Si zaočkovaný? Konečne pocítiš výhody. Na hraniciach sa plánuje jazdný pruh pre zaočkovaných

  • Kontrola ťa môže zastihnúť aj na vlakovej stanici
  • Čo sa cestných priechodov týka, bude vytvorený väčší počet pruhov
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, facebook/policia slovenskej republiky, tasr/AP Photo/Matt Rourke
  • Kontrola ťa môže zastihnúť aj na vlakovej stanici
  • Čo sa cestných priechodov týka, bude vytvorený väčší počet pruhov

Od pondelka sa na hraničných priechodoch realizujú náhodné kontroly. Tie sú vykonávané nielen na letiskách, ale aj vo vlakoch, či na jednotlivých vlakových staniciach. Výnimku z kontrol má nákladná doprava.

Pruhy pre zaočkovaných

Pre zabezpečenie plynulosti premávky Polícia Slovenskej republiky žiada občanov, aby si pred príchodom na miesta kontroly pripravili všetky potrebné doklady, potvrdenia alebo mobilné zariadenia s digitálnymi formami potvrdení.

„Príslušníci Policajného zboru kontrolujú digitálne COVID preukazy prostredníctvom mobilných čítacích zariadení. Pri kontrolách im pomáhajú príslušníci Ozbrojených síl Slovenskej republiky a v prípade potreby prisľúbili pomoc aj príslušníci Finančnej správy SR,“ uvádzajú na svojej sociálnej sieti.

Vyskúšaj si, aké to je byť šíriteľom hoaxov. Pomôže ti s tým táto zábavná online hra

Zavedenie kontrol nepochybne súvisí aj s predĺžením čakania na jednotlivých priechodoch. Zvýšené čakacie doby sú prítomné najmä v ranných a popoludňajších hodinách.

Na veľkých cestných priechodoch bude preto vytvorený čo najväčší počet jazdných pruhov. V tomto prípade budú mať zaočkované osoby výhodu – jeden jazdný pruh bude určený pre očkované osoby.

Očkovaní karanténu neabsolvujú

Od 9. júla budú pri vstupe na Slovensko platiť prísnejšie pravidlá. Súvisia aj s povinnou registráciou cez formulár eHranica. Tá je aktuálne platná pre všetkých. Očkované osoby však majú výnimku, vďaka ktorej sa nemusia podrobiť testovaniu podrobiť a nebudú musieť absolvovať karanténu.

Rovnako tiež osoby, ktoré zaočkované nemôžu byť zo zdravotných dôvodov, nebudú musieť ísť po návrate zo zahraničia do karantény.

Očkovanie však musíš preukázať potvrdením. Za plne zaočkovanú osobu bude pri prechode slovenskými hranicami považovaný taký človek, ktorý je 14 dní po podaní druhej dávky vakcíny Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna, Sputnik V. Pri vakcíne Johnson & Johnson to budú osoby, ktoré sú dva týždne po jej podaní.

Očkovanie
zdroj: tasr/AP Photo/Matt Rourke
Zdroje: korona.gov, facebook/Polícia SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie