Šialený privatizér takmer pripravil Slovensko o jedno z najlepších pív

  • Urpiner vymanili z rúk šialeného privatizéra
  • Len šikovné ruky a ľudia so zápalom ho nenechali upadnúť, dnes je im odmenou kopa peňazí
Urpiner pivovar
TASR/Michal Svítok, Reprofoto: Urpiner
  • Urpiner vymanili z rúk šialeného privatizéra
  • Len šikovné ruky a ľudia so zápalom ho nenechali upadnúť, dnes je im odmenou kopa peňazí

V 90. rokoch sa stal majiteľom pivovaru Urpín Pavel Čupka (člen HZDS). Jeho praktiky pivo zničili, podnik padol na kolená. Život mu vrátili až dvaja „blázni“, ktorí sa rozhodli zaručiť vlastným majetkom, a tak zachrániť pivovar v konkurze, ktorý bol aj po technologickej stránke v ohavnom stave. Napokon ľuďom dokázali, že aj nemožné je možné. Dnes si Upriner kúpiš v zahraničí, no na Slovensku sme naň obzvlášť hrdí.

Banská Bystrica, mesto 500-ročného piva

Tradícia varenia piva sa v našej krajine viaže na ďalekú minulosť. Už v roku 1501 mali obyvatelia nášho štátu možnosť privoňať k tomuto úžasnému remeslu. Pivovarskými podnikateľmi v Banskej Bystrici boli najprv Nemci, po nich uhorskí priemyselníci a potom obchodujúci Židia. V zachovaných archívnych dokumentoch sa z obdobia udeľovania práv mestu objavuje aj právo variť pivo v domoch námestia, informuje Urpiner.

Už v 17. storočí bolo v okolí Banskej Bystrice založených 80 malých pivovarov. Na tradíciu v roku 1971 nadviazal aj novodobý podnik postavený v Radvani – Kráľovej s názvom Pivovar Urpín a s ročnou kapacitou až 350-tisíc hektolitrov. Zo spočiatku ukážkového a chutného piva sa vďaka jeho majiteľovi, ktorý sa neskôr začal politicky angažovať, stala v 90. rokoch nevýživná a nie najchutnejšia verzia nápoja.

Urpiner história pivovar
zdroj: Urpiner/história

Spoločnosť padla do dlhov, tie dosahovali úroveň 1,4 miliardy slovenských korún, pričom ročný obrat bol na úrovni 100 miliónov. To, že sa podnik dostal do konkurzu, nebolo nič prekvapivé. Podobne skončili pár rokov predtým aj pivovary v Košiciach, Trnave či Michalovciach. Možnosť na jeho záchranu bola mizerná, informuje portál O pive.

Ako informovala v tom čase TASR, majiteľ Uprín BB, Pavel Čupka, bol nielen známy miestny podnikateľ, ale aj bývalý predseda Krajskej organizácie HZDS. Návrh na vyhlásenie konkurzu podala spoločnosť Vinaco Holdings Limited, ktorá je spoločným podnikom Penta Group a Credit Suisse First Boston.

Konkurzný správca zachránil, čo sa dalo

Práve Vladimír Nosko, ktorý zastával funkciu správcu konkurznej podstaty, nemalou mierou prispel k tomu, aby sa pivovar podarilo zachovať.  Po páde podniku do konkurzu začal robiť poriadky v zmysle predaja rôznych iných podnikov, ktoré priamo s pivovarníctvom nesúviseli.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Urpiner, Forbes, Trend, O pive, Denník N, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá