Severný ľadový oceán po prvý raz nezamrzol. Bude to mať vplyv na celú planétu, čaká nás horúce peklo

  • Vlna tepla na Sibíri spôsobila, že Severný ľadový oceán ešte stále nezamrzol. Chýba ľadová plocha veľká ako polovica Európy.
  • Ľad nesie množstvo nutrientov, po roztopení na jar nakŕmi planktón, ktorý následne absorbuje ohromné množstvo oxidu uhličitého
  • Bez tohto mechanizmu sa skleníkový efekt znásobí
polar-bear-3065359_1920
Polárne medvede na ľadových kryhách v Severnom ľadovom oceáne - čoskoro už iba na fotkách., Pixabay/Three_Shots
  • Vlna tepla na Sibíri spôsobila, že Severný ľadový oceán ešte stále nezamrzol. Chýba ľadová plocha veľká ako polovica Európy.
  • Ľad nesie množstvo nutrientov, po roztopení na jar nakŕmi planktón, ktorý následne absorbuje ohromné množstvo oxidu uhličitého
  • Bez tohto mechanizmu sa skleníkový efekt znásobí

Globálne klimatické zmeny na našej planéte vedcov stále viac znepokojujú. Zatiaľ čo skeptici si aj v roku 2020 dovolia tvrdiť, že žiadne globálne otepľovanie neexistuje a málokto je ochotný obmedziť sa kvôli nejakej „abstraktnej hrozbe“ z budúcnosti, ľudská činnosť má už teraz významný dopad na svet a dôkazom je aj fakt, že ani na začiatku novembra nezamrzol Severný ľadový oceán.

Horúce leto na Sibíri a skleníkový efekt

To na prvý pohľad neznie veľmi vážne, no nedostatok ľadu na severe našej planéty bude mať obrovský dopad na celý svet a výrazne umocní skleníkový efekt. Ľad v Severnom ľadovom oceáne vzniká v Laptevovom mori na severe Sibíri. Tá v lete zaznamenala obrovskú výchylku teploty. Leto na Sibíri bolo v roku 2020 o desať stupňov teplejšie, než obyčajne.

Ako môžete vidieť na grafe, tento rok je v Arktíde neobvykle teplý. Nič podobné sme ešte nikdy nevideli.

Ľad nad Ruskom sa bohužiaľ netvorí. Normálne by ho už silné vetry rozfúkali  po celom oceáne a zabezpečili súvislú ľadovú pokrývku v severných oblastiach. Ľad počas zimy putuje ku Grónsku a nesie so sebou ohromné množstvo živín.

Takto ľad pomáha absorbovať skleníkové plyny

Keď sa na jar roztopí v oblasti Fram Strait  (Franská tiesňava) medzi Svalbardom a Grónskom, v mori sa rozmnoží planktón a vstrebe ohromné množstvo oxidu uhličitého, čo je skleníkový plyn. Bohužiaľ, ak sa ľady roztopia ešte pred tiesňavou, planktón sa dostatočne nerozmnoží a skleníkový efekt sa v roku 2021 zosilní, čo spôsobí ďalšie vlny tepla a ešte menej potravy pre planktón.

Považuješ nedostatok ľadu v Arktíde za problém?

Jeden z najdôležitejších mechanizmov, akými planéta Zem filtruje odpad ktorý dennodenne púšťame do vzduchu, postupne zaniká. Nový výskum klimatických vedcov ukazuje, že medzi rokmi 2030 a 2050 nastane leto bez ľadu, čo sme doteraz ešte nikdy nevideli. Severný pól tak úplne príde o svoju ľadovú pokrývku čo je katastrofa nie len pre tamojší život, pre celú planétu.

Leto bez ľadu v Arktíde už čoskoro

„Rok 2020 opäť potvrdzuje, že Arktída sa rýchlo mení. Bez systematického znižovania skleníkových plynov sa pravdepodobnosť nášho prvého leta bez ľadu neustále zvyšuje a dočkáme sa ho už v prvej polovici tohto storočia,“ povedal Zack Labe. „Množstvo ľadu v Arktíde je tento rok absurdne nízke. O cca 1,68 miliónov kilometrov štvorcových menej než bol priemer minulého desaťročia a o 4,05 miliónov kilometrov menej než v 80. rokoch.“

To, že je ľadu v Arktíde žalostne málo, môžete vidieť aj na videu vyššie. Laptevovo more neumožnilo Severnému ľadovému oceánu zamrznúť. A aby toho nebolo málo, tento rok sa vytvorí iba veľmi tenká ľadová vrstva, ktorá sa rýchlo roztopí a na budúci rok tak situácia bude ešte horšia, teploty vyššie a ľadu podstatne menej.

Keď vedci hovoria, že polárne medvede vymierajú, mali by sme vedieť, ako to vyzerá. Toto video vám vytrhne srdce z hrude.

Zdroje: iflscience.com, Twitter/@ZLabe

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá