Sesterské dizajnérske duo vytvára bizarné diela, ktoré ťa nenechajú chladným

  • Slovenský dizajn je dnes v skvelej kondícii a vďaka extrémne talentovaným umelcom tu vznikajú diela, ktoré vzbudzujú záujem aj za hranicami. Kreatívne vlny v poslednej dobe rozvíril aj originálny ateliér d'Ordódy, ktorý nepozná slovko nuda.
collageew
ordody.sk
  • Slovenský dizajn je dnes v skvelej kondícii a vďaka extrémne talentovaným umelcom tu vznikajú diela, ktoré vzbudzujú záujem aj za hranicami. Kreatívne vlny v poslednej dobe rozvíril aj originálny ateliér d'Ordódy, ktorý nepozná slovko nuda.

Vraví sa, že jablko nepadá ďaleko od stromu, no v tomto prípade skôr nepadlo jablko ďaleko od jablka. V rodine Ordódyovcov sa totiž narodili dve úžasne talentované ženy, ktoré sršia kreativitou. Sú stvorené pre umenie a napriek veľmi podobným vlohám si každá vyšliapala trochu odlišnú cestičku. Kým Judita Ordódy je keramička, Mária je zas dizajnérka.

Foto: facebook.com/dOrdody

Judita objavila čaro modelovania hliny už ako stredoškoláčka, neskôr preto pokračovala štúdiom na Vysokej škole výtvarných umení. Mladšia Mária sa rozhodla ísť rovnako umeleckým smerom, no akosi spontánne sa rozhodla pre interiérový dizajn na STU, ktorý jej poskytol obrovský priestor pre realizáciu a objavuje vďaka nemu stále nové impulzy.

Foto: behance.net/dOrdody

Foto: ordody.sk

Foto: behance.net/dOrdody

Keďže tie najlepšie spojenia zvyčajne vznikajú neplánovane a akosi automaticky, bolo to tak aj v tomto prípade. Jedna sestra obdivovala prácu tej druhej, mali podobný vkus, rady sa rozprávali o tom, čo sa im páči. Prečo teda nespojiť to najlepšie z oboch? Vznikla tak značka d’Ordódy a priniesla na slovenskú scénu čerstvý vietor.

Foto: ordody.sk

Foto: behance.net/dOrdody

Jedinečná fúzia ručne robene keramiky a súčasného interiérového dizajnu je na slovensku unikátom. Mária a Judita pracujú najmä s keramikou zdobenou glarúrami a sieťotlačou, ktoré kombinujú s ďalšími materiálmi. Experimentujú s novými technológiami, no zostávajú verné prírodným materiálom. Ich výtvory nie sú ničím, čo môžeš nájsť v bežnom obchode s doplnkami do bytu.

Foto: ordody.sk

Ich kolekcie Delirium tremens či Cabinet curiosité zaujmú každého, kto o nich zavadí pohľadom. Fľašky a poldecáčiky z porcelánu a glazovanej keramiky s motívmi zvierat a hmyzu šokujú a zároveň ťa prenesú do krajiny zázrakov či starého horového filmu. Svoj ironický pohľad na človeka 21. storočia zas zobrazujú prostredníctvom rôznych objektov, ktoré ťa prenesú do bizarného labáku.

Foto: facebook.com/dOrdody Foto: behance.net/dOrdody

 Foto: behance.net/dOrdody

Vynikajú fantastickosťou, poetickosťou, skrátka je ako z iného sveta. Sestry do nich premietajú svoje snové videnie sveta a prepájajú pritom impulzy z okolia s históriou, abstraktnosťou aj vtipom. Chcú nielen skrášľovať, ale zároveň prinútiť ľudí zamyslieť sa. Keď spolu dve sestry pracujú, je to občas ako keď sa hrajú malé dievčatá. Je to zábava, detský svet fantázie, všetko je dovolené a nuda je nepoznané slovo.

Foto: dordody.sk

Foto: dordody.sk

Do estetickejšej nôty sú ladené kolekcie pestrofarebných stolíkov, kombinujúce drevo, kameň a glazúry. Garantujeme ti, že s takýmto solitérom spravíš zo svojho bytu ten najštýlovejší v okolí. Rovnako aj originálne glazované kachličky, ktoré sa kedysi vyrábali len ručne a sú typické pre orientálne krajiny či krajiny na pobreží Stredomoria.

Foto: dordody.sk

Sestry Odródyové už vystavovali doma, napríklad na Bratislava Design Week, aj v Česku, napríklad na Mikulovskom zámku. Ich mená sa pravidelne objavujú v dizajnových časopisoch a výrobky nájdeš aj v bratislavskom showroome Kabinet. Ich súkromným showroomom je však aj ich domov, ktorý je plný artefaktov ich tvorby. Mária a Judita s dôkazom, že cestou k úspechu je robiť to, čo miluješ!

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech