Si už zaočkovaný? Prvá dávka vakcíny proti COVID-19 zníži riziko nákazy v domácnosti až o 50 %

  • Už jedna dávka vakcíny Pfizer alebo AstraZeneca znižuje až o 50 % pravdepodonosť, že infikovaný rozšíri nákazu
  • Uvádza to britská štúdia, ktorá bola zverejnená v stredu
Vakcína
Vakcína AstraZeneca, TASR/Jung Yeon-je /Pool Photo via AP
  • Už jedna dávka vakcíny Pfizer alebo AstraZeneca znižuje až o 50 % pravdepodonosť, že infikovaný rozšíri nákazu
  • Uvádza to britská štúdia, ktorá bola zverejnená v stredu

Jedna dávka vakcíny Pfizer alebo AstraZeneca znižuje až o 50 percent pravdepodobnosť, že niekto ňou zaočkovaný, ale infikovaný koronavírusom rozšíri túto nákazu aj na ďalších ľudí žijúcich s ním v spoločnej domácnosti. Uvádza sa to v britskej štúdii zverejnenej v stredu.

Výskumom Anglického úradu na ochranu zdravia (PHE) sa zistilo, že u tých, ktorí sa nakazili tri týždne po podaní prvej dávky vakcíny, bola v porovnaní s nezaočkovanými o 38 až 49 percent nižšia pravdepodobnosť, že sa koronavírus prenesie na ich domáce kontakty.

Vakcína
zdroj: TASR/Ján Krošlák

Vakcíny zachraňujú životy

„Toto je úžasná správa – už vieme, že vakcíny zachraňujú životy, a táto štúdia je najkomplexnejším súborom reálnych dát, z ktorých vyplýva, že znižujú aj prenos tohto smrtiaceho vírusu,“ komentoval britský minister zdravotníctva Matt Hancock.

Dáš sa zaočkovať proti COVID-19?

Ako TASR uvádza, štúdia čerpala údaje od viac ako 57 000 kontaktných osôb žijúcich v 24 000 domácnostiach, kde sa laboratórne potvrdil prípad zaočkovania proti covidu. Dáta sa porovnávali s takmer miliónom kontaktov nezaočkovaných.

Predchádzajúce štúdie už preukázali, že očkovanie znižuje riziko vzniku symptomatickej infekcie u človeka, a to až o 65 percent, pričom už štyri týždne po podaní prvej dávky vakcíny.

Vakcína
zdroj: TASR/Jung Yeon-je /Pool Photo via AP

Predišlo sa 10 400 úmrtiam vo veku nad 60 rokov

Domácnosti sa považujú za „vysoko rizikové“ prostredie pre prenos nového koronavírusu, pričom podobnú situáciu možno očakávať aj v iných prostrediach s identickými rizikami prenosu, ako sú ubytovne a väznice, uvádza sa v štúdii PHE.

„Vakcíny nielenže znižujú závažnosť ochorenia a každý deň zabraňujú stovkám úmrtí, ale teraz vidíme, že majú aj vplyv na zníženie možnosti prenosu vakcíny COVID-19 na ďalšie osoby,“ konštatovala Mary Ramsayová, vedúca oddelenia imunizácie pri PHE.    

V doteraz zverejnených štúdiách PHE sa uvádza, že úspešnou očkovacou kampaňou sa v Británii do konca marca predišlo úmrtiam 10 400 ľudí vo veku nad 60 rokov.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK