Si.Li: Že porcelán je nuda? Tieto Slovenky menia šálky na minimalistickú rozprávku

  • Ešte stále piješ kávu z nudnej sériovej šálky, ktorú si kúpil v supermarkete? Ak si ju dáš z originálneho kúsku od Si.Li, zaručene ti bude chutiť viac a nabije ťa ešte väčšou kreativitou! Veď už dávno je dokázané, že pekný dizajn nás dokáže spraviť šťastnejšími a produktívnejšími.
collagekjbkb
Si.li
  • Ešte stále piješ kávu z nudnej sériovej šálky, ktorú si kúpil v supermarkete? Ak si ju dáš z originálneho kúsku od Si.Li, zaručene ti bude chutiť viac a nabije ťa ešte väčšou kreativitou! Veď už dávno je dokázané, že pekný dizajn nás dokáže spraviť šťastnejšími a produktívnejšími.

Kreatívnu dizajnérsku dvojicu Si.Li tvoria dve mladé Slovenky Simona Janišová a Linda Viková. Obe vyštudovali VŠVU v Bratislave a vo svojej tvorbe sa zamerali na keramiku a porcelán. Keďže dve sú vždy viac ako jedna, rozhodli sa spojiť svoje sily a vniesť do spoločnej značky to najlepšie z ich rozdielnych individualít. Obe však naďalej tvoria aj samostatne.

Keramika možno na prvý pohľad nepôsobí ako veľmi vzrušujúci materiál. Pri tomto slove nám totiž napadne skôr predstava babkinej tradičnej maľovanej keramiky alebo tých svadobných tanierov v kredenci. Ale pozor, aj obyčajné misky a šálky sa vedia v rukách šikovných umelkýň premeniť na čarovné kúsky, ktoré dýchajú minimalizmom a čistým dizajnom.

Napriek tomu, že Simona a Linda tvoria predmety pre každodennú potrebu, ktoré majú byť predovšetkým praktické, snažia sa aj do týchto obyčajných artefaktov každodennosti vniesť kúsok umenia a fantázie. Na ich šálkach tak sa objavili výjavy ako z rozprávkovej knižky s postavičkami, oknami, rastlinami či dokonca zemiakmi a praclíkmi. Iná kolekcia je však v minimalistickejšom štýle kameniny s ručným zdobením.

Baby sa špecializujú na liaty porcelán, ktorého výroba je naozaj náročná a nedá sa porovnať s výrobou sériových kúskov v továrni. Každá jedna šálka či miska je robená ručne len týmito štyrmi rukami, a to jej dáva punc originality a skutočnej kvality. Aj preto je o produkty Si.Li záujem aj za hranicami.

Všetky výrobky sú najprv nadizajnované, podľa nákresu vzniká forma, v ktorej sa následne porcelán odlieva. Po tuhnutí, ktoré môže trvať aj dva dni, sa výrobok vyklopí, obrúsi a prvýkrát vypáli. Následne sa natrie glazúrou a vypáli druhýkrát. Potom je už hotový a pripravený na kreatívny finiš. Dizajnérky ručne zdobia porcelán farbami alebo pomocou potlače a napokon ho ešte raz vypália.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Linda Viková & Simona Janišová (@si.li.ceramics),

Si.Li sa pravidelne objavuje na dizajnérskych výstavách. Naposledy to bol napríklad Fashion Marsh či výstava Viac je viac, no zavítali už do Viedne či Bruselu. Tieto kvalitné produkty made in Slovakia nájdeš na Šoltésovej ulici v Bratislave, v krásnom ateliéri, kde dizajnérky tvoria. Ešte stále nemáš svoju obľúbenú šálku? :)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech