Šialené zábery: V Nemecku vyčíňali najmenej dve tornáda, na Slovensku hrozí silný vietor

  • Silný vietor sa ukáže na celom Slovensku
  • Vo viacerých mestách bude platiť výstraha
tornádo
Unsplash/Nicolas Prieto, Nikolas Noonan
  • Silný vietor sa ukáže na celom Slovensku
  • Vo viacerých mestách bude platiť výstraha

Meteorológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) vydali na sobotu 21. mája a nedeľu 22. mája výstrahu prvého stupňa pred silným vetrom. SHMÚ o tom informuje na svojej webovej stránke.

V sobotu 21. mája sa môže silný vietor vyskytovať v okresoch Levice, Nové Zámky, Komárno, Dunajská Streda, Senec, Bratislava, Galanta, Šaľa, Zlaté Moravce, Nitra, Trnava, Hlohovec, Pezinok, Malacky, Senica, Skalica, Piešťany, Myjava, Nové Mesto nad Váhom a Topoľčany.

Počas celého víkendu platí aj výstraha prvého stupňa pred silným vetrom na horách v okresoch Banská Bystrica, Brezno, Poprad, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Martin, Žilina, Dolný Kubín, Námestovo a Tvrdošín.

V Nemecku vyčíňalo tornádo

Západonemeckým mestom Paderborn sa v piatok prehnalo tornádo. Miestne úrady hlásia najmenej 40 zranených, z toho desať vážne. Podozrenie na tornádo hlásil aj hasičský zbor v neďalekom meste Lippstadt, kde silný vietor napáchal obrovské materiálne škody, zrútil aj vrchnú časť veže kostola. Zranených či obete z tejto lokality doposiaľ nehlásili. TASR informuje podľa správy agentúry DPA.

Počas piatkovej búrky sa Paderbornom prehnalo tornádo smerujúce zo západu na východ, uviedla miestna polícia. Silný vietor strhol strechy budov v miestnom priemyselnom parku a spôsobil aj ďalšie škody. Pre popadané stromy bola uzavretá železničná trať medzi Paderbornom a obcou Altenbenken, uviedol hovorca železníc.

Hovorca ministerstva vnútra spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko uviedol, že okrem Paderbornu a Lippstadtu nie sú známe žiadne ďalšie podobne zasiahnuté miesta.

Popadané stromy zatarasili vstup do miestnej plavárne, v ktorej tak uviazlo asi 200 ľudí. Návštevníkov objektu sa záchranárom podarilo evakuovať.

V mestskej časti Hellinghausen v dôsledku víchra spadla vrchná časť veže miestneho kostola. V oblasti zasahuje 200 až 300 hasičov z Lippstadtu a okolia.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá