SHMÚ vydal na noc výstrahu prvého stupňa, udrú prvé mrazy. Leto nám podľa meteorológov ešte naposledy zakýva

  • Prvé dni nasledujúceho týždňa bude chladno. Najmä, ak z domu odchádzaš skoro ráno
  • Koncom týždňa by sa malo počasie umúdriť. Cez víkend však bude na naše územie opäť prúdiť studený vzduch
výstrahy
Unsplash/Boxed Water Is Better, SHMÚ
  • Prvé dni nasledujúceho týždňa bude chladno. Najmä, ak z domu odchádzaš skoro ráno
  • Koncom týždňa by sa malo počasie umúdriť. Cez víkend však bude na naše územie opäť prúdiť studený vzduch

Teplu či dokonca horúčavám možno ešte nemusíš hovoriť svoje oficiálne zbohom, aj keď to bude začiatok týždňa naznačovať. Padli dokonca výstrahy pred prízemnými mrazmi.

Už dlhšie je vonku cítiť, že je september. Počasie je premenlivé a vo večerných a ranných hodinách zvykne byť skutočne chladno. Takmer celý budúci týždeň nás nečakajú ani teplé dni, informuje portál imeteo.sk.

Aj počas víkendu sme na Slovensku pocítili tlakovú níž, ktorá na viaceré miesta priniesla prehánky či občasný dážď. Nasledujúci týždeň by síce pršať nemalo, no teploty budú víkendu podobné.

Dokonca bude aj chladnejšie, platí výstraha prvého stupňa

V utorok, kedy očakávame najchladnejší vzduch, sa ochladí oproti sobote aj o 6 °C.

Pred budúcim týždňom varuje aj SHMÚ. Túto noc, z nedele na pondelok sa môže nad ránom tvoriť na území východného Slovenska a vo viacerých okresoch na severe prízemný mráz. Meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa, ktorá platí v pondelok od 2:00 do 7:00 ráno.

Varujú najmä Žilinský kraj a okresy Kežmarok, Levoču, Poprad, Starú Ľubovňu, Brezno, Banskú Bystricu, Gelnicu, Rožňavu a Spišskú Novú Ves. V noci a skoro ráno môže v týchto oblastiach klesnúť teplota na mínus jeden až mínus dva stupne Celzia. Prízemný mráz ohrozí najmä teplomilné rastliny, upozorňujú.

vystrahy shmu
zdroj: SHMÚ

Najväčší teplotný rozdiel pocítia všetci na ceste do práce či školy

V utorok bude najteplejšie na západnom Slovensku, kde sa teplotné maximá vyšplhajú na 13 až 16 °C. Na juhu stredného a východného Slovenska môžu teploty dosiahnuť 13 °C, naopak najchladnejšie bude na Orave, kde môžeš očakávať približne 9 °C.

Najväčší teplotný rozdiel tak pocítia Slováci na juhu a na východe, kde počas soboty namerali aj viac než 16 °C.

Najväčší šok pocítiš, ak pôjdeš z domu ráno, nech si kdekoľvek. Ranné teploty budú v utorok v porovnaní s víkendom chladnejšie aj o 5 až 8 °C a to na celom našom území.

Aj SHMÚ varuje pred utorkom, výstrahy sa budú týkať aspoň nejakej oblasti každého kraja. Všade v žlto vyznačených oblastiach platí výstraha 1. stupňa pred prízemným mrazom, pri čom v Banskobystrickom, Košickom, Prešovskom a Žilinskom kraji vydal meteorologický ústav výstrahu aj pred nízkymi teplotami. Varovania sa týkajú ranných hodín, od 1:00 do 7:00.

Na ranné mrazy upozorňuje aj iMeteo, tvrdia, že ich môžeme očakávať od pondelka do stredy.

SHMU vystraha
zdroj: SHMÚ

Druhá polovica týždňa by mala byť krajšia, no len na krátko

Chladné počasie by sa malo naplno prejaviť približne v polovici pracovného týždňa. V tej druhej k nám začne prenikať teplejší vzduch. Vyjasnievať by sa malo začať v stredu a modely dokonca počítajú s letnými teplotami. Hneď cez víkend by sa mala situácia opäť obrátiť kvôli vpádu studeného vzduchu.

Portál imeteo.sk však upozorňuje, že realita môže byť predsa len iná: „Takýto scenár je ale príliš konkrétny, na to, ako je časovo vzdialený. Preto sa táto predpoveď bude ešte pravdepodobne meniť.“

Zdroje: imeteo.sk, SHMÚ

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech