Si nekonvečný cestovateľ? Tak spoznaj mesto vďaka ľuďom bez domova, ktorí ti ukážu jeho tajné zákutia

  • Mnoho ľudí má aj v dnešnej dobe problém so zabezpečením základných potrieb, ktoré by im umožnili žiť plnohodnotný život
  • Chýba im zmysluplná práca, peniaze a dôstojné ubytovanie
  • Nielen ľudia bez domova, ale často aj nezamestnaní ľudia majú problém so začlenenením sa do spoločnosti
  • Hlavnou príčinou sú neopodstatnené predsudky, ktoré ovládajú dnešný svet
tom-parsons-426898-unsplash
pixabay.com
  • Mnoho ľudí má aj v dnešnej dobe problém so zabezpečením základných potrieb, ktoré by im umožnili žiť plnohodnotný život
  • Chýba im zmysluplná práca, peniaze a dôstojné ubytovanie
  • Nielen ľudia bez domova, ale často aj nezamestnaní ľudia majú problém so začlenenením sa do spoločnosti
  • Hlavnou príčinou sú neopodstatnené predsudky, ktoré ovládajú dnešný svet

Bez domova

Život na ulici nie je len o alkohole a žobraní. Mnoho ľudí bez domova sa snaží nájsť si prácu, začleniť sa medzi „normálnych“ ľudí a viesť dôstojný život. Častokrát však potrebujú pomocnú ruku na to, aby sa z dna, na ktoré padli, dostali. Potrebujú nájsť spôsob, ktorý by im umožnil vyrovnať sa so životom na ulici a nový zmysel, kvôli ktorému by stálo za to bojovať.  Ak však stratia aj poslednú nádej, siahnu po alkohole. Pochopiteľne. 

zdroj: unsplash.com

Z človeka bez domova sprievodcom

Nový koncept zmysluplnej práce pre ľudí bez domova, ktorý sa objavil v niektorých európskych veľkomestách, im dáva šancu cítiť sa opäť užitočne a prináša nádej na lepší život. Ako jedineční sprievodcovia majú možnosť zdieľať so svetom svoj príbeh, poskytnúť reálny pohľad na spoločnosťou odsudzovaný, často drsný a ťažký život človeka bez domova a takisto ukázať inú, odvrátenú tvár mesta. 

zdroj: unsplash.com 

Prehliadky miest, pri ktorých je sprievodcom človek z ulice, sa stávajú čoraz populárnejšie. Takíto sprievodcovia ti nebudú ukazovať žiadne klasické pamiatky a rozprávať otrepané frázy. Ponúknu ti jedinečnú možnosť spoznať mesto z ich perspektívy – reálne a bez prikrášľovania. 

Kúpou takejto tour prispeješ nielen podporným skupinám, ktoré ich organizujú, ale aj tvojmu výnimočnému sprievodcovi. Pýtaš sa, v akých mestách môžeš takúto prehliadku zažiť na vlastnej koži? Čítaj ďalej a dozvieš sa. 

zdroj: unsplash.com

1. Londýn – Unseen Tours

Londýn sa v minulosti veľmi usiloval o nájdenie nových, inovatívnych spôsobov ako pomôcť ľuďom bez domova. Začalo to v roku 1991 pouličným časopisom The Big Issue – prvým svojho druhu na svete, ktorý bol distribuovaný ľuďmi z ulice. V roku 2010 zasa vznikla jedna z prvých organizácií svojho druhu v Európe, ktorá ponúkala prehliadku mesta s netradičným sprievodcom – človekom bez domova.

This Give Something Away Day 🤲, why not gift your loved ones an eye-opening walking tour, and support vulnerable Londoners at the same time?

Gepostet von Unseen Tours am Sonntag, 15. Juli 2018

Introducing the inspirational Viv on #InternationalWomensDay. After becoming homeless 16 years ago, she’s now rocking it…

Gepostet von Unseen Tours am Donnerstag, 8. März 2018

2. Praha – Pragulic

Pragulic založila v roku 2012 skupina študentov. Od jeho vzniku usporiadali už veľké množstvo prehliadok a tešia sa veľkému záujmu. Ich sprievodcovia sami rozhodujú o tom, aké miesta návštevníkom ukážu, čo pridáva zážitku na autentickosti. Pražské tours sa odlišujú ešte v jednej veci – ponúkajú možnosť vyskúšať si na jeden deň, aké je to žiť na ulici. 24 hodín v spoločnosti niektorého z ich sprievodcov, v drsných podmienkach medzi ostatnými ľuďmi bez domova, zaručene zmení tvoj pohľad na celú vec. 

LAST MINUTE za super cenu 180,- Kč/osoba 😘Ve čtvrtek 8.3. vyražte na prohlídku se skvělou Zuzkou, od 17h z náměstí…

Gepostet von Pragulic am Mittwoch, 7. März 2018

3. Barcelona – Hidden City Tours

V roku 2013 dostali v Barcelone ľudia z ulice takisto možnosť prevziať späť kontrolu nad svojím životom a mať zmysluplnú prácu. Prehliadky v Barcelone však nie sú zamerané iba na bezdomoveckú tématiku. Môžeš si vybrať či sa chceš dozvedieť viac o živote na ulici alebo skôr navštíviť Food Market, ochutnať rôzne druhy tapas či vyviezť sa lanovkou na kopec Montjuic. Jedineční sprievodcovia garantujú jedinečný zážitok.

Out on tour yesterday with #tui #meinschiff before the rain turned to snow on the sea front!! #barcelona #winter2018 #barcelonahomelesswalkingtours #winterinbarcelona

Gepostet von Hidden City Tours am Freitag, 9. Februar 2018

4. Viedeň – Shades Tours

V roku 2015 spustili vo Viedni dvojhodinové prehliadky mesta, počas ktorých človek bez domova rozpráva nielen o tom, ako sa na ulici žije, akým problém musí denno-denne čeliť, ale takisto informuje o riešeniach, ktorými sa mesto snaží takýmto ľuďom na okraji spoločnosti pomôcť.

"Ich glaube, ich habe noch nie so viel auf einer Tour gelernt. Es hat mir die Augen und das Herz einem Thema geöffnet,…

Gepostet von SHADES TOURS am Mittwoch, 29. August 2018

 

Nielen tieto mestá, ale aj mnoho ďalších ponúka možnosť výnimočného zážitku a pomoci v jednom. Preto odhoď predsudky a zabookuj si aj ty niektorú z takýchto prehliadok. Otvorí ti to oči a pripomenie, že máš byť vďačný za všetko čo máš. Pretože tak, ako sa to stalo im, môže sa to stať každému z nás.

 zdroj: spottedbylocals.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK