Sen Slovákov o štvrťfinále sa rozplynul. Brány im zatvorilo heroické víťazstvo Lotyšska

• Lotyši rozosmútili Slovákov
  • V rozhodujúcom zápase Švajčiarov porazili po predĺžení
Majstrovstvá sveta v hokeji
MS v hokeji 2023, TASR/Martin Baumann

Slovenskej hokejovej reprezentácii sa prvýkrát od roku 2019 v rámci Majstrovstiev sveta v hokeji nepodarilo postúpiť medzi osmičku najlepších. Na tohtoročnom šampionáte, ktorý sa koná vo fínskom Tampere a lotyšskej Rige, našim hokejistom nestačil ani úspešný záver v podobe dvoch víťazstiev proti Slovinsku a Nórsku.

Slováci už postup nemali vo svojich vlastných rukách a museli sa spoľahnúť na úspech Švajčiarov. Od nich sme potrebovali výhru v základnej hracej dobe proti Lotyšsku, ktoré vo večernom zápase bojovalo o priamy postup. Domácemu tímu sa podarilo súpera zdolať 4:3 po predĺžení, čo pre Slovákov znamená koniec na MS 2023.

Cesta Slovákov v skupine B

Slováci svoju cestu na šampionáte odštartovali zápasom s Českom, v ktorom dvakrát viedli po góloch Chromiaka a Rosandiča, uvádza SME. Našim severozápadným susedom však napokon podľahli 2:3. V nasledujúcom zápase porazili domácich Lotyšov po bojovnom výkone a dôležitým zákrokom brankára Škorvánka 2:1.

Nasledovali prehry s Kanadou (1:2), Švajčiarskom (2:4) a Kazachstanom (3:4), pričom prvý a posledný zápas skončil až po samostatných nájazdoch. Svetový šampionát v Rige tak pre Slovákov po piatich zápasoch nebol žiadnou slávou. Koniec ako z amerického filmu však bol ešte stále možný.

Ako sme ťa informovali v tomto článku, práve výhra proti domácim Lotyšom stále držala naše nádeje na štvrťfinále nažive. Aj napriek neúspechu v zápase proti Kazachstanu a nenaplneným papierovým predpokladom sme ešte mali šancu dostať sa do štvrťfinále.

Slovenskí hokejisti na majstrovstvách sveta 2012
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Ako sme ťa informovali, tím na čele s kapitánom Marekom Hrivíkom sa medzi osem najlepších mančaftov mohol dostať iba vtedy, ak by sa naplnili nasledovné scenáre:

1. Nesmeli sme stratiť body – Bez šiestich bodov by sme sa nikam nepohli. V nedeľňajšom zápase proti Slovinsku i v tom dnešnom proti Nórom sme si nesmeli dovoliť pripustiť žiaden iný scenár ako výhru v rámci základného hracieho času. V nedeľu dopoludnia sme v tabuľke skupiny B mali na konte päť bodov a po očakávaných dvoch triumfoch sme ich potrebovali mať 11.
  2. Lotyši museli prehrať proti rozbehnutým Švajčiarom – Sobotňajšia prípadná výhra Kazachstanu nad Lotyšskom by postupovú matematiku uľahčila, no domáci hokejisti súperovi nič nedarovali a nadelili mu debakel 0:7. Pobaltský tím mal teda na konte 11 bodov, a pokiaľ sme chceli pomýšľať na postup, žiaden ďalší už nesmel získať.

Lotyšom sa podarilo postúpiť

Po bezgólovej prvej tretine otvoril tú druhú prvým presným zásahom Švajčiar Freibergs. O približne štyri minúty vyrovnal Fiala, no po 32 sekundách opäť skórovali Lotyši zásluhou Abolsa.

Miranda a Ambuhl v tretej tretine potešili Slovákov, pretože stav zápasu bol ešte šesť minút pred koncom 3:2 pre Švajčiarsko. Gól Daugavinsa päť minút pred koncom však posunul domácich k zisku minimálne jedného bodu, čím ich priblížil k vytúženému postupu do štvrťfinále.

O víťazstve Lotyšov rozhodol gólom v predĺžení v presilovej hre Rudolfs Balcers. Domáci tím sa týmto víťazstvom zároveň posunul nad Česko na tretie miesto v skupine B.

Zdroje: archív Startitup, SME