Šesťkrát ho postrelili a prežil. Zomrel „najchudobnejší prezident sveta“, ktorý dvakrát utiekol z väzenia

  • José Mujica zomrel vo veku 89 rokov
  • Bol lídrom Uruguaja, partizánom a významným politikom
  • Bol známy skromným životným štýlom
Uruguajský prezident, José Mujica
  • José Mujica zomrel vo veku 89 rokov
  • Bol lídrom Uruguaja, partizánom a významným politikom
  • Bol známy skromným životným štýlom

Svet prišiel o najchudobnejšieho prezidenta. Bol ním bývalý prezident Uruguaja José Mujica, ktorý bol takto označovaný z dôvodu jeho skromného životného štýlu. Prezident s prezývkou Pepe zomrel vo veku 89 rokov, na čele Uruguaja stál od roku 2010 do 2015, píše web BBC. Príčina smrti zatiaľ nie je známa, no politik a bývalý partizán trpel rakovinou pažeráku.

Mujica bol veľmi známou politickou osobnosťou v Latinskej Amerike aj mimo nej. K tomu, samozrejme, prispel jeho spôsob života, ktorým kritizoval konzumerizmus. No okrem toho bol známy aj vďaka sociálnym reformám, jednou z nich je napríklad legalizácia rekreačného používania mari*uany. Uruguaj bol dokonca prvou krajinou, ktorá takýto krok urobila.

Jeho popularita je prekvapivá, keďže Uruguaj je malá krajina s iba 3,4 miliónmi obyvateľmi. No mal aj svojich kritikov. Mnohí ho vnímali ako osobu, ktorá bola mimo politickej triedy v krajine, no skutočnosť bola iná. Mujica tvrdil, že jeho vášeň pre politiku, ale aj pre knihy a prácu na pôde, mu dala jeho matka. Tá ho mala vychovať v hlavnom meste krajiny v pomeroch strednej triedy.

Divoká mladosť

Mujica bol v mladosti členom Národnej strany, čo je jedna z tradičných uruguajských strán, ktorá sa ironicky neskôr stala opozíciou jeho vlády. V 60. rokoch minulého storočia pomohol podľa BBC založiť hnutie Tupamaros označované MLN-T, čo je ľavicová partizánska skupina. Tá je zodpovedná za niekoľko útokov, popráv a únosov, aj keď samotné hnutie vždy tvrdilo, že nikdy nikoho nezavraždilo.

MLN-T pod vplyvom kubánskej revolúcie a medzinárodného nárastu socializmus chcelo niečo podobné aj v Uruguaji. Hnutie začalo kampaň odporu proti vtedajšej uruguajskej vláde, ktorá bola demokratická, aj keď ju ľavica obviňovala zo stúpajúcej inklinácii k autokracii.

Mujicu počas tohto obdobia štyrikrát zadržali. Pri jednom z týchto zadržaní ho dokonca šesťkrát postrelili a on len o vlások unikol smrti. Bývalý prezident dokonca strávil 14 rokov vo väzení, odkiaľ sa mu dvakrát podarilo utiecť. V jednom prípade utiekol tunelom spolu s ďalšími 105 členmi MLN-T, čo je jeden z najväčších väzenských útekov v histórii Uruguaju.

Mujica bol počas svojho uväznenia mučený a väčšinu času tam strávil v izolácii a krutých podmienkach. Sám tvrdil, že to bolo ťažké obdobie, a že na vlastnej koži zažil šialenstvo, trpel halucináciami a rozprával sa s mravcami.

V roku 1973 ho po armádnom prevrate zaradili do skupiny deviatich rukojemníkov, ktorým sa vyhrážali popravou, ak budú partizáni pokračovať v útokoch. Na slobodu sa dostal až v roku 1985 po návrate krajiny k demokracii.

Sloboda a kariéra

Deň, keď ho prepustili, bol podľa neho jeho najšťastnejšou spomienkou: „Stať sa prezidentom bolo v porovnaní s tým bezvýznamné.“  Niekoľko rokov po tom, ako sa dostal na slobodu pôsobil ako poslanec v dolnej aj hornej komore parlamentu. V roku 2005 sa stal ministrom a o päť rokov neskôr aj prezidentom. Vtedy mal 74 rokov a svet o ňom ešte nič nevedel.

Mujica bol podľa politického komentátora pragmatický a odvážny. Vládol svojim vlastným spôsobom. Počas jeho vládnutia ekonomika Uruguaja rástla v priemere o vyše 5 percent ročne. Klesla aj chudoba a nezamestnanosť ostala nízka. Uruguaj si vtedy získal svetovú pozornosť aj sociálnymi reformami.

Išlo napríklad o legalizáciu potratov, uznanie manželstiev ľudí rovnakého pohlavia a spomínaná legalizácia rekreačného používania mari*uany, ktorú reguloval štát. Mujica počas svojho prezidentovania odmietol aj presťahovanie sa do prezidentského sídla. Preferoval život v skromnom domčeku so svojou manželkou na okraji mesta s minimálnou ochrankou.

Bývalého prezidenta často obyvatelia videli, ako jazdí na svojom svetlomodrom Volkswagene Beetle z roku 1987. Spolu s tým, že rozdával veľkú časť svojho platu, ho začali niektoré médiá označovať ako najchudobnejšieho prezidenta na svete.

Mujica túto prezývku však odmietal. „Hovoria o mne, že som najchudobnejší prezident na svete,“ povedal v rozhovore z roku 2012. „Ale ja nie som,“ pokračoval. „Chudobní sú tí, ktorí chcú viac, pretože to sú preteky, ktoré sa nikdy neskončia,“ dodal bývalý partizán, politik a najchudobnejší prezident na svete.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroj: BBC

Najnovšie videá

Trendové videá