Si fajčiar? Nové ceny tabakových výrobkov ťa nepotešia

  • Zvýšenie spotrebnej dane z tabaku prinesie do štátneho rozpočtu 101 miliónov eur
  • V praxi by to mohlo znamenať zvýšenie ceny škatuľky najpredávanejších cigariet v priemere približne o 40 centov
  • Pri bezdymových cigaretách by to mohlo byť 50 centov
unsplash
Unsplash
  • Zvýšenie spotrebnej dane z tabaku prinesie do štátneho rozpočtu 101 miliónov eur
  • V praxi by to mohlo znamenať zvýšenie ceny škatuľky najpredávanejších cigariet v priemere približne o 40 centov
  • Pri bezdymových cigaretách by to mohlo byť 50 centov

Návrh na zvýšenie spotrebnej dane z tabaku predložilo vláde Ministerstvo financií. Zvýšenie cien sa bude týkať nielen cigariet, ale aj bezdymových tabakových výrobkov. Informuje o tom TASR.

Krabička drahšia o 40 centov

Novela zákona podľa MF SR počíta so zvýšením spotrebnej dane na cigarety zo súčasných 64,10 eura na tisíc kusov (ks) na úroveň 74,60 eur/1000 ks. V praxi by to mohlo znamenať zvýšenie ceny škatuľky najpredávanejších cigariet v priemere približne o 40 centov. Teda zatiaľ, čo dnes je priemerná cena takejto škatuľky približne 3,40 eura, od februára budúceho roka by sa mala zvýšiť v priemere asi na 3,80 eura, čo bude podľa Kamenického stále druhá najnižšia cena v porovnaní s okolitými krajinami.

Konečné slovo v stanovení ceny pre spotrebiteľa však majú výrobcovia tabakových výrobkov.

unsplash
zdroj: unsplash

Ministerstvo financií Slovenskej republiky upozornilo, že zvyšovanie cien cigariet je plánované vo všetkých krajinách V4 a väčšina z našich susedov plánuje zvýšenie cien aj pre bezdymové tabakové výrobky. Novela zákona preto prináša zvýšenie sadzby aj pre tieto výrobky, a to zo súčasných 76,70 eur za kilogram tabaku na 146,10 eur.

Priemerná cena za škatuľku bezdymových cigariet by sa tak zvýšila asi o 50 centov, približne na 4 eurá, čím by sa Slovensko vyrovnalo okolitým krajinám. Súčasne sa zvyšuje aj sadzba spotrebnej dane na tabak na 89,30 eur/kilogram.

Ministerstvo financií SR navrhuje účinnosť zmien od 1. februára 2020 s dvojmesačným prechodným obdobím. V praxi by to znamenalo, že cigarety so starými kontrolnými známkami, a teda nižšou cenou, by sa na Slovensku mohli dopredávať do 1. apríla 2020. Po tomto termíne už bude možný iba predaj cigariet a bezdymových tabakových výrobkov s novou sadzbou dane.

unsplash
zdroj: unsplash

Zvýšenie spotrebnej dane z tabaku a tabakových výrobkov prinesie do štátneho rozpočtu budúci rok približne 101 miliónov eur, z toho z tradičných tabakových výrobkov asi 95 miliónov eur a približne 6 miliónov eur z bezdymových tabakových výrobkov. Informoval o tom v stredu na brífingu šéf Ministerstva financií (MF) SR Ladislav Kamenický (Smer-SD).

 „Zvýšenie dane prinesie do štátneho rozpočtu 101 miliónov eur v roku 2020. V rokoch 2021 a 2022 by to malo byť ročne okolo 137 miliónov eur,“ spresnil.

Zdroje: TASR – Tlačová správa, Finančná správa

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech