Severná Kórea odpálila neidentifikovanú strelu

  • Severná Kórea odpálila vo štvrtok smerom na východ dosiaľ neidentifikovanú strelu
  • Informovala agentúra AFP s odvolaním sa na juhokórejskú armádu
Kim v čiernom kabáte
SITA/AP, Korean Central News Agency
  • Severná Kórea odpálila vo štvrtok smerom na východ dosiaľ neidentifikovanú strelu
  • Informovala agentúra AFP s odvolaním sa na juhokórejskú armádu

Strela dopadla do Japonského mora. Podľa AFP ide v poradí o šiesty test zbrane v tomto roku zo strany Severnej Kórey, ktorej režim ignoruje ponuky USA na jadrové rozhovory.

Takýto počet zbraní Severná Kórea otestovala v priebehu jedného mesiaca naposledy v roku 2019, keď stroskotali významné rokovania medzi severokórejským vodcom Kim Čong-unom a vtedajším americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Podľa agentúry AP Severná Kórea nedávno zintenzívnila skúšky zbraní a evidentne sa tým snaží vyvinúť tlak na administratívu amerického prezidenta Joea Bidena kvôli zastavenej diplomacii. Pandémia totiž ničí ekonomiku Severnej Kórey, už aj tak oslabenú sankciami uvalenými pod záštitou USA za program vývoja jadrových zbraní a desaťročiami zlého riadenia samotnou severokórejskou vládou.

Severná Kórea zverejnila minulý týždeň vo štvrtok zastretú vyhrážku, že obnoví skúšky jadrových výbušnín a rakiet s dlhým doletom, ktoré zacieli na americkú pevninu.

Experti uvádzajú, že vedenie v Pchjongjangu zrejme predpokladá, že touto teatrálnou provokáciou môže donútiť k aktivite Bidenovu administratívu – tá síce ponúkla časovo neobmedzené rozhovory, ale neprejavila ochotu zmierniť sankcie, kým Kim neurobí reálne kroky dokazujúce, že sa vzdáva jadrového a raketového programu.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá