Sexuálne obťažovanie ZSSK aktívne rieši: Obeť musí upovedomiť personál aj políciu, ľuďom nemôžeme zakázať cestovať

  • Nie len tmavé uličky, ale aj verejná doprava je miestom, kde dochádza k sexuálnemu obťažovaniu
  • Na tému sme sa rozprávali s políciou, ZSSK aj sexuológom
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, archív/Čitateľ SIU, facebook/ZSSK
  • Nie len tmavé uličky, ale aj verejná doprava je miestom, kde dochádza k sexuálnemu obťažovaniu
  • Na tému sme sa rozprávali s políciou, ZSSK aj sexuológom

Za sexuálne obťažovanie sa považuje verbálne, neverbálne alebo fyzické správanie sexuálnej povahy, ktorého úmyslom alebo následkom je či môže byť narušenie dôstojnosti osoby a ktoré vytvára zastrašujúce, ponižujúce, zneucťujúce, nepriateľské alebo urážlivé prostredie, uvádza stránka Zastavme násilie.

Polícia vo vlakoch zintenzívnila hliadky

Na základe predchádzajúcej definície možno povedať, že obeťou takýchto skutkov sa stávajú dievčatá čoraz častejšie. V uplynulých týždňoch sme boli svedkami toho, že sa viaceré osoby nestránia ani „ukájaniu“ na verejných priestranstvách.

Čoraz viac dievčat sa v poslednom období prostredníctvom sociálnych sietí delí o videá, ktorých obsah naháňa zimomriavky. V komentároch uvádzajú, že zverejňovanie takýchto videí neznamená, že problém v minulosti neexistoval. Znamená len to, že ženy naberajú odvahu hovoriť o ňom až teraz, keď sú posmelené skúsenosťami iných.

Na situáciu sme sa pýtali aj Polície Slovenskej republiky. Hovorkyňa Denisa Bárdyová nám objasnila, že polícia sa takýmito prípadmi intenzívne zaoberá.

„Aktuálne sa prípadmi zaoberajú poverení príslušníci Policajného zboru v rámci jednotlivých KR PZ podľa vecnej a miestnej príslušnosti,“ povedala pre Startitup. Ďalej dodáva, že už po prvom podobnom prípade polícia zintenzívnila hliadkovú činnosť vo vlakoch, aby aj prítomnosť samotných policajtov pôsobila preventívne.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa @stop_catcalling_now

Skontaktuj políciu

Na otázku, ako má obeť sexuálneho obťažovania postupovať, odpovedala polícia jasne: „V závislosti od konkrétneho prípadu je jednou z možností, okrem napríklad upozornenia vlakového personálu, kontaktovať políciu na čísle 158, polícia v takom prípade môže prípad riešiť hneď na najbližšej vlakovej stanici, kde zastaví vlak.“

Vysvetľujú, že je tiež možné podať trestné oznámenie na najbližší útvar Policajného zboru. Polícia oznámenie vždy príjme a orgán činný v trestnom konaní, prípadne správny orgán, rozhodne o ďalšom postupe.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa @stop_catcalling_now

Nevedia si pomôcť

Problémom sa okrem polície zaoberá aj ZSSK. Ich hovorca Tomáš Kováč uviedol, že od začiatku tohto roka eviduje ZSSK 4 prípady sexuálneho obťažovania vo vlakoch, pričom všetky boli postúpené PZ SR.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: zastavmenasilie.gov.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá