Šikovní mladí Slováci si povedali dosť a menia vzdelávanie na školách

  • redstav si, že si študent, ktorý má svojho mentora, rozvíja svoje talenty a získal práve 150€ pre svoj nápad
  • Že to nie je na tvojej škole možné? Tak teda čítaj ďalej...
Show Your Talent
Show Your Talent
  • redstav si, že si študent, ktorý má svojho mentora, rozvíja svoje talenty a získal práve 150€ pre svoj nápad
  • Že to nie je na tvojej škole možné? Tak teda čítaj ďalej...

Zatraktívniť vzdelávanie na stredných školách sa pokúsil program Show your talent, ktorý vznikol ako experiment. „Chceme, aby mali mladí ľudia počas štúdia viac zábavy a získali aj nové skúseností,“ hovorí Jaroslav Dodok, ktorý ho vytvoril spolu so svojim deväť členným tímom. 

Show your talent je jedinečný rozvojový program, vďaka ktorému môžu mladí ľudia objaviť svoj talenty, silné a slabé stránky či premeniť svoj sen na konkrétny cieľ. A to všetko počas svojho štúdia.

Nikdy nie je príliš skoro začať na sebe makať

Program, ktorý vznikol ako experiment dnes odporúča aj zakladateľ Martinusu Michal Meško, ktorý sa stal jeho ambasádorom: „Myslím si, že nikdy nie je príliš skoro začať na sebe makať. Preto sa mi veľmi páči program Show your talent, ktorý v tom mladým ľuďom pomáha a inšpiruje ich.“

2. ročník programu odštartoval úvodnými víkendovými školeniami, na ktorých sa študenti učili ako správne komunikovať či pracovať v tíme. Počas víkendu čelili rôznym výzvam, ako Mission imposible či Marsmellow challenge. Stredoškoláci sa tak dostali pod časový stres, v ktorom sa učili zvládať rôzne krízové situácie. 

zdroj: Show Your Talent

Mentori zo sveta biznisu 

Stredoškolákov v programe Show your talent počas šiestich mesiacov sprevádzajú inšpiratívni mentori, ktorí im odovzdávajú svoje skúsenosti a pomáhajú im so svojim osobným rozvojom. 

Jedným s mentorov je aj Michal Osúch, ktorý už 10 rokov žije vo Švajčiarsku a pracuje pre nadnárodnú spoločnosť Medtronik na oddelení financií. S biznisom a leadershipom zas študentom pomôže Andrej Kmotorka, konateľ marketingovej agentúry PiarPro. 

Medzi mentormi nájdu tento rok stredoškoláci aj Evu Vargovú, riaditeľku JA Slovensko, Mária Zafku, lídra kapely či vloggera a videomakera Martina Ondruša. 

zdroj: Show Your Talent

Aký nápad by ste zrealizovali za 150€ vy? 

Okrem víkendoviek a mentoringu majú študenti možnosť absolvovať aj praktické workshopy, na ktorých sa učia tvoriť projekty. Kým ich spolužiaci sedia na hodinách a počúvajú kopu zbytočnej teórie, účastníci Show your talent môžu vymyslieť nápad za 150€, ktorý neskôr zrealizujú.

„Minulý rok takto vznikla skvelá chill out zóna na Dopravnej škole vo Zvolene, tento rok sa študenti chystajú vytvoriť posilku či vyriešiť problém znečisťovania životného prostredia vo svojom okolí,“ priblížil Jaroslav Dodok.   

zdroj: Show Your Talent

Podpora od osobností 

Tento zámer oceňuje aj startup líder Martin Pechovský: „Ak chceme rozvíjať Slovensko, potrebujeme na to kreatívnych mladých ľudí, ktorí prinesú inovatívne nápady. Teším sa, že program Show your talent podporuje podnikavosť, preto som sa rozhodol stať sa jeho ambasádorom.“ 

K nemu sa v tomto roku ako ambasádori pridali aj Ján Košturiak, spoluzakladateľ IPA Slovakia, headhunter Dalibor Slávik, manažér coworkingu Daniel Csúr či obchodný riaditeľ .týždňa, Ondrej Grenčík. 

Ako uspieť vo svojej budúcnosti?

Tvorcovia programu tvrdia, že musíme rozvíjať u študentov tie zručnosti, ktoré im pomôžu získať v budúcnosti svoj vysnívaný job, založiť si vlastnú firmu či neziskovku. Ako však vedia, ktoré to sú?

„Spoločnosť Profesia nám zanalyzovala viac ako 100 000 pracovných ponúk na trhu práce a vybrala z nich TOP kompetencie, ktoré firmy žiadajú od absolventov stredných škôl. Práve tie im pomáhame v našom programe rozvíjať,“ prezradil Jaroslav Dodok.

zdroj: Show Your Talent

A to nie je všetko Novinkou 2. ročníka rozvojového programu sú aj talentové testy CliftonStrengths od Gallupovho inštitútu, vďaka ktorým zapojení študenti aj učitelia zistia v čom sú naozaj výnimoční. 

Program Show your talent vytvoril OZ TEAM, ktorý ho realizuje spolu s CVČ – JUNIOR, KCVČ Trenčín a organizáciou SYTEV na SPŠ dopravnej vo Zvolene, na Gymnáziu v Dubnici nad Váhom, SOŠ pedagogickej sv. Mária Gorretti a SZŠ sv. Františka z Assissi v Čadci. Záštitu nad programom prevzali všetci traja predsedovia krajov, Ján Lunter, Jaroslav Baška a Erika Jurinová. 

Tvorcovia programu chcú Show your talent rozšíriť aj na ďalšie školy, preto ak chceš pridať aj tú svoju, daj im follow na Instagrame alebo im napíš na info@showyourtalent.sk 

Zdroj: TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá