešiť. Nemalo by to tak fungovať.

Vo videu si tiež spomínal, že si bol šikanovaný, no aj si istým spôsobom šikanoval. 

Ľudia sa pýtali, ako ma šikanovali. Aby som upresnil to, že som niekoho šikanoval – nebol som šikanátor, nerád by som sa tak prezentoval. V minulosti som mal videosériu, volala sa Bad Kid. Rozprával som príbehy z mladosti, keď som bol, no, tak trochu hlúpy (smiech). Každý chalan, keď bol mladý, tak mu občas zašibalo a robil blbosti. Mal som spolužiaka, mal som ho veľmi rád a bol to skvelý kamarát. Robil som mu ale občas zle. Napríklad, že som mu dal muchu do chleba. Teraz to znie trochu úsmevne, no keď sa na to spätne pozerám, bolo to odo mňa hlúpe.

Keď som chodil na základnú školu, mal som viac kíl a môj účes vyzeral ako helma. Vraveli mi, že som tučný Tarzan, nebolo to najpríjemnejšie. Nebolo to, našťastie, také vážne, aby som rozmýšľal nad sebapoškodzovaním alebo šikanoval iných ľudí podobným spôsobom.

Sleduješ každodenne dianie okolo korony, alebo ti to už lezie krkom?

Zo začiatku som to sledoval, aktívne. Zrazu bol toho plný Instagram, Youtube, Facebook aj Twitter, vtedy som to už nedával. Na internet som šiel s tým, aby som vypol a prestal myslieť na aktuálnu situáciu. Videl som to ale všade, ľudia sa začali fotiť v rúškach a podobne. Rúško má byť predsa nástroj na ochranu, nie na viac lajkov. Teraz to sledujem už len zbežne, nie som už na tom nalepený. Je dôležité, aby boli ľudia informovaní, no ja osobne to už nesledujem každý deň. 

Začal si sa aj viac venovať hrám. Majú streamy úspech?

Streamoval som počas celej YouTube kariéry. Isté obdobie to bolo každý deň, potom sa to zmenilo na raz do týždňa. Dlho som potom nestreamoval. Posledné obdobie som začal streamovať GTA 5, ale role play – je to ako reálny život, no je v hre. Momentálne to je populárne hlavne u nás a v Česku. Sleduje ma extrémne veľa ľudí, za čo som extrémne rád a je skvelé, že to ožilo.

Pre mnohých influencerov môže kríza znamenať prakticky zamrazenie všetkých príjmov. Spomínal si ale, že máš ponúk na spolupráce, paradoxne, viac.

Záleží, o akej spolupráci sa rozprávame. Ak veľa firiem stoplo spoluprácu, je pre nich najdôležitejšie prežiť a marketingové výdavky jednoducho stopli, resp. sú na minime. Na druhej strane, sú firmy, ktoré pred krízou nefungovali, no dnes sa im pomerne darí a majú budget. Fungujú zväčša na internete a pustili sa do spoluprác.

Momentálne len chcem, aby som sa konečne mohol stretnúť s priateľmi a dať si dobrý drink.

Máš aj taký prípad, že spolupracuješ s firmou, s ktorou by si si nevedel predstaviť spoluprácu pred krízou?

Tak by som to nepovedal. Skôr sú firmy, pri ktorých by som váhal, keďže som mal viac ponúk, väčší výber. Keďže je dnes situácia taká, aká je, tak sa prikláňam k spolupráci. 

Takže ťa koronakríza existenčne nezasiahla.

Opäť si musím zaklopať. Koronakríza ma existenčne nezasiahla, čo sa o mnohých mojich priateľoch povedať nedá. Stratili prácu a momentálne nemajú na výber. Našli si robotu, ktorú by za iných okolností nerobili, potrebujú totiž platiť účty a z niečoho žiť. Mňa a ani Evžena sa to nedotklo, vážim si, že môžem aj naďalej robiť robotu, ktorú robím.

Youtuber Fifqo spomínal, že sa mu zvýšil počet sledovaní, no z YouTube má nižšie príjmy. Si na tom podobne?

Zárobky sú nižšie. Čo sa týka čísel, nepovedal by som, že by som vystrelil. Záleží, aké video mám. Myslím si, že som, čo sa týka čísel, v norme. 

Nedávno si mal krízu a hovoril si, že uvidíš, čo ďalej, kam budeš smerovať. Túto dilemu si už vyriešil?

Začiatkom roka som vydal video, kde som to objasnil. Cítil som sa stratený a vadilo mi, čo som robil. Vadili mi tiež negatívne komentáre, no povedal som si, že rok 2019 nejako dokončím a uvidím, čo ďalej. Dal som si mesiac pauzu a rozmýšľal som, čo budem robiť ďalej. Uvedomil som si, že chcem stále robiť videá, no chcem tvorbu viesť „dospelejšie“. Veľa ľudí mi preto teraz vyčíta, že som zvážnel. Keď si ale pozrieš sketche so stokármi, tak si myslím, že to až tak vážne nie je (smiech). No dospel som a mám pocit, že niektorí to nevedia spracovať. Treba im asi nechať čas. 

Od nového roka mi tiež veľa ľudí píše pozitívne komentáre, také som asi nikdy počas svojej YouTube kariéry nezažil. Páči sa im moja prirodzenosť a podporujú ma, nech v tom vo videách pokračujem. Iní mi zas píšu, že ma už nemohli vystáť, no dnes, keď si otvoria môj kanál, zas ich to začalo baviť. To ma veľmi teší. Priznám sa ale, spočiatku som bol sklamaný. Videá totiž nemali veľký úspech, no postupne to rastie. Som teraz spokojný s tým, čo tvorím, akým štýlom to tvorím. Nenaháňam sa za číslami a ani počtom videí ako v minulosti. Vytváral som na seba psychický aj fyzický tlak, bolo to hrozné. Dnes, keď vydám jedno video za týždeň, nič sa nestane. Keď tri, je to len dobre. Snažím sa divákov naučiť to, že je lepšie si počkať na kvalitu, ako potom sledovať priemerný obsah. 

Plánuješ nejaké nové projekty po uvoľnení opatrení?

Momentálne len chcem, aby som sa konečne mohol stretnúť s priateľmi a dať si dobrý drink. Počkám si teda na fázu uvoľňovania, kedy budem môcť zájsť trebárs do podniku a riadne sa zabaviť.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech