SHMÚ vydáva výstrahy pred povodňami a silným vetrom. Poznáme deň, kedy Slovensko „zavalí“ sneh

  • Na zrážky by sa malo pripraviť najmä západné Slovensko
  • V tejto chvíli však nie je úplne jasné, či pôjde o snehové zrážky alebo o dážď
sneh, sneženie
Ilustračný obrázok, Unsplash/tawatchai07
  • Na zrážky by sa malo pripraviť najmä západné Slovensko
  • V tejto chvíli však nie je úplne jasné, či pôjde o snehové zrážky alebo o dážď

V pondelok (4.12.) západné Slovensko potrápi silný vietor, ktorý môže viesť k tvorbe snehových jazykov. V dôsledku toho vydal Slovenský hydrometeorologický ústav výstrahy prvého stupňa. 

Výstraha pred vetrom platí v takmer celom Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji a v okresoch Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Počítať s ním treba od 14.00 h do utorka (5. 12.). Ojedinele sa tam očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne priemernú rýchlosť okolo 45 kilometrov za hodinu a v nárazoch rýchlosť 65 až 70 kilometrov za hodinu.

Meteorológovia tiež upozorňujú na tvorbu snehových jazykov a závejov. Výstraha prvého stupňa platí od 12.00 h počas celého dňa v okresoch Malacky, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Senica a Skalica.

Zároveň platia aj výstrahy pred povodňami. V okrese Michalovce platí výstraha druhého stupňa predbežne do utorka. V dolnej časti povodia Bodrog tiež platia výstrahy prvého stupňa v Trebišove bez Rožňavy a Sobranciach.

Mikulášska nádielka

Na Mikuláša môže na Slovensko doraziť poriadna snehová nádielka. Ukazujú to dva numerické modely a zhodujú sa na tom, že v stredu (6. 12.) bude naša krajina čeliť frontálnemu rozhraniu spojenému s jadranskou tlakovou nížou.

Ako na Facebooku píše stránka Meteo Slovensko, pre túto skutočnosť môžeme počas sviatku sv. Mikuláša očakávať výdatné sneženie aj v nížinách. Vo vyšších polohách však môže napadnúť aj 20 centimetrov snehu za 24 hodín.

Ako podotýka meteorologická stránka, to, čo môžu takzvané Jadranky priniesť, sa predvída len veľmi ťažko. Dokonca aj trasovanie tejto níže sa môže nečakane meniť. V tomto prípade však situácia naznačuje, že v stredu našu zem skutočne zakryje snehová prikrývka, a dokonca najmä v západných nížinách.

Nasneží aj na východe a juhu?

Modely, ktoré predvídajú sneženie, pôvodne počítali aj s týmto scenárom. Po novom však vydali opravy, na základe ktorých sa počíta s nižšou šancou snehovej nádielky na východe a juhu Slovenska.

V súčasnosti to vyzerá tak, že snehová nádielka najviac zasiahne nížiny západného Slovenska. Obyvatelia týchto oblastí zrejme privítajú 10- až 20-centimetrovú vrstvu snehu. Platí to najmä pre krajný juhozápad.

Na sneženie sa však, pochopiteľne, musia pripraviť aj horské oblasti a územie severného Slovenska. Zatiaľ ešte meteorológovia s istotou nedokážu povedať, v akom teplotnom sektore sa bude Slovensko počas stredy nachádzať. Pôjde totiž o teplotné rozhranie.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) však v súčasnosti predpovedá, že počas „mikulášskej“ noci by mali Slováci počítať s najnižšou teplotou na úrovni 0 až -6 stupňov. Na severe sa však môže vyskytnúť mráz s hodnotami okolo -12 stupňov Celzia.

Zdroje: iMeteo, SHMÚ, Meteo Slovensko

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá