Severské Hygge: Ako si spraviť život šťastnejším a útulnejším aj na Slovensku

  • Fenomén Hygge valcuje svet a strháva so sebou pozornosť všetkých, pre ktorých je predstavou pohody zabaliť sa do deky s dobrou knihou a šálkou čaju. Dáni, Švédi či Nóri možno žijú v krajine chladu, no vedia, ako si vyčarovať teplo domova a prežívať vzácne momenty naplno. Inšpirovať sa od nich môžeme aj my. Tak spomaľ a vychutnaj si naše tipy, ako prežívať viac momentov šťastia a pohody.
collagejnjn
pinterest.com, pexels.com
  • Fenomén Hygge valcuje svet a strháva so sebou pozornosť všetkých, pre ktorých je predstavou pohody zabaliť sa do deky s dobrou knihou a šálkou čaju. Dáni, Švédi či Nóri možno žijú v krajine chladu, no vedia, ako si vyčarovať teplo domova a prežívať vzácne momenty naplno. Inšpirovať sa od nich môžeme aj my. Tak spomaľ a vychutnaj si naše tipy, ako prežívať viac momentov šťastia a pohody.

Severské šťastie

Možno si už počul, že škandinávske krajiny a najmä Dánsko sa pravidelne umiestňujú na vrchných priečkach zoznamu najšťastnejších krajín sveta. Čo ich robí takými šťastnými? Keď si predstavíme Škandináviu, zvyčajne nám príde na myseľ drsná aj krásna severská krajina či nemilosrdné počasie. Potom si spomenieme na švédsku Ikeu a Köttbullar, škandinávsky dizajn, ekológiu či skvelý dánsky sociálny systém, ktorý sa snaží predísť extrémnemu nešťastiu a chudobe, a je to jasné. No to zďaleka nie sú jediné zdroje severského šťastia.

To prekvapivo spočíva v oveľa jednoduchších veciach a môžeme si ho „vyrobiť“ aj na Slovensku. Aj napriek nespokojnosti so systémom, korupciou, školstvom či nízkymi platmi. Veď aj Škandinávia má svoje problémy a zďaleka nejde o krajinu za siedmimi horami a siedmimi dolami. Čo je teda tým tajomstvom? Hádaš dobre, je to hygge, ktoré je pre severanov akousi mantrou, lifestyle-om, spôsobom, ako si spraviť život krajším. Podľa autora knihy Malá kniha Hygge: Dánske umenie šťastného života sa Dáni snažia aplikovať a vyhľadávať hygge vo všetkých aspektoch ich života, doma, vonku aj v práci. Pohoda a čas strávení s blízkymi či v prírode je pre nich dôležitejší ako nonstop naháňanie sa za peniazmi.

Zobraziť celú galériu (18)
zdroj: lattelisa.blogspot.sk

Čo je to hygge?

Vo voľnom preklade stelesňuje tento pojem predstavu pohodlia, šťastia, tepla a spokojnosti. Napriek tomu, že slovo pochádza z dánčiny, jeho obdoby môžeme nájsť v krajinách po celom svete. Na Slovensku by sme ho zrejme zamenili za slovko „pohoda“. Je však stopercentne isté, že nikto nenarába s týmto pojmom tak, ako Dáni. Ako tvrdí autor spomínanej knihy, Meik Wiking: „Slovo hygge a hyggelig (prídavné meno) používame tak často, až cudzincom pripadá, akoby sme mali nejaký vokálny tik a trpeli Tourettovým syndrómom.“ Hyggelig preto môže byť sedieť doma a pozerať film, môže taká byť reštaurácia, stretnutie s rodinou či jedlo, ktoré ti babka uvarila.

Prečo by sme mali gygge vyhľadávať? Na tomto svete sme len krátky čas a ako inak si ho užiť, keď nie hľadaním a praktikovaním toho, čo nás robí najšťastnejšími a najspokojnejšími. Tie momenty, keď sa cítime byť v bezpečí, obklopení teplom a priateľmi. Dalo by sa povedať, že predstava hygge je čisto individuálna, pretože každému prináša pohodu a šťastie niečo iné. Pre mňa to môže byť čítanie knihy v kaviarni, pre teba pozeranie futbalu s kamošmi s pivom v ruke. Z praktickej dánskej skúsenosti však môžeme definovať niekoľko voľných pravidiel, ktoré tvoria to správne hygge:

  • Prítomnosť

Základným princípom, v ktorom sa všetky knihy, články a zmienky o hygge stretávajú, je prítomný moment. Aké neprekvapivé! Čaro spokojnosti tkvie v užívaní si každého pekného momentu a v jeho hľadaní v každodenných veciach. Užiť si môžeš aj obyčajný obed s kolegom, počúvanie hudby či čítanie knihy v mhd-čke po ceste z práce, krátku prechádzku mestom či večernú chvíľu s kamošom či partnerom pri obľúbenom seriále. To nie sú veľké veci. Práve v tých najobyčajnejších momentoch je čaro, len si ho treba uvedomiť a patrične ho vychutnať. Univerzálnym spôsobom, ako na to, je odpojiť sa na chvíľu kompletne od digitálneho sveta. Odlož mobil a skús namiesto sťahovania filmov online vytiahnuť staré vhs-ky. Alebo si pusti hudbu z platne či vytiahni staré albumy s fotkami. A ešte lepšie je vybehnúť do prírody, ktorú severania milujú a ktorá ti úplne zmení perspektívu. Les či chata sú ultimátne hygge.

  • Blízkosť

Pre Dánov je predstava hygge pevne spojená s osobami, ktoré sú im blízke. Kým pohodová chvíľa pri filme s pukancami je hygge sama o sebe, oveľa viac hygge je v spoločnosti blízkych. Tradíciou je pre severanov napríklad piatkové pozeranie rozprávok a filmov spojené s jedením sladkostí, v ktorých spotrebe sú tiež na popredných miestach. Nejeden výskum potvrdil, že dobré vzťahy sú pre šťastie človeka tým najpodstatnejším. Keď si v obklopení rodiny či priateľov, všetky ostatné problémy sa zdajú byť menej dôležité. Ak sa preto niekedy cítiš byť deprimovaný a dopadá na teba jesenná melanchólia, skús namiesto trávenia času osamote vyhľadať blízkeho kamoša. Uvidíš, aký liečivý efekt to má. Pretože ak nemáš s kým zdieľať pekné chvíle, nikdy nie sú také čarovné.

Zobraziť celú galériu (18)
zdroj: pinterest.com
  • Atmosféra

Na tú správnu čarovnú atmosféru si Dáni skutočne potrpia. Aj preto je tu spotreba sviečok na obyvateľa rekordná. Na jedného Dána pripadá ročne až 6 kilogramov vosku! Sviečky navyše nevyťahujú len počas Vianoc, ale užívajú si ich aj v lete. Označujú ich za tzv. „živé svetlo“. Zapaľujú ich nie po jednej, ale vo väčších množstvách, a to doma, ale aj v školách a v kanceláriách, nedbajúc na nejaké bezpečnostné predpisy. Jediným negatívom je, že pri ich horení do ovzdušia unikajú škodliviny, preto sa oplatí siahnuť po zdravších zo sójového či včelieho vosku. Potrpia si aj na dokonalé lampové osvetlenie, ktoré musí mať doma aj v kaviarňach či reštauráciách tú správnu teplotu svetla, ideálne okolo 1 800 kelvinov. Neónové žiarovky sú doslova peklo! Skús tiež častejšie využívať sviečky či ozdobné svetlá a uvidíš, akú atmosféru si navodíš. Z podnikov nájdeš hygge atmosféru napríklad v Urban House, Pán Králiček priestore či Foxforde.

  • Jedlo

Dokonalý hygge moment sa takmer nikdy nezaobíde bez skvelého chutného jedla. Nie, nemyslia sa tým prvotriedne michelinské pokrmy z top reštaurácií. Najviac hygge je naopak jedlo, ktoré si pripravíš sám doma s rodinou či priateľmi. Čím domáckejšie, rustikálnejšie, obyčajnejšie a ťažšie jedlo, tým lepšie. Napríklad také pečené zemiaky, palacinky či horúca čokoláda sú určite viac hygge, než konfitované kačacie prsia alebo šalát s klíčkami. Prečo si neskúsiť zorganizovať príjemný večer spojený s varením aj u seba doma alebo si niečo opiecť na ohni? Jesenná opekačka je ultimátnym hygge momentom. Inokedy postačia aj pukance a čaj. V práci zase poobedná chvíľka na kávu a sladkosť, ktorú Švédi milujú pod slovkom Fika. Znie to až smiešne jednoducho, no takto si môžeme do svojho života pričarovať viac pohody a šťastia každý deň.

Zobraziť celú galériu (18)
zdroj: pinterest.com
  • Domov

Netreba hovoriť o tom, aký dôležitý je pre severanov dizajn a príjemné prostredie domova či iných priestorov, v ktorých trávime čas. Ak žiješ v špinavom či neupratanom prostredí zahltenom zbytočnosťami, môže ti to brániť v prežívaní tých naozaj pohodových chvíľ. Stačí však troška šikovnosti, a aj intrákovú izbu môžeš premeniť na príjemné bývanie. Inšpirácie nájdeš na inernete množstvo. Pre Dánov, Švédov či Nórov je však stelesnením hygge dizajnu a domova napríklad drevo a ďalšie prírodné materiály, minimalizmus, vzdušnosť a spomenuté správne svetlo. Slováci niekedy prikladajú dizajnu málo váhy, no prostredie okolo nás konštantne vplýva na našu psychickú pohodu. Obklop sa peknými vecami, ktoré ti prinášajú pocit domova a šťastia a vyhoď to, čo je nazvyš.

  • Zima a Vianoce

Mohlo by sa zdať, že severania budú mať zimy a chladu plné zuby, ale omyl. Hygge si podľa prieskumov najviac spájajú práve s obdobím jesene, zimy a Vianoc. Užívajú si, keď sa môžu doma zababušiť a pozerať von z okna na padajúci sneh či dážď, piť horúci čaj, grog či kávu. Ale tiež vybehnúť do zasneženého lesa, premrznúť po ceste do obľúbenej kaviarne a potom si vychutnať príjemné teplo pri šálke horúceho nápoja a tradičných  škoricových slimákov. Práve teraz je ten správny čas vychutnať si prechádzky vo farebnej prírode, upiecť si v rúre gaštany, napiecť koláč, uvariť si glogg. Onedlho zas prídu vianočné trhy, ktorých dokonalú atmosféru kazia len davy. Vianoce sa pre Dánov nezaobídu bez ohňa v krbe, množstva svetielok, handmade dekorácií a pletených svetrov. Sú o blízkosti, rovnosti a vďačnosti.

Zobraziť celú galériu (18)
zdroj: pinterest.com

Množstvo z vyššie menovaného ti môže pripadať ako klišé a obrovský gýč. No je na každom, ako si tie dokonalé hygge okamihy predstaví. Hlavnou myšlienkou však zostáva, že tie najlepšie veci sú zadarmo, sú v každodenných maličkostiach a my si ich môžeme užívať každý deň. Kým máme okolo seba priateľov, rodinu, strechu nad hlavou, máme čo do úst a v dosahu máme prírodu, netreba takmer nič viac. Ostatné sú len také príjemné doplnky navyše. Nepotrebujeme čakať, kým budeme mať na účte viac peňazí, kým dosiahneme nejaký cieľ, môžeme začať hneď teraz. :)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech