Sexbiznis by mohol Slovensku priniesť milióny eur: Prostitútka si neponecháva plný zisk, tvrdí polícia

  • Svoje telo predávajú za peniaze, hoci im často hrozí nebezpečenstvo aj zdravotné ťažkosti
  • Sexbiznis je na Slovensku mimo zákona. Preto často chýbajú presné dáta
peniaze, sexbiznis
Unsplash/jennifer, karolina grabowska
  • Svoje telo predávajú za peniaze, hoci im často hrozí nebezpečenstvo aj zdravotné ťažkosti
  • Sexbiznis je na Slovensku mimo zákona. Preto často chýbajú presné dáta

Eskorty, priváty, masážne salóny, ale aj dievčatá stojace na známych výpadovkách. Sexbiznis na Slovensku funguje, no akoby sme sa tvárili, že ho nevidno. „Najstaršie remeslo na svete“ u nás nie je regulované a pre štát akoby ani neexistovalo.

Ľudia, ktorí pracujú v sexbiznise, sú vystavení rôznym predsudkom a spoločnosť ich posúva na okraj. Pomôcť sa im snažia hlavne neziskové organizácie či občianske združenia, ktoré zároveň upozorňujú, že slovo prostitútka nie je vhodné používať. Podľa medzinárodných štandardov by sa o nich malo vravieť ako o ľuďoch pracujúcich v sexbiznise.

Vo svete existujú tri zásadné prístupy k ľuďom, ktorí pracujú v sexbiznise. Európska únia necháva rozhodnutie o postoji k tejto práci na rozhodnutí štátov, píšu Pravne noviny.

Prohibíciu, teda úplný zákaz poskytovania sexuálnych služieb za odmenu, majú v legislatíve zakorenené niektoré severské štáty, napríklad Švédsko a Nórsko. Všetky skutky súvisiace s touto činnosťou sú tu zakázané a trestaní sú nielen poskytovatelia, ale aj užívatelia týchto služieb.

V Rakúsku a Maďarsku podliehajú tieto služby regulácii. Napríklad žena, ktorá takéto služby poskytuje, musí mať na takúto činnosť oprávnenie a odvádzať z nej dane.

Slovensko je v tomto najliberálnejšie. Štát takéto služby toleruje – nezakazuje ich, ale ani riadne nepovoľuje. Trestným činom sú tak len činnosti, ktoré so sexbiznisom súvisia – môže ísť o znásilnenie, obchodovanie s ľuďmi alebo kupliarstvo. Rovnako k týmto javom pristupuje napríklad Česká republika.

žena
zdroj: Unsplash/Womanizer Wow

Najnovšie je známy aj princíp abolicionizmu, čo v praxi znamená, že pouličný či domový sexbiznis nie je zakázaný, ale štát zakazuje erotické salóny. Tento princíp funguje v Belgicku, Taliansku či Francúzsku.

Peniaze, zdravie aj bezpečnosť

Štátom, ktoré sexbiznis regulujú, do štátnej kasy ročne pribudnú milióny eur. Podľa portálu Právne noviny je to v Holandsku asi 625 miliónov eur ročne, v Nemecku až 15 miliárd eur ročne.

V druhej spomínanej krajine však možno badať aj odvrátenú stránku legalizácie, teda zvýšenú kriminalitu aj väčší dopyt po takejto službe. Odhaduje sa, že denne ich využije asi milión nemeckých občanov. Počet žien, ktoré služby poskytujú, sa odhaduje na 400-tisíc.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Pravne noviny, The Christian Science monitor, Správa Policajnej akadémie a MINV, SME

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá