Sex zvyšuje šance prežitia u ľudí, ktorí prekonali infarkt. Vedci prišli s nečakaným záverom

  • Podľa nového výskumu môže sexuálna aktivita po infarkte zvýšiť šance na prežitie
  • Udržanie alebo zvýšenie frekvencie sexuálnej aktivity počas prvých šiestich mesiacov po infarkte bolo spojené s 35 % nižším rizikom úmrtia
  • Aj nižšia frekvencia pohlavného styku je lepšia ako žiadna
Postel
Unsplash/Becca Tapert
  • Podľa nového výskumu môže sexuálna aktivita po infarkte zvýšiť šance na prežitie
  • Udržanie alebo zvýšenie frekvencie sexuálnej aktivity počas prvých šiestich mesiacov po infarkte bolo spojené s 35 % nižším rizikom úmrtia
  • Aj nižšia frekvencia pohlavného styku je lepšia ako žiadna

Podľa nového výskumu môže sexuálna aktivita po infarkte zvýšiť šance na prežitie. Vyvracia tak predošlé predpoklady, ktoré tvrdili, že nadšenie zo sexu môže vyvolať ďalší infarkt. Práve obavy z ďalšieho infarktu sú dôvodom k odkladaniu alebo dokonca úplnej abstinencii sexuálnej aktivity.

V 22-ročnej štúdii uverejnenej v European Journal of Preventive Cardiology vedci z Tel Avivu skúmali, či návrat k obvyklej úrovni sexuálnej aktivity krátko po hospitalizácii kvôli prvému infarktu bol spojený so zvýšenými šancami na dlhodobé prežitie. Vedci tiež zistili, že sexuálna aktivita môže mať súvis aj s nízkou úmrtnosťou na rakovinu.

zdroj: Unsplash/Becca Tapert

Štúdia zistila, že udržanie alebo zvýšenie frekvencie sexuálnej aktivity počas prvých šiestich mesiacov po infarkte bolo spojené s 35 % nižším rizikom úmrtia v porovnaní s abstinenciou alebo znížením frekvencie sexuálnej aktivity.

„Obnovenie sexuálnej aktivity môže byť súčasťou vnímania seba samého ako zdravého, fungujúceho a energického človeka a môže viesť všeobecne k zdravšiemu životnému štýlu,“ uviedol autor štúdie Prof Yariv Gerber z izraelskej univerzity v Tel Avive podľa CNN.

Štúdia skúmala 495 pacientov s infarktom  od rokov 1992 a 1993 vo veku 65 rokov a menej, 90 percent zúčastnených bolo mužov.

Autorky podcastu Sexuálna výchova: Ľudia sú dnes leniví mať sex. V správach dostávame najrôznejšie fotky mužského prirodzenia

Vedci zistili, že 47 percent pacientov malo po srdcovom infarkte menej sexu alebo vôbec žiadny sex, zatiaľ čo 53 percent pokračovalo v sexe rovnako ako predtým, alebo sa ich frekvencia v niektorých prípadoch zvýšila.

Vedci zistili, že po 22 rokoch zomrelo 211 pacientov, teda 43 % z celkového počtu účastníkov.

Aj nižšia frekvencia je lepšia ako žiadna

Výskumníci rozdelili pacientov do dvoch skupín podľa niekoľkých faktorov, ku ktorým patria obezita, fyzická aktivita a sociálno-ekonomický stav. Dôvodom bolo určenie rozdielu v riziku úmrtia medzi dvoma skupinami. Ľudia, ktorí mali menej sexu, sa stali predovšetkým obeťami iných stavov ako sú srdcové choroby, napríklad rakovina. Sex môže ukazovať na fyzický a zdravotný pokrok.

Aj keď náhla silná fyzická námaha ako nepravidelný pohlavný styk môže niekedy viesť k infarktu, štúdia zistila, že pravidelná fyzická aktivita znižuje dlhodobé riziko srdcových príhod.

„Aj nízka frekvencia menej ako raz týždenne bola spojená s lepším dlhodobým prežitím v porovnaní so žiadnym sexom,“ uviedol Gerber.

Autor štúdie si myslí, že spojitosť s výskytom rakoviny a žiadnym sexom je aj z toho dôvodu, že ľudia, ktorí sa necítia zdravo, nemajú ani chuť na sex a taktiež zanedbávajú prevenciu, ktorá môže viesť k včasnému odhaleniu ochorenia.

Zdroje: CNN, SKY News, European Society of Cardiology

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech