Šiesty zmysel skutočne existuje, potvrdili vedci. Je to kľúč ku kvalitnejšiemu životu, musíme sa ho naučiť používať

  • O tom, že ľudia majú aj šiesty zmysel, vie málokto
  • Mnohí tak nazývajú intuíciu, v skutočnosti však ide o niečo úplne iné
  • Šiesty zmysel je pre nás dôležitý a v budúcnosti môže byť riešením množstva problémov
pjimage – 2022-01-23T133302.180
Unsplash/Nik Shuliahin Unsplash/Emma Simpson
  • O tom, že ľudia majú aj šiesty zmysel, vie málokto
  • Mnohí tak nazývajú intuíciu, v skutočnosti však ide o niečo úplne iné
  • Šiesty zmysel je pre nás dôležitý a v budúcnosti môže byť riešením množstva problémov

To, že máme 5 zmyslov, nie je žiadnou novinkou. Ide o čuch, chuť, zrak, hmat a sluch. Nie každý však vie, že máme aj šiesty zmysel, ktorý sa v angličtine nazýva „interoception“. Portál Science Alert tento zmysel definuje ako vnímanie podnetov z vnútorných orgánov.

Tento zmysel nám napomáha cítiť vnútorné signály, ktoré regulujú najdôležitejšie životné funkcie nášho tela. Je jedno, či ide o hlad, smäd, teplotu alebo srdcový tep. Interocepciu veľmi nevnímame, no ide o nesmierne dôležitý zmysel, pretože vďaka nemu fungujú všetky telesné systémy.

zdroj: Unsplash/Paerl Szvmanski

V prípade, že niečo v našom tele nie je v rovnováhe, upozorní nás. Donúti nás napiť sa a najesť sa, ale aj vyzliecť si bundu, ak je telu teplo. Intercopecia je taktiež dôležitá pre psychické zdravie, pretože napomáha pri rozhodovaní, ovplyvňuje naše sociálne schopnosti a emocionálnu pohodu.

Prerušená interocepcia je skúmaná dlho a ukázalo sa, že súvisí napríklad s úzkosťami, depresiou, no aj poruchami príjmu potravy. Zároveň to vysvetľuje skutočnosť, že mnohé ochorenia majú rovnaké symptómy. 

Hoci ide o nesmierne dôležitý zmysel, ktorý zasahuje do viacerých aspektov našich životov, nevie sa však, či tento zmysel vnímajú muži inak ako ženy. 

Štúdia publikovaná na Online Library sa zaoberala tým, ako muži a ženy vnímajú a interpretujú interoceptívne signály zo svojho srdca, pľúc a žalúdka. Ak by sa však podarilo zistiť, či existujú nejaké rozdiely, mohlo by to zlepšiť chápanie rozdielov v duševnom a fyzickom zdraví.

zdroj: Unsplash/Anthony Tran

Kľúčový mechanizmus

Viacerí odborníci označili interocepciu za kľúčový mechanizmus duševného a fyzického zdravia. Ako uvádza portál The Guardian, slabé interoceptívne uvedomenie môže viesť k pocitu depersonalizácie a disociácie, čo môže spôsobiť aj psychózu.

Existujú však terapie, ktorých cieľom je tieto problémy vyriešiť. Napriek tomu, že sú ešte len v plienkach, prvé výsledky boli sľubné. Profesor Hugo Critchley pracoval so 121 dospelými autistami. Chcel totiž zistiť, či osoby s vysokým rizikom úzkostných porúch, majú šancu zníženia pocitov stresu ich interocepciou.

Po trojmesačnej terapii boli výsledky prekvapivé. Až 31 % pacientov zaznamenalo zlepšenie svojho stavu. treba pripomenúť, že ide o výskumy, ktoré sú v plienkacha len naznačujú, kam sa môže v budúcnosti veda uberať. 

Zdroje: Science Alert, Online Library, The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá