Senecké jazerá majú nedostatočnú kvalitu vody. Lepšie urobíš, ak sa im vyhneš a zavítaš na tieto miesta

  • Senecké jazera majú nedostatočnú kvalitu vody
  • Naopak, najkvalitnejšiu vodu na kúpanie na Slovensku nájdeš na Liptovskej Mare, Zlatých pieskoch alebo Zelenej vode
  • V konečnom dôsledku však európske vodné plochy vykazujú dobrú kvalitu vody
senecké jazerá
Unsplash/Angelo Pantazis/TASR/archív
  • Senecké jazera majú nedostatočnú kvalitu vody
  • Naopak, najkvalitnejšiu vodu na kúpanie na Slovensku nájdeš na Liptovskej Mare, Zlatých pieskoch alebo Zelenej vode
  • V konečnom dôsledku však európske vodné plochy vykazujú dobrú kvalitu vody

Fanúšikovia prírodného kúpania sa z najnovšej správy Európskej environmentálnej agentúry (EEA) zrejme nepotešia. Európska komisia v pondelok informovala o výročnom hodnotení kvality vôd v Európe na základe minuloročných údajov. Slovensko skončilo na 28. mieste z celkových 30 skúmaných krajín.

Napriek tomu agentúra tvrdí, že kvalita európskych vôd určených na kúpanie je stále vysoká. 

Senecké jazerá sú „nevyhovujúce“, lepšou alternatívou je Liptovská Mara

Podľa informácií zverejnených na portáli MY Senec majú obľúbené Senecké jazerá najhoršiu kvalitu vody na kúpanie. EEA vodu v Seneckých jazerá klasifikovala ako „nevyhovujúcu“. Údaje uverejnené v informačnom systéme o kvalite vody na kúpanie Úradu verejného zdravotníctva SR dokazujú, že Senecká jazera mali kedysi veľmi kvalitnú vodu.

Pred šiestimi až ôsmimi rokmi sa Senecké jazerá pýšili vysoko kvalitnou vodou. Od roku 2015 kvalita vody poklesla a v roku 2017 bola agentúrou vyhlásená za nevyhovujúcu. 

Naopak, najlepšiu kvalitu vody majú napríklad Zlaté piesky, Šulianske jazero, Zelená voda či Liptovská Mara. Vajnorské jazerá, Ivanka pri Dunaji a ďalších sedem lokalít majú dobrú kvalitu vody.  

Kvalita európskych vôd sa neustále zvyšuje

Napriek informáciám o Seneckých jazerách sa kvalita vody v európskych jazerách a vodných tokoch zvyšuje. Potvrdzuje to tlačová správa, ktorú vydala Európska komisia. Podľa autorov správy za to môžeme vďačiť zavedeniu smernice EÚ o kvalite vody na kúpanie.

„Čistá voda na kúpanie sa zvyčajne považuje za samozrejmosť, ale v skutočnosti je jedným z európskych kolektívnych úspechov. Je výsledkom usilovnej dlhoročnej práce mnohých ľudí,“ vysvetlil komisár pre životné prostredie, oceány a rybárstvo Virginijus Sinkevičius.

Zdroje: MY Senec, Európska komisia, Voda na kúpanie

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá