Mimozemský život? Záhadné rádiové signály prichádzajú pravidelne z hĺbky vesmíru každých 157 dní

  • Rádiové signály prichádzajú z hĺbky vesmíru každých 157 dní
  • Signál bol zachytený už druhýkrát
pjimage (45)
Unsplash/ Donald Giannatti, Kristi Mickaliger
  • Rádiové signály prichádzajú z hĺbky vesmíru každých 157 dní
  • Signál bol zachytený už druhýkrát

Astronómovia už po druhýkrát zachytili rádiový signál, ktorý sa prekvapujúco opakuje v pravidelnom cykle. Podľa Science Alert pochádza záhadný rádiový signál (rýchle rádiové signály – FRB) z trpasličej galaxie, ktorá je vzdialená tri miliardy rokov.

Podľa výskumov vysiela signály, ktoré sa dostávajú na Zem v opakujúcich sa intervaloch. Opakujúce sa signály si všimla skupina kanadských astronómov, podľa štúdie v Nature.

Astronómovia sa stretávajú s FRB signálmi od roku 2002. Signály putujú milión svetelných rokov, ale ich trvanie je len pár sekúnd, čo sťažuje vedcom ich výskum. Preto existuje množstvo teórií ich pôvodu, jeden profesor z Harvardu sa nazdáva, že by to mohla byť známka mimozemského života.

zdroj: Kristi Mickaliger

Ide o jednu z najzaujímavejších vecí, ktoré nám ukazuje vesmír, FRB sú totiž mimoriadne energeticky silné a žiaria v rádiovom spektre. V krátkom čase dokážu vydať toľko energie ako stovky Sĺnk.

Väčšina z nich vzplanie len raz a tak, ako dajú o sebe vedieť, tak náhodne na nich vedci prídu, no ide o jednorazové záležitosti. To sa však zmenilo.

Druhý objav

Ide o druhý objav, ktorý ma opakujúci interval. Vo februári vedci podľa CBS prišli na to, že objekt, ktorý je vzdialený 500 miliónov svetelných rokov, vysiela signály každých 16 dní.

Signály pritom trvajú len mikrosekundu. Niektoré z nich boli vysledované naspäť do ich domovských galaxií, ale astronómovia sa snažia stále zistiť, čo ich spôsobuje. To, že sa opakuje každých  157 dní, môže byť dôležitý krok pri hľadaní pôvodu FRB.

Vesmír má potenciál byť skôr plochý, než v tvare bubliny, zistili vedci. Nepredstavuj si však papier

Opakovanie môže naznačovať, že signály sú spojené s obežnou dráhou, neutrónovou hviezdou alebo s čiernou dierou.

Je to vzrušujúce zistenie, pretože sme presvedčení, že vidíme túto moduláciu v burstovej aktivite,“ uviedol vedúci výskumník Kaustubh Rajwade vo svojej práci. „Zisťovanie periodicity predstavuje dôležité informácie o pôvode výbuchov a cykly aktivity môžu byť dôležitým argumentom proti tomu, že ide o neutrónovú hviezdu.“

Podľa fyzika a astronóma Duncana Lorimera objav poukazuje na to, ako málo vieme o pôvode FRB. „Na získanie jasnejšieho obrazu o týchto periodických zdrojoch a na objasnenie ich pôvodu budú potrebné ďalšie pozorovania väčšieho počtu FRB,“ uviedol.

Zdroje: sciencealert.com, harvard.edu, nature.com, manchester.ac.uk, cbsnews.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá