Si už len krôčik od prvého zisku? Nový fond pomôže rásť slovenským startupom

  • Nový fond, ktorý začína v Česku, by mal výrazne pomôcť k dosiahnutiu prvého zisku aj slovenským firmám
  • Ponúkané prostriedky budú založené na úverovom financovaní
  • Pre získanie financii sú nastavené jasné podmienky
Conseq
  • Nový fond, ktorý začína v Česku, by mal výrazne pomôcť k dosiahnutiu prvého zisku aj slovenským firmám
  • Ponúkané prostriedky budú založené na úverovom financovaní
  • Pre získanie financii sú nastavené jasné podmienky

Fond pomôže firmám získať financie tesne pred záverečnou fázou dosiahnutia prvého zisku. Pôjde tak o poslednú „finančnú“ injekciu pre firmy, ktoré ešte nie sú v zisku, ale práve ďalšie financie by im zabezpečili rast. O vstupe fondu na český trh informoval portál Czechcrunch.

Podľa informácií Startitup, možnosť využiť ponúkané financie budú mať aj slovenské firmy. „Fond bude poskytovať financovanie v krajinách strednej a východnej Európy. Je tak úplne možné, že príde aj na nejakú slovenskú firmu,“ uvádza pre Startitup Tomáš Kálal z investičnej spoločnosti Conseq.

Pre získanie financii sú nastavené podmienky, ktoré musí splniť každá firma. „Chceme, aby mali silnú akcionársku štruktúru, silného zakladateľa a aspoň dva roky predávali svoj moderný produkt. Firmám musia rásť tržby a musia mať potenciál expandovať ďaleko za hranice,“ ozrejmil podmienky Kálal.

Spolu s Enern dnes spouštíme nový fond zaměřený na #venturedebt. V regionu střední a východní Evropy nic podobného zatím nefunguje, tak nám držte pěsti. #startup

Gepostet von Conseq Investment Management, a.s. am Donnerstag, 5. September 2019

Investori získajú aj podiel v spoločnosti

Podľa slov Kálala, fond bude poskytovať financie tam, kde sa banka ešte neodváži. „Spolupráca bude pomerne úzka, úvery budú mať krátku splatnosť s pravidelným vyhodnocovaním. Výhodou je významný ‚ekvitný kicker’ v prípade úspešného vývoja spoločnosti, ktorý zabezpečí dodatočný výnos pre investorov,“ hovorí pre Stratitup Kálal.

V praxi to znamená, že investori získajú poskytnutým úverom zároveň aj podiel v spoločnosti. Na názor ohľadne fondu sme sa opýtali aj investičného manažéra pre Neulogy Ventures Jaroslava Ľuptáka.

Výhoda spočíva v tom, že ide o dlhové financovanie, teda rozriedenie podielov akcionárov vrátane zakladateľov je minimálne. Investor nesie nižšie riziko ako ekvitný investor, pretože ide o úver, a teda jeho pohľadávka bude uspokojená prioritne, napríklad odpredajom majetku pri likvidácii spoločnosti. Samozrejme, na rozdiel od ekvitného financovania, spoločnosť musí danú pôžičku splatiť v dohodnutom časovom horizonte,“ vysvetľuje Ľupták.

Podľa jeho slov je takýto typ financovania vhodný hlavne pre firmy v neskoršom štádiu vývoja a nemôže ísť teda o startup v rannom štádiu. Pôjde skôr o firmy, ktoré si nevedia požičiať od bánk a stále nie sú v čiernych číslach.

Na názor sme sa opýtali aj Tatra Banky Slovensko, tá nám bohužiaľ odmietla situáciu komentovať.

Konzervatívni investori?

Stratupy sa tak nebudú musieť spoliehať na iné spôsoby úverov alebo získavanie peňazí napríklad od bánk. „Banky sú vo financovaní začínajúcich podnikateľských nápadov konzervatívnejšie. Financovanie preto nedostane ‚každý’ lepší nápad. Tento fond môže rozbehu mladých firiem pomôcť, “ vysvetľuje poradca a odborník na investovanie Martin Babocký.

„Veríme, že fond osloví konzervatívnejších investorov, ktorí boli predtým k investíciám do mladých firiem zdržanliví. Predsa pôjde skôr o firmy, ktoré už svojím biznis modelom prilákali na svoj produkt pekný rad investorov. Táto forma dlhového financovania zároveň vykazuje nižšie riziká v porovnaní s investovaním do akcii spoločnosti,“ vysvetľuje na stránkach fondu člen predstavenstva Conseq Lukáš Vácha.

Za investičným fondom stoja spoločnosti Enern a Conseq, ktoré spadajú pod Orbit Capital a chcú získať takmer 100-miliónov eur. Nový fond má názov Orbit Capital – Conseq Venture Debt. Viac o možnostiach tohto financovania sa môžeš dozvedieť TU.

Zdroj: Czechcrunch.cz, Conseq.sk, Neulogy.vc

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech