Si to, čo pozeráš. Televízne programy výrazne ovplyvňujú tvoje IQ

  • Na naše IQ vplýva všetko okolo
  • Nekvalitné programy spôsobujú jeho pokles
  • Navyše je televízia často nástrojom propagandy
Pixabay.com
pixabay
  • Na naše IQ vplýva všetko okolo
  • Nekvalitné programy spôsobujú jeho pokles
  • Navyše je televízia často nástrojom propagandy

Hoci televíziu pozerá stále menej ľudí, jej vplyv na obyvateľstvo a jeho inteligenčný kvocient je rapídny. Inšpiráciou pre tento článok sa stal vedecký výskum zverejnený v harvardskom magazíne NiemanLab, ktorý sa orientuje na témy z oblasti biznisu. V článku sa opierajú o dáta, ktoré vychádzajú z monitorovania platforiem šíriacich fakenews a tzv. „partizánsky“ mediálny obsah. Článok je pritom výberom zaujímavých postrehov k téme, ktoré sa objavili v uplynulom týždni naprieč odbornými médiami.

Nekvalitné televízne programy stoja za nárastom populizmu

Televízia, ktorá v druhej polovici 20. storočia ovládla domácnosti po celom svete dlhodobo obsahovo upadá. V časti venovanej výskumu, ktorý zverejnil American Economic Review sa opiera o dáta z Talianska. Taliansky výskumníci zaznamenali, že populácia, ktorá mala jednoduchý prístup k zábavnému obsahu televízie Mediaset, za ktorou stál bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi, neskôr vytvorila jeho voličskú základňu.

U mladých ľudí, ktorí túto televíziu sledovali ako deti, zaznamenalo omnoho menší záujem o spoločenské dianie, problémy okolo seba, ale aj občiansky záujem. Dáta porovnávali so štátnou televíziou, ktorá podliehala komisii zodpovednej za úroveň vysielania a vzdelávania. Podľa spoluautora štúdie Rubena Duranteho je zrejmé, že médiá priamo ovplyvňujú formovanie a život krajiny. Vedci označili tieto typy médií za „schopné manipulovať masy“.

pixabay.com
zdroj: pixabay.com

Televízia divákom nepredkladá žiadne výzvy

Ovplyvnenie nekvalitným televíznym obsahom je ľahko postrehnuteľné aj u detí. Téme sa dlhodobo venuje Standfordská univerzita a výsledky ich skúmania nájdete na vedeckom portály Psychlogy Today. Výskumníci odporúčajú, aby deti trávili pred obrazovkou maximálne dve hodiny denne a rodičia by mali mať prehľad o programoch, ktoré ich deti sledujú. Odporúčajú deti vyzývať, aby si samé vybrali z dvoch vhodných programov a aktívne sa zapájali do sledovania televízie. To, čo vidia priamo ovplyvňuje nielen ich správanie, ale aj kognitívne schopnosti a sofistikovanosť v budúcnosti.

Komunikačným nástrojom zábavných programov je mimoriadne jednoduchý jazyk, ktorý ľudský mozog nevyzýva k aktivite, skôr naopak. Dôsledkom je, že nedochádza k rozvoju slovnej zásoby a mozog takpovediac „oddychuje“. Samozrejme, že aj mozog potrebuje vypnúť, ale nemal by byť nečinný väčšinu dňa. To neplatí len v prípade detí, ale aj dospelých.

pixabay
zdroj: pixabay

Zvažuj čo pozeráš

Nespokojnosť s televíznym programom je badať práve u mladších divákov, ktorí často televíziu nevlastnia vôbec. Na Slovensku k tejto téme neexistujú štatistiky. O trhových podieloch pravidelne informuje napríklad mediálne.trend.sk. Podľa ich grafov je najpozeranejšou televíziou Tv Markíza, na druhom mieste je Tv Joj, ktorú nasleduje STV 1, ktorú však sleduje len 10 % populácie.

Dôkazom toho, že ľudia si chcú vyberať, čo budú pozerať sú streamovacie platformy ako Netflix, HBO go a mnohé ďalšie.  Keď si budeš nabudúce vyberať program, pri ktorom stráviš večer, skús svoj mozog podrobiť malej výzve. Zvoľ si seriál, alebo dokument, ktorý je mimo tvojej komfortnej zóny a venuje sa téme, s ktorou nemáš priamu skúsenosť. Snaž sa udržať pozornosť po celý čas. Pokiaľ je téma príliš náročná, daj si v priebehu programu prestávku, ale sústreď sa na to, aby si s k nemu vrátil. Po jeho skončení sa pokús si v bodoch zapísať to, čo si si zapamätal. Tak zistíš, nakoľko je tvoj mozog schopný spracovávať nové podnety.

pixabay.com
zdroj: pixabay.com

Čo zaujalo nás?

Na Netflixe sa napríklad objavil originálny dokument, ktorý sa venuje afére Cambridge analytics. The Great Hack ti prístupnou formou a storytellingom vysvetlí, akým spôsobom sa o tebe zhromažďujú dáta.

Medzi klasiky, ktoré sa s tvojim mozgom dokážu pohrať patrí aj (dnes už kultový) seriál, ktorý v období svojej tvorby zázračne predpovedal budúcnosť Mr. Robot s Rami Malekom v hlavnej úlohe.

Zaujímavý je aj dokument z produkcie National Geographic o čínskych bojových umeniach.

Zdroje: American Economic Review, NiemanLab, Psychology Today,mediálne.trend.sk,

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech