Šikana po Slovensky? V Tatrách môžeš dostať po novom pokutu aj 10 000 eur, stačí aj jedna fotka

  • Zdá sa, že lietanie s dronom sa na Slovensku stáva čoraz náročnejšie
  • V niektorých prípadoch ťa môže neznalosť pravidiel lietania stáť tisíce eur
tatry, hory, slovensko
TASR/Radovan Stoklasa/Kristína Mayerová
  • Zdá sa, že lietanie s dronom sa na Slovensku stáva čoraz náročnejšie
  • V niektorých prípadoch ťa môže neznalosť pravidiel lietania stáť tisíce eur

Lietanie s dronmi sa teší čoraz väčšej obľube v rekreačnej aj profesionálnej sfére. Dron s kamerou si vieš bez problémov zaobstarať od 23 eur, no na trhu sú populárne aj kúsky za takmer 2-tisíc eur.

Mnohí Slováci chodia s dronmi do prírody, kde s nimi lietajú, natáčajú videá či fotia fotky aj v chránených územiach. Takíto rekreační „dronisti“ často vôbec netušia, že za takúto aktivitu im hrozí pokuta na úrovni 3 300 eur, prepadnutie veci alebo pokarhanie.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Maťo Ondruš (@mato.ondrus)

Navyše v prípade právnických osôb sa výška pokuty môže vyšplhať až ku sume 10-tisíc eur a v hre je aj prepadnutie veci. Porušenie zákona a pokutovanie je pritom takémuto pilotovi možné dokázať aj na základe zverejnenej fotky či nahrávky, napríklad na sociálnych sieťach.

„Pred pár rokmi som si chcel zadovážiť dron, ale len kvôli nezmyselnej a šikanujúcej legislatíve som sa na to vykašľal. Každopádne som proti týmto zákonom a radšej by som bol, keby zakázali v chránených územiach vstup s buldozérom, než s dronom,“ vyjadril sa pre Startitup úspešný kameraman, ktorý kvôli záberom cestuje naprieč celým Slovenskom.

V súčasnosti platí, že na používanie dronu potrebuješ špeciálne povolenie, ktoré vyplýva zo zákona o ochrane prírody a krajiny.

„V chránených územiach s tretím až piatym stupňom územnej ochrany je na let lietadlom alebo lietajúcim športovým zariadením (takým je aj dron), ktorého výška letu je menšia ako 300 metrov nad najvyššou prekážkou v okruhu 600 metrov, možný len na základe súhlasu orgánu ochrany prírody,“ vysvetlila zoologička Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Andrea Lešová.

Vychádza sa pritom zo skutočnosti, že drony pre voľne žijúce zvieratá evokujú prítomnosť predátora a u väčšiny druhov to vyvoláva reakciu. Výsledkom môže byť, napríklad u vtákov, opustenie hniezd. 

Známe sú aj prípady, kedy dravé vtáky na dron priamo zaútočili. „V prípade sokola sťahovavého, ktorého stratégia útoku využíva vysokú rýchlosť, môže skončiť zrážka s dronom s ťažkými poraneniami alebo až dokonca smrťou,“ poznamenala Lešová. Vo vysokohorskom teréne však môže byť lietanie s dronom rizikom aj pre kamzíky.

Narušenie súkromia

Samostatnou kategóriou je aj neohľaduplné lietanie s dronmi nad záhradami a v konečnom dôsledku aj nad hlavami ľudí. Niektorí dokonca denne zažívajú skúsenosť, kedy im dron narúša súkromie.

V takomto prípade nie je veľa spôsobov ako sa brániť. To, čo môžeš urobiť, je zaobstarať vlastné fotografie dronu a zavolať políciu. Pilot by mal byť na dohľad od dronu, kompeteným by tak nemuselo robiť problém ho vypátrať.

Uverejnil používateľ Z dronu Štvrtok 8. februára 2018

Pilota dronu môžeš odfotiť, no jeho fotografiu nesmieš nikde zverejniť, len ju poskytnúť polícii. Navyše, pokiaľ nie je pilot v priamom vizuálnom kontakte s dronom, porušuje ďalší predpis Dopravného úradu.

Drony s ŠPZ

Momentálne platí, že drony musia registrovať a skladať skúšky len piloti, ktorí využívajú bezpilotné systémy na komerčné účely. To by sa ale mohlo zmeniť s už schváleným návrhom Európskeho parlamentu.

Jeho cieľom je podľa EÚ zavedenie bezpečnostných opatrení pre drony, ktorých počet každým dňom rastie, a teda by mohli byť čoraz väčším rizikom, ak by neboli stanovené jasné pravidlá.

Po uvedení nových pravidiel budú musieť byť registrované prakticky všetky drony, okrem tých najmenších modelov, aj so svojimi pilotmi, nech sú to amatéri, alebo profesionáli. Na registráciu bude potrebné splniť online test a viditeľne dron vybaviť pridelenou poznávacou značkou. 

Novinku môžu brať mnohí piloti ako šikanu, kompetentní však upozorňujú, že drony sa čoraz viac dostávajú aj do rúk amatérov a tým vzrastajú možné riziká. Jediný dron dokáže paralyzovať napríklad aj prevádzku celého letiska. 

V takom prípade sú škody v rádoch desiatok miliónov – napríklad chaos vzniknutý na londýnskom letisku Gatwick spôsobil podľa BBC zrušenie 400 letov, dotkol sa 82-tisíc cestujúcich a len aerolinkám EasyJet spôsobil škodu 15 miliónov libier. Legislatíva regulujúca drony tak nadobúda na dôležitosti a je vymáhaná zo strany štátu s čím ďalej väčším dôrazom.

Zdroje: ŠOP, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá